środa, 20 stycznia 2021

Biznes i nauka razem. Innowacje dla zdrowia i jakości życia

WARMIE

Projekt WARMIE jest pierwszym  polskim  projektem dotyczącym budowy urządzenia do wspierania terapii leczenia ran  metodą podciśnieniową.  W skład zespołu projektowego wchodzi  Profesor Tomasz Banasiewicz, który jest jednym z prekursorów tej  metody  w Polsce.Głównym  celem projektu jest stworzenie nowego  urządzenia,  które będzie odpowiadało  wprost na potrzeby  3 głównych  grup  odbiorców.

Pierwszą z nich stanowią lekarze, którzy oczekują urządzenia w pełni profesjonalnego wraz z możliwością pobierania i analizowania danych. Urządzenie, ma posiadać funkcję zdalnego sterowania w przypadku ograniczonych zasobów ludzkich w jednostce szpitalnej i co najważniejsze ma dać szansę lekarzom na monitorowanie pooperacyjnej rany pacjenta po jego wyjściu ze szpitala.

Drugim celem projektu  jest dostarczenie urządzenia do ran  dla szerokiego  ogółu pacjentów cierpiących  na schorzenia wymagające leczenia ran przewlekłych  ( np.  odleżyny  czy  stopy  cukrzycowe). W założeniach by projekt miał szansę powodzenia zespół skupia się na opracowaniu  uniwersalnego urządzenia które oprócz monitorowania temperatury będzie mógł  w przyszłości  mierzyć również poziom  wysycenia tkanek  tlenem  wewnątrz rany.

Trzecim celem projektu  jest stworzenie przy okazji czujnika do  monitorowania ran , stworzenie prostego urządzenia monitorującego temperaturę u dzieci oraz noworodków. Docelowo urządzenie powinno mierzyć , temperaturę, wysycenie tlenem  oraz oddech u dzieci.

Wszystkie trzy cele spina klamrą aplikacja mobilna wraz z autorskim algorytmem stworzonym przez zespół Medigent.

W projekcie innowację produktową (w rozumieniu Podręcznika Oslo 2005) stanowi system telemedycznego monitorowania ran, składający się z bezprzewodowego czujnika temperatury umieszczanego na zdrowej skórze pacjenta jak również w ranie oraz aplikacji do odczytu, przechowywania i analizy danych przesyłanych z czujnika. Szczególną wartość innowacyjną stanowił będzie algorytm wykorzystujący uczenie maszynowe (ML) do zautomatyzowanej analizy temperatury ran/ciała pozwalający na automatyczne powiadomienie pacjenta lub lekarza o potencjalnym ryzyku wystąpienia zakażenia rany lub zakażenia ogólnoustrojowego. Aktualnie na całym świecie prowadzone są badania nad nowoczesnymi systemami zdalnego monitorowania pacjenta w warunkach domowych. Ten trend pokazuje, iż kierunek obrany przez zespół jest słuszny, a rynek dzięki postępowi technologicznemu staje się dostępny i atrakcyjny cenowo dla samego pacjenta.

Adres

ul. Kasztelańska 62
60-316 Poznań

Kontakt

Piątek Piotr
Mail: piotrandrzejpiatek@gmail.com
Tel: 5016473030

Strona www