HACK4ELDER advantAGE, Bilbao, Hiszpania – podsumowanie

241

22 i 23 września w Bilbao odbył się międzynarodowy hackathon – Hack4Elder advantAGE, adresujący potrzeby osób starszych, w kontekście uwolnienia ich pełnego potencjału i wartości dodanej w społeczeństwie.

Hack4Elder advantAGE to międzysektorowe, interdyscyplinarne i międzypokoleniowe wydarzenie, towarzyszące Forum AAL (Active and Assisted Living), zorganizowane przez University of Deusto, w ramach „Bizkaia Silver Week”, które zgromadziło ponad 60 aktywnych uczestników z całej Europy.

HACK4ELDER advantAGE

Dzięki kreatywności i zaangażowaniu uczestników hackathonu udało się zdefiniować i dopracować wiele fantastycznych pomysłów. Końcowej ocenie zostało poddanych siedem zespołowych projektów. Spośród nich tylko trzy mogły wygrać i są to:

HACK4ELDER advantAGE nagrody

Czy chcesz wiedzieć, o czym były te projekty? Sprawdź poniższe filmy wideo.

W hackathonie uczestniczyła krakowska delegacja, zorganizowana dzięki dodatkowemu wsparciu naszego Miasta, która godnie reprezentowała Gród Kraka. „TEAM KRAKÓW” w pięknych niebieskich koszulkach z logo KRK, pracował nad projektem „Write Helper”, który choć nie zdobył nagrody, wzbudził zainteresowanie przedstawiciela uniwersytetu Deusto w Bilbao, w wyniku czego prototypy nakładki na palec zostały przekazane do testowania w ramach jednego z uniwersyteckich projektów. Dodatkowo, niemal każdy z uczestników hackathonu otrzymał sporo informacji o naszym mieście i wyjechał z Bilbao z broszurą reklamową w kieszeni i z zamiarem odwiedzenia Krakowa w niedalekiej przyszłości!

HACK4ELDER advantAGE

A co o samym hackathonie myślą uczestnicy? Oto kilka wątków, które zostały podkreślone przez Joannę Pająk, jednego z członków naszego Zespołu:

  • współpraca międzygeneracyjna – wiele zespołów składało się z uczestników z różnych pokoleń – dzięki temu projekty rzeczywiście odzwierciedlały potrzeby osób w różnym wieku (a zwłaszcza starszych), a nie tylko wyobrażenia tych potrzeb;
  • jurorzy i mentorzy – również przedstawiciele różnych generacji, uczelni, przedsiębiorcy – z różnych regionów Hiszpanii oraz kilku innych krajów – zróżnicowany i wartościowy feedback;
  • bardzo dobra atmosfera eventu;
  • w podsumowaniu bardzo mocno wybrzmiał apel o uwzględnianie w nowych pomysłach i projektach także możliwości, potencjału starszych osób – a nie tylko ich deficytów. To daje do myślenia;
  • ciekawym pomysłem było wizualizowanie na bieżąco tego co się dzieje („mural”) – nie daje może to jakiejś dodatkowej wiedzy czy inspiracji, ale na bieżąco obrazuje twórczą atmosferę, fajnie wygląda na zdjęciach i zarazem ułatwia zapamiętanie innych projektów.

HACK4ELDER advantAGE

Wątki te przewijają się również przez film, który powstał jako podsumowanie całego wydarzenia: https://vimeo.com/291536115. Warto obejrzeć do końca.


Projekt współfinansowany ze środków Miasta Krakowa.

Urząd Miasta Krakowa

POZNAJ KRAKÓW