Aktywne, zdrowe życie – refleksje po spotkaniu Grupy Roboczej AHA

112
Aktywne i zdrowe życie

Spotkanie grupy roboczej Active Healthy Ageing w stolicy piłki nożnej na Wyspach, przyniosło rezultat w postaci zarysu strategii dla naszej regionalnej Grupy Tematycznej AHA. Inspiracja to chyba najlepsze określenie dla tego rezultatu. Przypomnę, że nasze spotkania grupy AHA odbyły się kilkakrotnie, ale nie przyniosły (spektakularnego) sukcesu w postaci zaangażowania się uczestników we wspólne przedsięwzięcie. To raczej nie jest wina uczestników, jeśli można tutaj w ogóle mówić o winie. To bardziej kwestia braku motywu lub właśnie braku inspiracji. Inspirowanie się jest zjawiskiem, którego nie trzeba się wstydzić – wręcz przeciwnie – to jest kluczowy składnik działań inicjatywy klastrowej. Inspirowanie to jeden ze sposobów transferu wiedzy, przy czym transfer następuje bardziej dzięki aktywności inspirowanego niż inspirującego. Inspirujący może wcale nie wiedzieć, że jest źródłem, a sama inspiracja wcale nie musi wynikać z porywającej prezentacji, chociaż tego głównie oczekujemy od prezentera.

Tak więc, spotkanie w Manchester było pełne zdarzeń, rozmów, prezentacji i refleksji, które, powiązane z naszymi aktualnymi działaniami oraz planami, wzmacniają wizję tego, co może się wydarzyć w ramach grupy AHA Klastra.

Światowa Organizacja Zdrowia promuje program „Miast Przyjaznych Wiekowi” (WHO Global Network of Age-Friendly Cities and Communities). Czy Kraków powinien być takim miastem? Co to w ogóle znaczy „przyjazny wiekowi”? Odpowiedź można znaleźć w haśle Manchesteru: „The city to grow older”.

Zdrowe i Aktywne Życie

Bez wątpienia każde duże miasto powinno być przyjazne dla osób w wieku dojrzałym, ale nie każde miasto stawia sobie ten cel, jako priorytet. W moim przekonaniu, nie ma sprzeczności w idei, aby miasto akademickie, czyli z definicji miasto ludzi młodych, było tak „skonstruowane”, aby seniorzy mogli w nim w pełni korzystać z życia. Możliwa jest tutaj pełna synergia – miasto to przecież miejsce gdzie młodzi dojrzewają, tj. z młodych stają się najpierw dorośli, a następnie „dojrzali”. Czy w tym czasie tracą chęć korzystania z życia? Wprost przeciwnie! Potrzebują Go bardziej i są na to bardziej przygotowani. Tworzenie miasta tylko dla młodych byłoby nonsensem! Oczywiście nikt w ten sposób nie planuje wprost, ale pytanie czy na pewno myślimy o strategii w kategorii „miasta, gdzie chcę się zestarzeć”. Używam tutaj celowo słowa, którego na ogół unikamy, zastępując go eufemizmem „dojrzewać”. Chcę, aby to pytanie wybrzmiało, tak jak powinno – czy to jest miasto, w którym chcę się zestarzeć? Czy nasza strategia nazywa temat wprost, czy tylko go sygnalizuje. Wiele strategii miast dotyka tematów, ale tylko dlatego, żeby nie narazić się na krytykę, że coś pominięto – pytanie, jak się to „dotknięcie” przekłada na konkretne działania.

Jak definiują swoją tożsamość inne miasta w Małopolsce, w szczególności te, które są tradycyjnie już celem podróży turystycznych i zdrowotnych? Czy ktoś pomyślał o potrzebach rodzin, które chcą pojechać na wczasy w góry, ale nie mogą ani zostawić, ani zabrać osoby, która wymaga stałej opieki. W kontekście osób starszych zwykle myślimy o potrzebie leczenia, choć często to nie brak opieki medycznej jest główną barierą dla rodzinnych wyjazdów, ale zwyczajnie brak odpowiedniej oferty. Łatwo jest znaleźć wczasy dla „rodzin z dziećmi”, ale nie spotkałem się z propozycją wczasów dla „rodzin z babcią z chorobą Alzheimera”. Brzmi dziwnie? Taka jest niezaspokojona potrzeba rynku!

Luki w takiej ofercie nie uzupełni jeden hotel w całym kurorcie. To raczej pole do działania w całym przekroju dostępnej infrastruktury. Problemy osób w wieku dojrzałym dotyczą niesłyszenia i niedowidzenia, ograniczenia ruchu i równowagi, kondycji fizycznej i orientacji. To miejsce dla innowacji i pole do działania dla samorządowców, przedsiębiorców i innowatorów. To również temat interesujący z perspektywy naszego Klastra. Możemy pomóc w przygotowaniu i realizacji strategii, która zwiększy atrakcyjność oferty kurortów, dzięki innowacjom ukierunkowanym na potrzeby rodzin z osobami starszymi. Trzeba zauważyć, że w kontekście tzw. srebrnej gospodarki, strategia miasta przyjaznego seniorom może też mieć konkretny wymiar ekonomiczny, ponieważ turystyka powiązana ze zdrowiem, to wielki i rosnący biznes w skali międzynarodowej. Dlaczego nie skorzystać z tego trendu? To pytanie do przedsiębiorców.

Podczas tegorocznej edycji #LSOS18 zaplanowaliśmy dwie sesje, które dotyczyć będą poruszanego tematu: „Zdrowy Dom i Miejsce Pracy” oraz „Zdrowe i Aktywne Życie”. Zapraszamy osoby i organizacje, z którymi można coś dobrego w tym temacie zrobić – pokażcie co nowego robicie, czego lub kogo potrzebujecie, co można zrobić razem dla zdrowia i jakości życia osób starszych,  jak można z Wami współpracować. Naszym celem jest informować, zmieniać percepcję, wspierać podejście i działania, które przynoszą wymierne korzyści wszystkim zainteresowanym. Rejestrujcie się na www.lsos.info i przysyłajcie abstrakty swoich prezentacji – ilość miejsc jest ograniczona.

Po wakacjach planujemy zorganizowanie w Krakowie dwóch Hackathonów, których motywem przewodnim będzie zdrowe, aktywne życie osób starszych (w skrócie A-H-A-Thony). Również po wakacjach, we wrześniu, zapraszamy startupy do udziału w Hackathonie organizowanym w ramach europejskiego programu AHA w Bilbao. Zabierzemy tam, w ramach naszego projektu ProBio Małopolska, przedstawicieli dwóch firm, którzy wezmą udział w imprezie – będzie to rodzaj pilotażu przed naszymi imprezami w Krakowie. Więcej na ten temat wkrótce – chętnych zapraszam już do kontaktu.

Na temat innych działań SIG Zdrowe, Aktywne Życie przeczytasz w kolejnych tekstach, a także na stronie konferencji.