MEDmeetsTECH 3: urządzenia medyczne, robotyka i smart devices – podsumowanie

MEDmeetsTECH 3

Widok z 32 piętra na Warszawę, rozmowy biznesowe oraz kompleksowa wiedza na temat rozwijania urządzeń medycznych. 7 czerwca, w Golden Floor Tower odbyła się już III edycja konferencji MEDmeetsTECH: urządzenia medyczne, robotyka i smart devices.

MEDmeetsTECH jest platformą łączącą świat medycyny, nauki, biznesu i nowych technologii umożliwiającą dialog i nawiązywanie współpracy.

Program skonstruowano tak by poruszyć kwestie związane z urządzeniami medycznymi od etapu projektowania, przez badania kliniczne, po rejestrację i wdrożenie na rynek. Uczestnicy dyskutowali o projektowaniu urządzeń przyjaznych odbiorcom, znaczeniu badań klinicznych i certyfikacji. Przedstawione zostały innowacyjne startupy jak Remmed Vision, który wykorzystuje wirtualną rzeczywistość i grywalizację do leczenia zeza u dzieci. Zaprezentowano urządzenia do nowoczesnej edukacji kadry medycznej jak Laparo czy Medical Simulation Technologies.

MEDmeetsTECH jako pierwsza poruszyła też problem projektowania rozwiązań w medycynie w oderwaniu od ich ostatecznych odbiorców, czyli pacjentów. „Zaprosiliśmy na scenę pana Zbyszka, który po poważnym wypadku na motorze porusza się na wózku. Opowiedział on o problemach z jakimi się borykał od momentu trafienia do szpitala. Problem z transportem między łóżkami w szpitalu, bóle fantomowe czy brak osiągalnych cenowo protez to tylko jedne z nich. Zaprosiliśmy uczestników, aby w interdyscyplinarnym gronie postarali się zaproponować rozwiązania tych problemów. Dyskusję moderował lekarz – dr Bartosz Kudliński.” – mówi Justyna Skowyra, pomysłodawczyni MEDmeetsTECH.

Pomiędzy uczestnikami wywiązała się bardzo intensywna dyskusja. Zaproponowano między innymi wykorzystanie metody luster leczenia bólu fantomowego, polegającej na oglądaniu odbicia brakującej kończyny w celu złagodzenia bólu. U pacjentów nie mających obydwu kończyn, można by zaimplementować okulary z wzbogaconą rzeczywistością (ang. augmented reality) by „oszukać mózg” komentuje Janusz Kowalski, współtwórca MEDmeetsTECH. „Dla wielu osób ta dyskusja była pewnego rodzaju otrzeźwieniem ze stanu nadmiernej ekscytacji „robienia startupów”. Powstał też pomysł stworzenia platformy generującej realne problemy pacjentów które mogą być rozwiązane przez naukowców i przedsiębiorców.”

Organizatorzy zapraszają już na kolejną edycję 24 listopada w Poznaniu. Tematem przewodnim mają być aplikacje medyczne. Tuż po konferencji, odbędzie się wydarzenie towarzyszące – czyli trzydniowy Startup Weekend o tematyce MedTech będący miejscem dla początkujących przedsiębiorców do kształtowania swoich koncepcji biznesowych.