#CoronaNinjas walczą z dezinformacją! Podsumowanie debaty – Nadzieja? Ryzyko? Wszystko o szczepionce przeciw COVID-19

3289
Źródło: Youtube.com

Na kilka dni przed Świętami Bożego Narodzenia odbyła się debata pn. Nadzieja? Ryzyko? Wszystko o szczepionce przeciw COVID-19 zorganizowana przez Medonet, RMF FM oraz Corona Ninjas – Inicjatywę Klastra Life Science Kraków, która od początku pandemii pomaga szpitalom dostarczając sprzęt i wsparcie warte setki tysięcy złotych.

W oparciu o dostępną wiedzę specjaliści odpowiedzieli na kluczowe pytania związanie z pierwszą szczepionką przeciwko COVID-19 firmy Pfizer/BioNTech.

Prace nad jej opracowaniem rozpoczęły się natychmiast po rozpoznaniu materiału genetycznego koronawirusa SARS-CoV-2 a niedawna informacja o wynalezieniu szczepionki wywołała lawinę emocji – od radości aż po strach.

Jak dodał dr. Grzegorz Jasiński, dziennikarz naukowy RMFZależało nam na zebraniu ekspertów mogących odpowiedzieć na pytania dotyczące szczepionki na COVID-19 z bardzo różnych perspektyw – prawnej, naukowej, a także z perspektywy lekarzy, którzy będą bezpośrednio zaangażowani w proces szczepienia w Polsce. Drugą ważną kwestią przy planowaniu debaty było stworzenie całkowicie apolitycznego i niekomercyjnego środowiska do rozmowy, tak, aby dostarczyć możliwie najbardziej wiarygodne informacje i dotrzeć do jak najszerszego grona odbiorców.

Klaster Life Science Kraków wspólnie z fundacją Akamai wciąż kontynuuje Inicjatywę Corona Ninjas. I Ty możesz pomóc razem z nami. Dowiedz się więcej na naszej stronie.

Zapis transmisji dostępny jest w serwisie YouTube, a w czasie jej trwania obejrzało ją kilkadziesiąt tysięcy osób.

W panelu udział wzięli:

1) dr n. med. Piotr Kramarz – Europejskie Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób (ECDC)

2) Dyrektor Andrzej Ryś, DG Sante, Komisja Europejska

3) Prof. Krzysztof Simon, Ordynator I Oddziału Zakaźnego Wojewódzkiego Specjalistycznego Szpitala im. J. Gromkowskiego we Wrocławiu

4) Prof. Dr hab. Krzysztof Pyrć – Małopolskie Centrum Biotechnologii

5) Prof. Katarzyna Kolasa – Akademia Leona Kożmińskiego

6) dr n .med. Paweł Grzesiowski – specjalista pediatra, immunolog

oraz prowadzący:

7) Anna Zimny-Zając, Redaktor Naczelna Medonet

8) Grzegorz Jasiński, RMF FM


#CoronaNinjas pomagało podczas pierwszej fali epidemii organizując akcję fundraisingową i dostarczając do szpitali sprzęt i wsparcie warte setki tysięcy złotych. Teraz walczy z dezinformacją organizując dyskusję z ekspertami i wspomagając edukację na temat szczepień ochronnych. Wydarzenie finansowane dzięki hojności #AKAMAI. Więcej o akcji.

Ilustracja
Poprzedni artykuł#CoronaNinjas walczą z dezinformacją! Czy warto się szczepić na COVID-19?
Następny artykułReal Research rekrutuje !