#CoronaNinjas walczą z dezinformacją! Czy warto się szczepić na COVID-19?

4106

Pojawienie się nowego koronawirusa SARS-CoV-2 sparaliżowało świat jaki znaliśmy do tej pory a przy tym wymusiło zmiany w wielu obszarach naszego życia. Pandemia przyspieszyła rozwój nowoczesnych technologii, mających również zastosowanie w pracy nad szczepionkami, w tym tej przeciw COVID-19.

Prace nad jej opracowaniem rozpoczęły się natychmiast po rozpoznaniu materiału genetycznego koronawirusa SARS-CoV-2 a niedawna informacja o wynalezieniu szczepionki wywołała lawinę emocji – od radości aż po strach.

Co roku miliony ludzi na całym świecie szczepią się, aby chronić siebie i innych przed niebezpiecznymi chorobami. Niewątpliwie również najlepszym sposobem na pokonanie COVID-19 i powrót do normalnego życia jest bezpieczna i skuteczna szczepionka.

W związku z szybkim jej opracowaniem narosło wiele pytań i wątpliwości dotyczących jej skuteczności oraz, co ważniejsze, bezpieczeństwaTeraz gdy czekamy już na jej dopuszczenie do użytku pojawia się możliwość wysłuchania głosu niezależnych ekspertów a także zadania nurtujących nas pytań.

#CoronaNinjas zapraszają na panel dyskusyjny, którego tematem przewodnim będzie szczepionka na COVID-19 oraz pytania i wątpliwości z nią związane.

Panel kierujemy do osób, które chciałyby się dowiedzieć, co nauka mówi o szczepieniach i szczepionkach przeciw COVID-19. W odpowiedziach na pytania, skupimy się wyłącznie na ekspertyzach i dostępnej wiedzy.

W panelu udział wezmą:

1) dr n. med. Piotr Kramarz – Europejskie Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób (ECDC)

2) Dyrektor Andrzej Ryś, DG Sante, Komisja Europejska

3) Prof. Krzysztof Simon, Ordynator I Oddziału Zakaźnego Wojewódzkiego Specjalistycznego Szpitala im. J. Gromkowskiego we Wrocławiu

4) Prof. Dr hab. Krzysztof Pyrć – Małopolskie Centrum Biotechnologii

5) Prof. Katarzyna Kolasa – Akademia Leona Kożmińskiego

6) dr n .med. Paweł Grzesiowski – specjalista pediatra, immunolog

oraz prowadzący:

7) Anna Zimny-Zając, Redaktor Naczelna Medonet

8) Grzegorz Jasiński, RMF FM

Panel odbędzie się w formie online 22 grudnia w godzinach 20:00 -21:00. Wydarzenie będzie transmitowane na stronach www.onet.pl i RMF.FM. informacje podsumowujące pojawią się w prasie.

Serdecznie zapraszamy do udziału!

#CoronaNinjas pomagało podczas pierwszej fali epidemii organizując akcję fundraisingową i dostarczając do szpitali sprzęt i wsparcie warte setki tysięcy złotych. Teraz walczy z dezinformacją organizując dyskusję z ekspertami i wspomagając edukację na temat szczepień ochronnych. Wydarzenie finansowane dzięki hojności #AKAMAI. Więcej o akcji.

Ilustracja
Poprzedni artykułBadanie biokompatybilności – nowość w ofercie Laboratorium Analiz Biologicznych JCI
Następny artykuł#CoronaNinjas walczą z dezinformacją! Podsumowanie debaty – Nadzieja? Ryzyko? Wszystko o szczepionce przeciw COVID-19