Biznes i nauka razem.

Innowacje dla zdrowia i jakości życia.

VR Health Champions to inicjatywa o wartości 7,8 mln euro, współfinansowana z instrumentu Międzyregionalne Inwestycje Innowacyjne (I3) w ramach Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego. Ten trzyletni projekt przyspiesza wdrażanie technologii VR/AR w opiece zdrowotnej poprzez niwelowanie barier rynkowych w regionach słabiej rozwiniętych.

Inicjatywa koncentruje się na pięciu flagowych MŚP, takich jak MEEVA (Włochy), MedApp (Polska), Metaskills (Polska), MEEVA (Włochy), Lightspace (Łotwa) i Virtuleap (Portugalia), które napędzają postęp w diagnostyce medycznej, terapiach, zabiegach chirurgicznych i szkoleniach medycznych, jednocześnie wspierając transfer wiedzy i tworząc możliwości finansowania w celu wzmocnienia europejskiego ekosystemu VR.

Projekt jest wspierany przez zróżnicowaną sieć jednostek opieki zdrowotnej, ośrodków badawczych, uniwersytetów i liderów branży z Włoch, Łotwy, Węgier, Polski, Portugalii, Hiszpanii, Belgii i Niemiec. Koordynatorem inicjatywy jest Instituto Pedro Nunes, a koordynatorem EIT Health InnoStars.

Więcej informacji znajduje się na stronie VR Health Champions

Główne założenia projektu

Główne wyzwania to ograniczenia rynkowe i technologiczne w przyjmowaniu aplikacji VR/AR w opiece zdrowotnej, szczególnie w mniej rozwiniętych regionach Europy, oraz brak dostępu do spersonalizowanych usług wsparcia innowacji dla MŚP z sektora XR

Projekt VRHealthChampions ma na celu:

  • Zwiększenie poziomu gotowości technologicznej (TRL) flagowych innowacji XR z TRL6 do TRL9.
  • Likwidacja barier rynkowych i technologicznych w łańcuchach wartości XR.
  • Wzmocnienie europejskiej konkurencyjności w globalnym sektorze XR w opiece zdrowotnej

Wszystko to będzie realizowane poprzez współpracę międzyregionalną, budowę nowych łańcuchów wartości w Europie oraz usuwanie barier rynkowych, korzystając z mocnych stron partnerów projektu. Dzięki projektowi europejskie innowacje XR będą miały większe szanse na rozwój rynkowy, a konkurencyjność regionów uczestniczących w projekcie zostanie wzmocniona.

Plan działania:

Fundacja Klaster LifeScience Kraków jest zaangażowane w następujące zadania:

  • Dostęp do zanonimizowanych zbiorów danych zdrowotnych na platformie „AutoML” IT (T2.1): KLSK zapewnia dostęp do zanonimizowanych zbiorów danych zdrowotnych, które będą używane do eksperymentowania, tworzenia i testowania rozwiązań opartych na sztucznej inteligencji (takich jak urządzenia medyczne). Dane te będą dostępne na specjalistycznej platformie „AutoML” IT, której głównym celem jest organizowanie i udostępnianie zanonimizowanych danych medycznych, aby wspierać rozwój technologii sztucznej inteligencji (AI) i uczenia maszynowego (ML).
  • Udoskonalanie algorytmów AI (T2.2): KLSK pracuje nad ulepszaniem i optymalizacją algorytmów sztucznej inteligencji (AI), aby stały się bardziej skuteczne, wydajne i lepiej wykonywały swoje zadania.

Niniejsze zadania będą realizowane we współpracy z partnerem Klastra. 

Główne wskaźniki/ KPIs  

  • Zwiększenie poziomu gotowości technologicznej (TRL) flagowych innowacji XR z TRL6 do TRL9. 
  • Likwidacja barier rynkowych i technologicznych w łańcuchach wartości XR.
  • Wzmocnienie europejskiej konkurencyjności w globalnym sektorze XR w opiece zdrowotnej​ 

Korzyści  dla zainteresowanych

Interesariusze, w tym MŚP i sektor zdrowotny, skorzystają na usprawnieniu łańcuchów wartości, wsparciu technologicznym oraz integracji technologii XR w opiece zdrowotnej, co może zwiększyć ich konkurencyjność na rynku. Projekt jest adresowany głównie do MŚP z sektora XR, szczególnie z mniej rozwiniętych regionów Europy, oraz do sektora zdrowotnego, w tym lekarzy, pacjentów i systemów opieki zdrowotnej. Interesariusze, w tym MŚP i sektor zdrowotny, skorzystają na usprawnieniu łańcuchów wartości, wsparciu technologicznym oraz integracji technologii XR w opiece zdrowotnej, co może zwiększyć ich konkurencyjność na rynku.

Aktualności w projekcie

Ruszył nabór do VR Health Champions – 40 000 euro dla innowacyjnych MŚP z...

VR Health Champions to prestiżowy europejski program wspierający małe i średnie przedsiębiorstwa (MŚP) z sektora technologii XR (rozszerzona i wirtualna rzeczywistość) działające w obszarze...

VR Health Champions z budżetem 7,8 mln euro przyspieszy rozwój technologii XR w obszarze...

VR Health Champions wesprze rozwój pięciu innowacyjnych rozwiązań z zakresu diagnostyki medycznej, terapii i chirurgii, opartych na technologii XR. Nowa inicjatywa z budżetem 7,8...
About - VR Health Champions

Beneficjent i partner projektu

Fundacja Klaster LifeScience Kraków

Partnerzy

Osoba kontaktowa

Kazimierz Murzyn
Prezes Zarządu

Aby skorzystać z oferowanych korzyści, zapraszamy do kontaktu w celu uzyskania szczegółowych informacji oraz omówienia możliwości współpracy.

Budżet projektu

7,881,330.00 EUR

Czas trwania projektu

01.10.2024 – 30.09.2027