74 aplikacje z Europy – w projekcie VR Health Champions rozpoczyna się etap oceny

638
Zdjęcie dodane przez Darlene Alderson: https://www.pexels.com/pl-pl/zdjecie/osoba-kobieta-praca-skoncentrowany-4384778/

Rozwiązania VR i AR w zdrowiu nie są już eksperymentem – stają się realnym elementem systemu opieki. Potwierdza to zakończony właśnie nabór do programu VR Health Champions, który przyciągnął aż 74 zgłoszenia od MŚP z całej Europy. Wyzwania były wymagające, konkurencja silna, a stawka wysoka: do 60 tys. euro wsparcia i partnerstwo z liderami XR w medycynie.

Open Call był skierowany do kwalifikujących się MŚP, które mogły zaproponować rozwiązania odpowiadające na jedno z 14 wyzwań zdefiniowanych przez partnerów projektu. Obszary te obejmowały m.in.: ocenę poznawczą w VR, proces wdrożenia w placówkach medycznych, obliczenia przestrzenne dla urządzeń wspomagających („assistive wearables”), cyberbezpieczeństwo oraz walidację oprogramowania medycznego.

Do najbardziej popularnych tematów zgłoszeń należały:

  • strategie wejścia na rynek i uruchomienia produktu na rynkach zdrowotnych UE,
  • RODO, cyberbezpieczeństwo i walidacja oprogramowania dla rozwiązań XR w medycynie,
  • technologie VIO & SLAM dla urządzeń wspomagających,
  • przygotowanie personelu medycznego do adopcji VR,
  • AI‑napędzana estymacja głębi obrazu i fuzja sensorów.

Najwięcej zgłoszeń napłynęło z Polski, a za nią uplasowały się Rumunia, silna grupa zgłoszeń pochodziła także z Grecji, Włoch i Portugalii, przy czym Hiszpania wykazała również znaczące zainteresowanie.

„Najbardziej uderzającą obserwacją było to, jak wiele zgłoszeń wpłynęło w ostatnich godzinach naboru. Pomimo surowych zasad kwalifikowalności i wyzwań związanych z dopasowaniem MŚP do bardzo wyspecjalizowanych wyzwań, zainteresowanie nie tylko nie malało — wręcz przeciwnie. Otrzymaliśmy wyjątkową liczbę pytań w trakcie procesu, co pokazuje, jak poważnie uczestnicy potraktowali tę okazję. Jesteśmy zachwyceni, że mimo złożoności, Open Call przekroczył nasze oczekiwania.”
Viola Keresztes, Project Manager, EIT Health InnoStars

Każde z 14 wyzwań zaowocuje wyborem jednego zwycięzcy, który będzie realizował konkretne rozwiązanie we współpracy z jednym z flagowych partnerów (Flagship SMEs): dotLumen, MedApp, MEEVA, Metaskills lub Virtuleap.

Harmonogram kolejnych kroków dla uczestników

  • 10 stycznia 2026 r. – rozpoczęcie zdalnej oceny wszystkich zgłoszeń,
  • do 12 stycznia 2026 r. – ogłoszenie wstępnych wyników,
  • 12–24 stycznia 2026 r. – zaproszenia do prezentacji i ostatniego etapu selekcji,
  • 26 stycznia 2026 r. – oficjalne ogłoszenie wyników końcowych,
  • do 31 stycznia 2026 r. – czas na ewentualne odwołania,
  • 16–28 lutego 2026 r. – spotkania inaugurujące współpracę wybranych MŚP z partnerami.

Wybrane MŚP będą mogły otrzymać do 60 000 € bezzwrotnego wsparcia na realizację swojej części projektu wspólnie z jednym z flagowych partnerów.

Organizatorzy podziękowali wszystkim 74 zgłaszającym się MŚP za wkład, wiedzę i ambicję, które – ich zdaniem – przyczyniają się do kształtowania przyszłości opieki zdrowotnej opartej na technologiach XR.

VR Health Champions to inicjatywa finansowana z programu Horyzont Europa, której celem jest przyspieszenie wdrażania rozwiązań XR (Extended Reality) w europejskim sektorze zdrowia. Projekt wspiera małe i średnie przedsiębiorstwa w rozwoju, testowaniu i walidacji innowacyjnych technologii z zakresu wirtualnej, rozszerzonej i mieszanej rzeczywistości (VR/AR/MR), które odpowiadają na konkretne potrzeby kliniczne, terapeutyczne i organizacyjne. Koordynatorem konsorcjum jest EIT Health InnoStars, a w projekcie uczestniczy 16 partnerów z całej Europy, w tym firmy technologiczne, instytucje badawcze i podmioty wdrażające innowacje w ochronie zdrowia.

Poprzedni artykułCzy można mówić o zdrowiu bez aktywności?
Następny artykułStrefa Czystego Transportu w Krakowie | Low Emission Zone in Kraków