Małopolska Noc Naukowców 2019 – podsumowanie

933

Kolejna edycja Małopolskiej Nocy Naukowców już za nami. Tego wieczoru odwiedziło nas blisko 500 osób. Na te kilka godzin średnia wieku osób przechadzających się po Life Science Parku drastycznie zmalała – raczej nie przekraczając 15 lat.

Młodzi naukowcy otrzymali możliwość uczestniczenia w różnego rodzaju warsztatach. Nauka poprzez zabawę przyniosła naszym gościom niezmiernie dużo radości i wiedzy.

Warsztaty – Między nami owadami, czyli co w trawie piszczy pozwoliły zobaczyć na własne oczy, a nawet dotknąć tego czego na co dzień raczej w naszych domach nie spotkamy. Cogodzinna prelekcja połączona z oglądaniem i najczęściej głaskaniem lub braniem do własnych rąk owadów i innych „piszczących w trawie” stworzeń, wywoływała różne reakcje: od strachu po fascynację.

Były ogromne chrząszcze, patyczaki, żuki, pająki, a nawet skorpion. Były też gady – salamandra i żaby.

Dużą grupę stanowili Nieustraszeni, którzy nie bali się brać do rąk każdego żywego okazu. Ale byli też tacy, którzy wszystko woleli oglądać z bezpiecznych kilku metrów.

Na naukowców o artystycznych duszach czekały kolorowanki o owadziej tematyce.

Mydło pachnące jak kwiatki na łące – warsztaty mydlane , jedne z najbardziej obleganych przez małych najeźdźców. Niezapisane osoby czatowały przed wejściem z nadzieją, że zwolni się jakieś miejsce.

Dzieci miały ręce pełne roboty, podobnie jak ich rodzice. Wszyscy pracowali, aby do domu zabrać swoje pachnące owoce pracy.

Leki z magicznej apteki to warsztaty gdzie po założeniu fartucha i rękawiczek każdy zostawał farmaceutą. Mieszanie różnych proszków i substancji wywoływało jednocześnie niemałe emocje i skupienie.

Uczestnicy zabrali do domów własnoręcznie przygotowane tabletki i maści.

Na czterech stanowiskach warsztatów Ziemia już nie daje rady, więc przyjdź do nas po porady zapoznawano się z tematem segregacji odpadów, życia pszczół, smogu i szkodliwości azbestu. Całość urozmaicały quizy, krzyżówki i zabawy.

Dowiedzieliśmy się, że paragony ze sklepu należy wyrzucać do śmieci zmieszanych, a słoiki po dżemie opróżnić z resztek (do bio), odkręcić zakrętkę (do metali) a szklaną część wyrzucić do szkła bez wcześniejszego mycia.

Tego wieczoru, na każdym stanowisku, dzieci otrzymywały symboliczne potwierdzenia zdobytej wiedzy, a za zgromadzone pieczątki odbierały miłe gadżety.

Dziękujemy sponsorom i darczyńcom tej wyjątkowej Nocy: Synthos, Bielenda i Województwo Małopolskie,

Dziękujemy współorganizatorom: JCI, PSSF, Wessling, Klaster LifeScience Kraków.

Zajrzyj na BLOG Klastra!

Dołącz do #LSOS19

Poprzedni artykułIV Konferencja Forum Druku 3D. Co nas czeka w tym roku?
Następny artykułLife Science Open Space 2019 – wszystko co musisz wiedzieć o #LSOS19