MedTech, czyli technologia w służbie medycyny

Happy scientist working at laboratory, printing 3d model

Postęp technologiczny jest siłą napędową zmian w niemal każdej dziedzinie przemysłu i biznesu. Dzięki rozwojowi nowych technologii i znalezieniu dla nich zastosowania w medycynie, narodziła się branża MedTech, w której działają jedne z najgorętszych startupów na rynku.

Technologie w służbie zdrowiu

MedTech, to pojęcie niezwykle szerokie, obejmujące w zasadzie wszystkie zdobycze technologii, które można zastosować do ratowania życia, profilaktyki, czy też leczenia różnorodnych dolegliwości. MedTech to zarówno nowoczesne urządzenia diagnostyczne, takie jak skanery hybrydowe PET-CT, bioniczne protezy kończyn, systemy wspomagania życia, rozwiązania telemedyczne oraz urządzenia do diagnostyki molekularnej, jak i proste wyroby – lateksowe rękawiczki, testy ciążowe bądź soczewki kontaktowe. Wszystkie te produkty łączy jedno wspólne zastosowanie – poprawa jakości leczenia i diagnostyki, aby podnieść poziom opieki nad pacjentami. Jak wskazuje raport MedTech Europe, dostępnych jest aż pół miliona różnego typu technologii i urządzeń medycznych [1].

Rynek innowacyjny

Rynek technologii medycznych w ogromnym stopniu napędza innowacje – świadczą o tym liczby, pochodzące z Europejskiego Urzędu Patentowego (EPO). W 2016 roku, do EPO zgłoszono ponad 12 tys. wniosków patentowych w branży MedTech. Liczba ta stanowiła najwięcej, bo aż 7,7% wszystkich wniosków. Na polu technologii medycznych, zgłoszono blisko tysiąc wniosków więcej niż w branży digital communication, ponad 1,5 tys. więcej niż w technologiach komputerowych oraz ponad dwa razy więcej niż w farmacji oraz biotechnologii. Liczba zgłoszeń w przypadku MedTechu zwiększa się rok do roku (około 8,5 tys. w 2006 r.), tymczasem w farmacji oraz biotechnologii, utrzymuje się na względnie stałym poziomie. Wzrost znaczenia MedTechu obserwujemy również patrząc na liczbę zaangażowanych pracowników – w 2016 roku na europejskim rynku działało około 27.000 przedsiębiorstw, zatrudniających blisko 700 tysięcy osób [1].

Inwestycje w technologię

Jak wskazują analitycy, rynek MedTech rośnie w niebywałym tempie, a w 2018 roku miał przekroczyć wartość 420 mld USD. Największe pieniądze, co nie może być zaskoczeniem, inwestowane są w USA, w tak znane firmy jak 23andMe. Globalnie, cała branża MedTech przyciągnęła aż 5,8 mld USD w inwestycjach. Aktualnie, wydaje się, że najszybciej rosnącą działką przemysłu technologii medycznych jest telemedycyna, czyli tzw. medycyna na odległość. Wartość jedynie tej działki szacowany jest w 2018 roku na 26.5 miliarda USD. Jeżeli trend wzrostowy się utrzyma, rynek telemedyczny może osiągnąć wycenę aż 41.2 miliardów USD w roku 2021 [2, 3].

Biotech vs. MedTech

Zakładając, że biotechnologia w Polsce odnosi sukcesy i rozwija się dynamicznie, na branżę MedTech mogłoby zabraknąć wystarczająco mocnych superlatywów. MedTech, ma znacznie niższy próg wejścia niż biotechnologia, zatem w technologiach medycznych dominują małe spółki, a w biotechnologii duże. Polscy przedsiębiorcy i konstruktorzy plasują się w czołówce najzdolniejszych projektantów i twórców technologii medycznych. Polskie startupy z branży MedTech wydatnie zmieniają rynek i zaznaczają swoją obecność za granicą [4].

