Praktyczne aspekty wykorzystania symulacji medycznych – EIT Community Stories #1

201

Medical Simulation Technologies Sp. z o.o., to dobrze znany w środowisku life science, lider zaawansowanych technologii medycznych, wprowadzający na rynek nowatorski system do symulacji medycznej w obszarze kardiologii inwazyjnej i kardiochirurgii, ze szczególnym uwzględnieniem badania echokardiografii przezprzełykowej (TEE) oraz mikro-inwazyjnych zabiegów serca.

Jako jedyna na świecie firma, MST zapewnia najwyższy poziom obrazowania zabiegów, bazujący na rzeczywistych danych pacjenta uzyskanych z tomografu komputerowego. Swoją konkurencyjność buduje w oparciu o połączenie lekkiego i mobilnego sprzętu z wysokospecjalistyczną bazą danych, rozwijaną we współpracy z najlepszymi ośrodkami medycznymi na całym świecie.

Mottem MST jest: „Doctor, don’t let your patient be your training model!”.

W ramach cyklu EIT Community Stories, zapraszamy do zapoznania się z historią rozwoju i sukcesu firmy Medical Sumulation Technologies.

Pomysł, wizja, wyzwanie

Choroby serca stanowią globalne wyzwanie zdrowotne, a kluczowym elementem w ich zwalczaniu jest wczesna diagnoza. W obszarze diagnostyki, jednym z najważniejszych, lecz jednocześnie trudnych badań jest TEE. Niestety, liczba wysoko wykwalifikowanych lekarzy zdolnych do przeprowadzenia tego badania jest ograniczona, głównie z powodu tego, że ich pacjenci pełnią również rolę modeli szkoleniowych. To wyzwanie stawiało pytanie: jak podnieść kwalifikacje lekarzy, nie angażując lub szkodząc pacjentom?

W odpowiedzi, firma MST postawiła sobie za cel stworzenie elastycznego narzędzia, które umożliwi symulację treningu TEE i chirurgii sercowo-naczyniowej. Przewidziano, że w nadchodzących latach obie te dziedziny będą się dynamicznie rozwijać. Wyzwaniem było zapewnienie lekarzom narzędzi szkoleniowych, które nie tylko podniosą ich kwalifikacje, ale także nie będą stanowić zagrożenia dla pacjentów. MST opracowała innowacyjną platformę symulacyjną do szkolenia w zakresie echokardiografii. Rozwiązanie jest oparte na realistycznych modelach serca, wykorzystujących przekonwertowane dane CT pochodzące od prawdziwych pacjentów. To odróżnia ich od konkurencji, która oferuje jedynie grafikę komputerową 3D, bez prawdziwej anatomii.

Sukces MST to nie tylko technologiczna innowacja, ale także krok w kierunku poprawy opieki zdrowotnej na skalę globalną. MST zmienia zasady gry w szkoleniu medycznym, pozostawiając ślad w historii walki z chorobami serca. Zaprojektowany przez firmę symulator jest najlepszym narzędziem do nauki samego procesu badania TEE, jak i jego powiązania z chirurgią serca. Swojego wsparcia udzielił firmie jeden ze światowych liderów w dziedzinie echokardiografii, prof. Rebeka Hahn. (Uniwersytet Columbia w Nowym Jorku). Symulator Mt.TEEmothy nadaje się do szkolenia studentów, rezydentów, kardiologów, anestezjologów i specjalistów intensywnej terapii w skali globalnej.

W 2016 roku MST zdobyła I miejsce w konkursie EIT Health GoEurope Contest, oraz II miejsce w Digital Healthcare Contest in the EIT Health Catapult competition in Brussels w roku 2017.

Kamil Kipiel – Life Science Open Space 2023

Współpraca Medical Simulation Technologies z EIT Health

W ramach intensywnych działań na rzecz rozwoju, MST pozyskało imponującą kwotę 85 000 euro, którą przeznaczyło na rozwój produktów, postęp technologiczny oraz internacjonalizację, w tym udział w prestiżowych targach branżowych. Ta inwestycja okazała się kluczowa dla ekspansji firmy i umożliwiła stworzenie solidnej sieci kontaktów oraz podpisanie strategicznych umów dystrybucyjnych, zdobywając jednocześnie większą rozpoznawalność w środowisku innowacji medycznych.

Współpraca z EIT Health przyniosła dodatkowe korzyści, w tym zdobycie dotacji na udział w Web Summit w Lizbonie w 2022 roku. To wydarzenie nie tylko umożliwiło MST prezentację swoich osiągnięć, ale także otworzyło drzwi do ważnych spotkań partnerskich z siecią EIT Health oraz przedstawicielami instytucji, z którymi firma mogła potencjalnie współpracować w przyszłości.

Jednym z przełomowych momentów w historii MST był prestiżowy grant przyznany w ramach konkursu Covid-19 Rapid Response w 2020 roku. Dzięki niemu firma wprowadziła na rynek interaktywny, internetowy symulator płuc USG. Ten innowacyjny produkt umożliwił lekarzom przeszkolonym w obszarze diagnostyki płuc wczesne wykrywanie patologii u pacjentów, w tym tych z potwierdzoną infekcją Covid-19. Symulator pozwolił na skuteczne monitorowanie pacjentów, identyfikację osób narażonych na ryzyko niewydolności oddechowej oraz ocenę procesu gojenia.

Projekt Lung US Simulator nadal cieszy się popularnością na stronie MST, stanowiąc nie tylko krok naprzód w diagnostyce, ale także przyczyniając się do rozwoju portfolio produktów firmy w dziedzinie internetowych narzędzi kształcenia specjalistów medycznych.

Jednym z ostatnich sukcesów, wynikających ze współpracy z EIT Health, był udział w programie Bridgehead w 2022 roku. Firma pozyskała 50 000 euro na rozwinięcie działań na rynku argentyńskim. Niestety trudna sytuacja gospodarcza w Argentynie stanowiła wyzwanie dla pełnej komercjalizacji, pomimo skutecznego wdrożenia projektu i stworzenia ośrodka referencyjnego.

Aktualnie MST utrzymuje swoje zaangażowanie w globalne innowacje, wzmacniając swoją pozycję jako lidera w dziedzinie nowoczesnych technologii medycznych. MST to również aktywnie działający i zaangażowany w różne inicjatywy, Partner Klastra LifeScience Kraków. W roku 2024, Kamil Kipiel, prezentując „The Trinity – new training technologies in structural heart procedures”, w trakcie sesji Hospital of the Future, po raz kolejny zdobył nagrodę za „Najlepszą prezentację”, która przyznawana jest za najlepsze wystąpienie w trakcie corocznego Summitu Life Science Open Space.

Kto nie miał możliwości widzieć tego na żywo – zapraszamy do obejrzenia nagrania:

Medical Simulation Technologies on LifeScience Open Space 2023

Jesteście zainteresowani rozwojem Medical Simulation Technologies? Obserwujcie profil firmy na Platformie Współpracy Life Science Open Space. Znajdziecie tam bieżące informacje, opcje współpracy, oferty i zapytania.

Poprzedni artykułJak przygotować wyrób medyczny do oceny zgodności? Seminarium w Parku LifeScience.
Następny artykułPrzyszłość przedsiębiorczości w opiece zdrowotnej: Społeczność Healthcare Hackers w akcji