Badania genetyczne i biobankowanie – nadchodzą nowe regulacje prawne

497
Badania genetyczne i biobankowanie

Dnia 5 lipca 2018 r. Ministerstwo Zdrowia opublikowało zapowiedź uregulowania w Polsce kwestii badań genetycznych i biobankowania. Jest to jeden z elementów dużego pakietu zmian legislacyjnych dotyczących rozwoju sektora badawczo-rozwojowego na rynku biomedycznym i farmaceutycznym oraz badań naukowych.

Co to może oznaczać dla przedsiębiorców?

Jak zauważono w opisie projektu, w obecnie obowiązującym stanie prawnym brak jest odrębnej regulacji dotyczącej prowadzenia badań genetycznych i biobankowania materiału pochodzącego od człowieka. Dotychczasowe krajowe unormowania są niewystarczające, gdyż jedynie fragmentarycznie odnoszą się do tych kwestii np. w zakresie praw pacjenta oraz eksperymentów medycznych. Przygotowywany projekt ma uporządkować podstawowe zagadnienia związane z badaniami genetycznymi oraz rozwiać szereg wątpliwości interpretacyjnych.

Kierunek i kształt projektowanej ustawy będą kluczowe dla stworzenia lub nie przyjaznych warunków w Polsce zarówno do wykonywania działalności związanej z prowadzeniem badań, oferowaniem testów genetycznych, jak i do prowadzenia biobanków.

Zastanawiasz się jak nowy projekt wpłynie na Twoją działalność? Chciałbyś mieć wpływ na ostateczny kształt regulacji prawnych?

Proponujemy Państwu strategiczną rozmowę podczas Drugiego Śniadania VIP Klastra Life Science, która pozwoli wspólnie określić Państwa cele, nadzieje i obawy związane z regulacją i … wolę działania. Następnie nakreślajmy wspólnie plan, który chcemy zrealizować. Porozmawiajmy o realnych działaniach edukacyjnych i możliwym wpływie na kształt regulacji ważnej dla sektora badań, testów genetycznych i biobankowania

Specjalnie dla Państwa zaprosiliśmy panią dr Joannę Uchańską – radcę prawnego w Kancelarii Traple Konarski Podrecki i Wspólnicy, Departamencie Life Science and Healthcare, która działa w obszarze life science i doskonale rozumie i śledzi rozwój takich branż jak medycyna, farmacja, czy biotechnologia, a co za tym idzie monitoruje istotne zmiany w ich otoczeniu prawnym.

Więcej informacji i kontakt: Traple.pl, joanna.uchanska@traple.pl.

Prawo zmienia świat – miejmy na nie wpływ.

Na Śniadania VIP zapraszamy przede wszystkim Członków Klastra LifeScience Kraków oraz chętnych do wstąpienia w nasze szeregi.

Czekamy na Państwa w poniedziałek, 17 września 2018 roku w restauracji Kolanko Nº 6, przy ul. Józefa 17 na krakowskim Kazimierzu.

Prosimy o zgłoszenie swojego udziału za pośrednictwem formularza.

Zapisz się


ZASADY DRUGICH ŚNIADAŃ VIP KLASTRA LIFESCIENCE KRAKÓW:

  1. Spotykamy się w czwarty wtorek miesiąca, o godzinie 9.00, w Kolanko Nº 6 przy ul. Józefa 17 na krakowskim Kazimierzu (najbliższe spotkania: 17 września, 30 października, 27 listopada).
  2. Udział w spotkaniach biorą wyłącznie Członkowie Klastra LifeScience Kraków, osoby reprezentujące zarząd, władze lub inne organy decyzyjne oraz zaproszeni goście.
  3. Uczestnicy płacą za siebie i swoich gości. Za gości specjalnych zapłacimy z budżetu Klastra.
  4. Koszt śniadania wynosi 25 zł od osoby, płatne elektronicznie przy zgłoszeniu udziału (opcja polecana) lub na miejscu gotówką – dla zainteresowanych wystawimy fakturę za usługi biznesowe.
  5. Tematy ustalamy z wyprzedzeniem. Za każdym razem powiemy krótko, co ważnego dzieje się w Klastrze. Zawsze pozostawimy też czas na “sprawy inne”.

Powyższe zasady mogą zostać uzupełnione lub zmienione – formułę Śniadań chcemy dopasować do aktualnych oczekiwań uczestników.


Wydarzenie realizowane w ramach działań zdefiniowanych w projekcie ECRI

ECRI