Globalne i lokalne sukcesy

Koronnym przykładem sukcesu polskiej spółki, która odniosła sukces na skalę światową jest Medicalgorythmics – firma, która opracowała innowacyjny system diagnostyczny, wykorzystywany w kardiologii. Flagowy produkt Medicalgorythmics to PocketECG – urządzenie rejestrujące pracę serca, które przesyła dane do zewnętrznego serwera, gdzie dokonywana jest ich analiza za pomocą zaawansowanych algorytmów. To właśnie autorskie algorytmy przetwarzania i analizy uzyskanego sygnału były największą przewagą Medicalgorythmics nad konkurentami. Sukces, szczególnie w USA, w 2017 roku pozwolił spółce osiągnąć wartość ponad miliarda złotych [5].

Jednym z najbardziej znanych przedsiębiorstw w Polsce, w branży MedTech, jest Braster – producent innowacyjnego urządzenia do domowego badania piersi. Rozwiązanie Brastera może być uzupełnieniem tradycyjnego badania USG, czy też mammografii. Inna polska spółka, która produkuje sprzęt diagnostyczny to Nestmedic – autorzy telemedycznego urządzenia Pregnabit, przeznaczonego do wykonywania na odległość badania KTG i monitorowania stanu ciężarnych pacjentek [5, 6].

Wdech i wydech

Zdecydowanie warto zwrócić uwagę na postępy, które czynią twórcy urządzenia StethoMe – elektronicznego stetoskopu, zintegrowanego z termometrem. StethoMe może współpracować ze smartfonem i za pomocą sztucznej inteligencji rozpoznać charakterystyczne dźwięki, towarzyszące rozwojowi różnych chorób układu oddechowego. Urządzenie może być stosowane do monitorowania chorób przewlekłych, takich jak astma czy POChP. Innym rozwiązaniem, które znajduje zastosowanie w monitorowaniu, diagnozie i leczeniu chorób układu oddechowego jest AioCare. Jest to przenośny spirometr sprzężony z aplikacją, pozwalający na zmierzenie szeregu parametrów oddechowych [7, 8].

Wielkie perspektywy

Nie sposób zignorować tempa w jakim rozwija się branża MedTech. Wdrażanie nowinek technologicznych w ochronie zdrowia ma niebagatelne znaczenie już teraz. Dzięki telemedycynie, można odbywać wizyty lekarskie na odległość, a kieszonkowe, zintegrowane urządzenia diagnostyczne mogą przesyłać lekarzowi dane o naszym stanie zdrowia w zasadzie bez przerwy. Pozostaje jedynie trzymać kciuki za rozwój rodzimego MedTechowego biznesu – kto wie, może Polska stanie się kiedyś potentatem w zakresie technologii medycznych?

 

Autor: Michał Gołąbek, ExecMind – International Executive Search

Michał Gołąbek jest absolwentem Inżynierii Biomedycznej na AGH, w specjalności bionanotechnologie, kontynuował również edukację na studiach podyplomowych z Biologii Molekularnej na Uniwersytecie Jagiellońskim. Obecnie pracuje w firmie ExecMind, gdzie zajmuje się łączeniem czołowych talentów naukowych z całego świata, z możliwościami rozwoju w sektorze Life Science i technologii medycznych, a także analizą rynku biotechnologicznego.

 

Źródła:

[1] – opr. MedTech Europe – The European Medical Technology Industry – in figures / 2018

[2] – Fedrowicz W. – Medtech, czyli boom bez gorączki. Rynek wart 420 miliardów dolarów – https://www.forbes.pl/opinie/branza-innowacyjnych-systemow-i-urzadzen-medycznych-warta-420-mld-dol/wbybrkc

[3] – Lake R. – Investopedia – Top 5 Companies in Telemedicine – https://www.investopedia.com/articles/insights/120316/top-5-companies-telemedicine.asp

[4] – Forbes/Rynek Zdrowia – Start-upy zmieniają branżę medyczną – http://www.rynekzdrowia.pl/Aparatura-i-wyposazenie/Start-upy-zmieniaja-branze-medyczna,170120,5.html

[5] – Kowalik F. – Polacy chcą uzdrowić świat. Start-upy na nowo ustalają zasady w branży medycznej – https://www.forbes.pl/przywodztwo/polskie-start-upy-z-branzy-medycznej-tech-med/qm57rst

[6] – Pregnabit, materiały – http://www.pregnabit.com/

[7] – AioCare, materiały – https://aiocare.com/

[8] – TDJ Pitango Ventures, portfolio, materiały – https://tdjpitangoventures.com/portfolio/