AHATHON 2018 – podsumowanie

58
AHATHON 2018 – podsumowanie

26 i 29 listopada po raz pierwszy odbył się AHATHON 2018, czyli hackathon dla ZDROWEGO AKTYWNEGO ŻYCIA. Przez dwa dni zespoły uczestników pracowały nad pomysłami i rozwiązaniami, które w praktyczny sposób odpowiadałyby na potrzeby osób starszych.

Do walki o główną nagrodę przystąpiło 9 zespołów. Każdy z nich składał się z minimum dwóch osób i prawie każdy był międzypokoleniowy – co najmniej jedna osoba była w wieku senioralnym i jedna młodsza.

Pomysłowość i ogromne zaangażowanie uczestników hackathonu sprawiły, że udało się zdefiniować wiele fantastycznych projektów. Każdy z nich został zaprezentowany w zupełnie inny sposób. Niektóre były nawet w formacie 4D.

Uczestnicy podeszli kreatywnie zarówno w stosunku do merytorycznej treści projektów jak i do przykuwających uwagę nazw swoich zespołów.

Na forum zaprezentowały się:

  • Zespół: 1+2 / „Bezpieczeństwo Finansowe Seniora” – grupa przedstawiła projekt dla seniorów zainteresowanych inwestycjami. Ma on na celu pomoc w zrozumieniu możliwości inwestycji i zasad finansowania – zarówno w formie spotkań teoretycznych jak i ćwiczeń praktycznych.
  • Zespół: Sebastian / „Miejsce Wspólne” – zespół omówił swój pomysł na spędzanie wolnego czasu przez seniorów w mieście. Ich idea miałaby na celu przeciwdziałanie samotności, wspieranie autonomii i niezależnego życia. Powstałoby tzw. „Miejsce wspólne”, czyli Klubokawiarnia połączona z Zielonym Salonikiem.
  • Zespół: Zespół Wespół / „WspółDzielnia” – prezentowany projekt dotyczył współdzielenia się wiedzą i umiejętnościami pomiędzy osobami młodszymi a seniorami.
  • Zespół: Babiniec z Babińskiego / „Zielona Przestrzeń Terapeutyczna” – przedstawicielki Szpitala Babińskiego w Krakowie, zaprezentowały swój pomysł związany z utworzeniem ogrodu dla wszystkich pacjentów tego szpitala. Znalazłaby się w nim zielona przestrzeń na rehabilitację oraz część wspólna otwarta dla wszystkich mieszkańców z dziećmi.
  • Zespół: Sempre Pronto / „Senior Secret Services” – grupa zaprezentowała projekt mający na celu stworzenie bazy informacji sprawdzonych, które pomogą w codziennym życiu seniorów.
  • Zespół: 3 NA 6 / „Spotkajmy się na dzielni” – to inicjatywa zaprezentowana przez uczniów szkoły podstawowej nr 36 w Krakowie. Ma ona na celu połączenie seniorów i młodzieży poprzez wzajemne przekazywanie sobie różnych umiejętności. Projekt także zakłada zorganizowanie konkursu na realizację wspólnych filmów.
  • Zespół: Grottgerowcy / „U Sokratesa” – to drugi zespół stworzony przez uczniów. Ich projekt ma na celu wybudowanie świetlicy, w której odbywać się będzie wiele aktywizujących kursów i działań skierowanych do seniorów.
  • Zespół: Rajskie skrzynki / „Rajskie skrzynki” – grupa zaprezentowała pomysł na produkcję ciekawych skrzynek kwiatowo – warzywnych. Zarówno ich produkcja jak i sprzedaż miałaby generować zyski oraz przyczyniać się do nawiązywania wzajemnych międzypokoleniowych relacji poprzez wspólne nasadzenia.
  • Zespół: MDM / „Wspólny obiad” – zespół zaprezentował projekt, który odpowiada na jedno z największych wyzwań XXI wieku – samotność. „Wspólny obiad” to inicjatywa, która dawałaby wspólna przestrzeń dla seniorów – w której każdy mógłby zjeść zdrowy posiłek, porozmawiać i zintegrować się z innymi a nawet zasięgnąć konsultacji medycznych.

Uczestników było wielu, na nagrodę zasługiwał każdy! Dlatego też wszyscy otrzymali od organizatorów krakowskie upominki złożone z lnianej ECO-torby z krakowską akwarelą, krakowskiego kubka do kompletu oraz wspaniałego kalendarza na rok 2019, autorstwa znanego krakowskiego fotografa Przemka Czaji.

Głównymi Zwycięzcami AHATHONU 2018 są:

MIEJSCE PIERWSZE – nagroda 3000 zł – Zespół Wespół / „WspółDzielnia”

MIEJSCE DRUGIE – nagroda 2000 zł – MDM / „Wspólny obiad”

MIEJSCE TRZECIE – nagroda 1000 zł – 1+2 / „Bezpieczeństwo Finansowe Seniora”

WYRÓŻNIENIE – nagroda 500 zł – 3 NA 6 / „Spotkajmy się na dzielni”


Serdecznie gratulujemy!


Projekt współfinansowany ze środków Miasta Krakowa.

Urząd Miasta Krakowa

POZNAJ KRAKÓW


Partnerem medialnym wydarzenia byli:
Magiczny Kraków, Głos Seniora, Kraków Miastem Startupów i kraków.pl

Magiczny Krakówkraków.pl