Promosaurus – poradnik promocji nauki

„Jest tyle pomysłów i możliwości, jak nigdy dotąd!” pisze w swoim tekście prof. Lech Mankiewicz, jeden ze współautorów opublikowanego właśnie „Promosaurusa. Poradnika promocji nauki”. To te – związane z mówieniem i pisaniem o nauce – pomysły, możliwości, także obserwacje i doświadczenia autorów stanowią sedno „Promosaurusa”.

 

Kto?

Autorzy tekstów chcą czytelnikom nie tylko przekazać porcję wiedzy dotyczącą promowania nauki, ale i – a może przede wszystkim – pragną zainspirować naukowców i studentów do realizacji własnych pomysłów popularyzatorskich. W gronie piszących są obecni między innymi laureaci nagrody „Popularyzator Nauki”: fizyk prof. Lech Mankiewicz i paleontolog Agata Jurkowska, Emanuel Kulczycki – jeden z najbardziej poczytnych polskich blogerów naukowych oraz Krzysztof Ciesielski – znany z wielu książek propagujących matematykę.

O czym?

W „Promosaurusie” znaleźć można wskazówki i odpowiedzi na pytania dotyczące na przykład tego: Jak „ujarzmić” kulturę popularną i wykorzystać ją do promocji wiedzy? Dlaczego na stronach internetowych uniwersytetów jest tak mało nauki i jak to zmienić? W jaki sposób promocja badań może odwoływać się do samplingu i marketingu szeptanego? Jak wybuch butelki wody gazowanej może stać się wstępem do pokazów naukowych? oraz… Czy nauka może być przyjemniejsza od seksu?

Dla kogo?

Jeśli więc ktoś zachwycony jest pięknem i mądrością nauki, jeśli widzi sens we współtworzeniu świadomego społeczeństwa, jeśli odczuwa potrzebę pokazywania, że nauka jest przydatna i warto się w nią zagłębiać to w „Promosaurusie” znajdzie realne wsparcie w promowaniu wiedzy i racjonalności naukowego myślenia.

Z pewnością publikacja ta zadowoli także osoby chcące kreować swój własny zawodowy wizerunek,  naukowców szukających współpracowników, biznesowych partnerów, zaangażowanych studentów. Wreszcie jest „Promosaurus” adresowany także do ludzi świata nauki, którzy pragną po prostu lepiej orientować się w możliwościach jakie daje nam internet, w zagadnieniach związanych z prezentacjami i pisaniem tekstów popularnonaukowych. „Współcześnie, my naukowcy, musimy wyjść z laboratorium, porzucić pieczołowicie wyuczony przez lata studiów żargon naukowy i… przemówić” – twierdzi w swoim artykule wspomniana już Agata Jurkowska.

Gdzie?

„Promosaurus” został wydany przez CITTRU działające na Uniwersytecie Jagiellońskim. Jest książką bezpłatną, dystrybuowaną na licencji Creative Commons. Wydawcy zachęcają do jej kopiowania i rozpowszechniania. Wersję elektroniczną tej publikacji, zapisaną w różnych formatach (także na urządzenia mobilne), znaleźć można na stronie: www.cittru.uj.edu.pl/promosaurus

promosuarus