Otwarcie Life Science Parku

144

9 października odbyło się oficjalne otwarcie Life Science Parku w Krakowie. Uroczystość uświetnili swoją obecnością Rektorzy UJ, prof. Wojciech Nowak i prof. Franciszek Ziejka, którzy od samego początku byli z Parkiem i wspierali jego budowę, Iwona Wendel – Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Infrastruktury i Rozwoju, prof. Jacek Guliński – Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego oraz przedstawiciele władz lokalnych.

Paweł Błachno – prezes Jagiellońskiego Centrum Innowacji, wspominał początki budowy parku, kiedy mało kto wierzył, że przedsięwzięcie, jakiego zamierzał dokonać dojdzie do skutku. „ Obecnie, Life Science Park to nowoczesny kompleks z infrastrukturą i ofertą, która w środowisku life science nie ma sobie równych nie tylko w regionie, ale i całym kraju, a Kraków i region małopolski nazywane są polską doliną biotechnologiczną, z czego jestem bardzo dumny.”

Nawiązując do planów rozwojowych Iwona Wendel mówiła:W najbliższych latach najważniejsze będzie podnoszenie zakresu i jakości specjalistycznych usług na rzecz innowacyjnych przedsiębiorstw. Mam nadzieję, że Life Science Park włączy się w realizację takich działań.”

Prof. Guliński zwrócił uwagę, że ,,ten park bazuje na potężnym potencjale ludzkich umysłów skoncentrowanych na Uniwersytecie i w tym Kampusie”, dlatego prof. Ziejka życzył, aby w tych murach zrodził się Nobel.

Obecnie, Life Science Park udostępnia 20 tys. m2 przestrzeni do funkcjonowania i współpracy dla ponad 30 firm z branży life science (tj. biotechnologii, biologii molekularnej, farmakologii, inżynierii biomedycznej, nanotechnologii oraz ochrony środowiska). Celem działalności małopolskiego Parku jest zwiększenie dostępu przedsiębiorców do wysokiej klasy infrastruktury i sprzętu.

Uroczystość otwarcia była okazją do debaty zatytułowanej „Loża Innowatorów”, która zaangażowała przedstawicieli przedsiębiorstw, działających na terenie Parku i spółek powołanych do istnienia dzięki JCI Venture.

Migawki z otwarcia Life Science Parku można oglądnąć tutaj.