Ogromna strata dla nauki – Prof. Paolo Bianco nie żyje

104

Szanowni Państwo,

Z wielkim smutkiem informujemy, że Prof. Paolo Bianco zmarł nagle 7 listopada w Rzymie. Świat naukowy poniósł ogromną stratę – odszedł wybitny badacz komórek macierzystych, a zarazem uczony, który zwracał uwagę na odpowiedzialność towarzyszącą stosowaniu terapii komórkowych. Niestety, nie będziemy już mogli wysłuchać jego wykładu zaplanowanego na 14 grudnia.

Paolo Bianco był profesorem Uniwersytetu Sapienza w Rzymie. „Sapienza” w języku włoskim znaczy „mądrość”. Prof. Bianco z poświęceniem realizował to podstawowe powołanie naukowców – dążenia do prawdy i mądrości – ucząc rzetelności i roztropności w przedstawianiu wyników badań nad komórkami macierzystymi.

Niech pozostanie w naszej pamięci Jego tekst z Nature, przestrzegający przed pochopnymi obietnicami i tworzeniem złudzeń, niebezpiecznych dla pacjentów i nauki.

Łączymy się w smutku z Rodziną i współpracownikami Profesora Paolo Bianco. Dziękujemy Mu za mądrość, jaką nam przekazał, także podczas ostatniej i niestety jedynej wizyty w Krakowie w maju br.

Profesor Paolo Bianco na konferencji Perspectives in Medical Biotechnology .

Józef Dulak
W imieniu pracowników, doktorantów i studentów Zakładu Biotechnologii Medycznej WBBiB UJ