Zobacz, jak wygląda nowoczesne Centrum Urazowe Medycyny Ratunkowej i Katastrof w Krakowie

Od 1 lipca przy Szpitalu Uniwersyteckim w Krakowie działa Centrum Urazowe Medycyny Ratunkowej i Katastrof (CUMRiK).

Najnowocześniejsze technologie medyczne i rozwiązania teletechniczne, w połączeniu z wykwalifikowaną, wielospecjalistyczną kadrą – to wszystko umożliwia świadczenie szybkiej i kompleksowej pomocy ofiarom wypadków i zdarzeń masowych z całego regionu.

Budynek CUMRiK ma 5 kondygnacji i powierzchnię ok. 7 500 m kw. Na parterze mieści się Szpitalny Oddział Ratunkowy z obszernym podjazdem dla karetek i niezbędnym zapleczem diagnostyczno-laboratoryjnym. Tu również ulokowane są unikatowe w skali Małopolski komory hiperbaryczne. Dzięki możliwości zastosowania 100-procentowego tlenu pod maksymalnym ciśnieniem te najnowszej generacji urządzenia-kapsuły pozwalają na skuteczne leczenie ciężkich zmiażdżeń, oparzeń czy beztlenowych zakażeń. Przy użyciu mniejszego ciśnienia komory mogą być również stosowane do leczenia zatruć tlenkiem węgla, czy górskich chorób dekompresyjnych.

cumrik_kompilacja

– Pierwsze piętro budynku zajmują Oddział Kliniczny Chirurgii Ogólnej i Obrażeń Wielonarządowych oraz Oddział Obserwacyjno-Internistyczny. Drugie piętro to duży, liczący 30 łóżek Oddział Anestezjologii i Intensywnej Terapii. Kolejną kondygnację zajmuje wysokospecjalistyczny blok operacyjny z sześcioma salami. Z kolei na dachu budynku znajduje się lądowisko dla helikopterów – mówi Anna Drukała z biura prasowego Szpitala Uniwersyteckiego.

Centrum Urazowe połączone jest z funkcjonalnym budynkiem rezonansu magnetycznego, a specjalną przewiązką komunikacyjną – z Oddziałem Klinicznym Neurochirurgii i Neurotraumatologii oraz z Oddziałem Neurologii przy ul. Botanicznej 3. Dodatkowo uzupełnieniem dla budynku jest zmodernizowane zaplecze chirurgiczne w Oddziale Klinicznym Chirurgii Ogólnej, Onkologicznej i Gastroenterologicznej przy ul. Kopernika 40.

pdf  CUMRiK – prezentacja

 

http://www.su.krakow.pl/CUMRiK

 

cumrik_ap

Zachęcamy też do zapoznania się z multimedialną, mobilną aplikacją pierwszej pomocy, wyprodukowaną przez Szpital Uniwersytecki. Aplikację można pobrać na smartfon lub tablet ze strony internetowej: www.su.krakow.pl/cumrik/cumrik-zyciu-na-ratunek-pierwsza-w-polsce-mobilna-multimedialna-aplikacja-pierwszej-pomocy

 
 
 
 

Centrum Urazowe Medycyny Ratunkowej i Katastrof zostało wybudowane i wyposażone w ramach realizacji dwóch projektów współfinansowanych z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego: „Centrum Urazowe Medycyny Ratunkowej i Katastrof w Szpitalu Uniwersyteckim w Krakowie – Etap I” oraz „Wyposażenie i uruchomienie Centrum Urazowego w Szpitalu Uniwersyteckim w Krakowie – Etap II”. Całkowity koszt ich realizacji wyniósł 84 566 472,00 zł, z czego 71 871 501,00 zł stanowiła unijna dotacja. Budowę w kwocie ponad 12,5 mln zł dofinansowało także Ministerstwo Zdrowia.

Źródło: http://www.uj.edu.pl/uniwersytet/aktualnosci/video-foto/-/journal_content/56_INSTANCE_iSE9/10172/22298036