Czy Klaster to Komuna, czy Platforma Współpracy?

1051

Postawiliśmy następujące pytanie: co to jest i jak powinna funkcjonować Platforma Współpracy Klastra? Odpowiedź na to pytanie nie jest łatwa i jednoznaczna, więc temat trzeba będzie rozważyć na kilku płaszczyznach i z wielu perspektyw. Na razie wiemy skąd temat się wziął oraz wiemy do czego zmierzamy:

w Klastrze realizowanych jest wiele działań i projektów, które z założenia mają stymulować i wspierać współpracę, ale nie wiemy, w jakim stopniu projekty te faktycznie ten postulat realizują, istnieje zatem potrzeba wypracowania lepszego modelu, w którym takich wątpliwości już nie będzie.

Wiemy z całą pewnością, że Klaster to nie jest „komuna”, chociaż trzeba przyznać, że definicja z encyklopedii brzmi bardzo znajomo (zobacz https://pl.wikipedia.org/wiki/Komuna). Synonimem dla „klastra” jest „ekosystem innowacji”. Zasadnicza różnica między klastrem a komuną polega na tym, że nikt nie oczekuje od nas (Partnerów) zobowiązania się do współdzielenia zasobów czy obowiązkowej pracy na rzecz wspólnoty. Czym innym jest współpraca, która wynika z woli i umiejętności budowania przewagi konkurencyjnej a nie z potrzeby przetrwania. Wiemy, że szanse na przetrwanie bez przewagi konkurencyjnej są znikome, ale to już jest kwestia wyboru właściwej perspektywy.  

Wracając do naszego pytania – co powinniśmy robić, aby Klaster był realną platformą współpracy? Aby uzyskać kompletną, opartą na wiedzy i doświadczeniu odpowiedź, którą będzie można następnie przekładać na nasze działania, będziemy ten temat wywoływać przy okazji różnych spotkań. W szczególności Śniadania Klastra, to dobra okazja do takich dyskusji, a przy okazji dobry czas na pochwalenie się małymi sukcesami.

Na pierwszym w tym roku Śniadaniu zaczęliśmy od dyskusji nt. platformy współpracy, dla której tłem był przegląd działań Klastra, które z założenia razem tworzą platformę współpracy: kanały informacji, bazy danych, projekty, wydarzenia.  

Kilka słów o dostępie do informacji 

Dostęp do informacji jest jednym z kluczowych czynników sukcesu dla rozwoju ekosystemu i gospodarki opartej na wiedzy. Każdy podmiot, aktywnie uczestniczących w życiu takiego ekosystemu, odnosi (może odnieść) korzyści z faktu posiadania informacji istotnych dla prowadzenia działalności, niezależnie od jej charakteru. Z perspektywy pojedynczego podmiotu i jego przewagi konkurencyjnej, warto mieć dostęp do istotnych informacji wyłącznie dla siebie. Z perspektywy przewagi konkurencyjnej całego ekosystemu, korzystne jest, aby wszystkie podmioty tego ekosystemu, miały równy dostęp do tych samych informacji. Sytuację taką można podsumować następująco: 

nikt nie jest indywidualnie zainteresowany inwestowaniem w zbieranie i dzielenie się informacjami, ale wszyscy będą zainteresowani uzyskaniem dostępu do informacji” 

Tutaj pojawia się pierwsza z istotnych funkcji, jakie pełni Klaster, tj. informowanie i edukowanie.  Z tą funkcją wiąże się projekt tworzenia i udostępniania zasobów informacji w postaci Regionalnej Bazy Wiedzy „LifeScience” (RBW LifeScience).  Baza ta ma pełnić docelowo rolę zasobu, którego wartość wynika z systematycznego gromadzenia w jednym miejscu informacji dotyczących sektora life science w Małopolsce. Informacje zebrane w RBW są udostępniane na stronie www Klastra LifeScience Kraków (http://partnerzy.lifescience.pl). 

Opracowywanie i prowadzenie RBW ma za zadanie zaspokojenie w przekroju Regionu potrzeby dostępu do informacji i jej wykorzystania w celu lepszej koordynacji działań, czy zwiększenia stopnia integracji tych działań. Rozproszenie i brak koordynacji są głównymi czynnikami zmniejszającymi efektywność działania od poziomu pojedynczego podmiotu do całej polityki regionalnego rozwoju. Regionalna Baza Wiedzy składać się będzie z kilku powiązanych ze sobą zbiorów danych o podmiotach oraz ich zasobach i zdolnościach innowacyjnych, a także o projektach, wyzwaniach i wydarzeniach, które nadają bazie dynamiczny charakter.

Do opisu zasobów regionalnych przyjęto kilka następujących założeń: 

  1. Każdy podmiot w bazie danych identyfikowany jest poprzez nazwę, numer VAT i podstawową kategorię działalności. Podstawowy opis zawiera: informacje teleadresowe i dane kontaktowe. Dalszy opis ma charakter marketingowy i zawiera informacje nt. podstawowej działalności, innowacyjnych produktów i usług oraz informacje nt. aktualnie realizowanych i zakończonych projektów innowacyjnych. Opis uzupełnia informacja nt. ew. powiązań kapitałowych z innymi podmiotami w tej samej bazie danych regionalnych. 
  1. Poza podstawowym opisem działalności oraz danymi kontaktowymi, każdy podmiot jest charakteryzowany poprzez podkategorie: 

    • wielkość – zgodnie z definicją MŚP, 
    • miejsce w łańcuchu wartości dla sektora life science, 
    • rynek docelowy w sektorze life science,  
    • kierunki (trajektorie) i skala internacjonalizacji.    
  1. Opis podmiotu uzupełniany jest danymi na temat: 

    • posiadanej infrastruktury badawczej i laboratoryjnej, 
    • usług oferowanych z wykorzystaniem tej infrastruktury, 
    • posiadanych patentów i innych praw do własności intelektualnej, 
    • udziału w partnerstwach regionalnych, ponadregionalnych i międzynarodowych,   
    • ważniejszych publikacji powstałych w związku z prowadzoną działalnością.      

Co do zasady, każdy podmiot zapisany w RBW ma możliwość samodzielnego zarządzania swoim kontem i aktualizowania danych, co ma zapewnić sprawić, że informacje będą prawdziwe i wiarygodne. Dane zamieszczone w katalogu będą w 2021 r. weryfikowane i uzupełniane, ale nadal możliwe są sytuacje, w których podmioty są opisane w sposób niezgodny z rzeczywistością. W takiej sytuacji konieczny jest kontakt w celu wyjaśnienia niezgodności i uzupełnienia informacji.  

Na kolejnych Śniadaniach Klastra będziemy kontynuować temat Platformy Współpracy. Jedną z najbardziej praktycznych form współpracy jest rozwiązywanie wspólnych problemów, których źródło, poziom złożoności, czy inne okoliczności sprawiają, że trudno jest je rozwiązać indywidualnie. Podobnie brzmi, choć postrzegana jest z innej perspektywy, platforma służąca do wspólnego podejmowania wyzwań.

Na kolejnym spotkaniu przy śniadaniu zajmiemy się tym właśnie tematem – postaramy się pokazać przykłady nierozwiązanych problemów, przedstawimy kilka wyzwań, a także podpowiemy, jak wykorzystać w tym kontekście Klaster w Waszych przyszłych działaniach.

Poprzedni artykułRynek zamówień ONZ – międzynarodowe projekty i przetargi. Dowiedz się jak skorzystać!
Następny artykułProwadzisz StartUp medyczny ? Dowiedz się gdzie szukać wsparcia i partnerów do współpracy!