Prowadzisz inwestycje za granicą? Sprawdź możliwości finansowania!

71

Jak podaje Narodowy Bank Polski notuje się wzrost polskich inwestycji za granicą, które w br. wyniosły ok. 7,1 mld zł w porównaniu do sytuacji w roku 2019, w którym kwota opiewała na 5 mld zł. Pomimo trudnej sytuacji handlowej działania polskich przedsiębiorców w roku 2020 spowodowały wzrost eksportu polskich towarów o ok. 3,3 proc.

Polscy inwestorzy już teraz mogą liczyć na pomoc z Funduszu Ekspansji Zagranicznej – jedynego w Polsce instrumentu mające na celu wsparcie rodzimych przedsiębiorstw w procesie inwestowania za granicą, zarówno w formie brownfield jak i greenfield. Zainteresowane podmioty mogą ubiegać się o wsparcie sięgające kwoty kilkunastu milionów euro. Otrzymane wsparcie zapewni również dodatkową korzyść jaką jest rozłożenie ryzyka związanego z wejściem na nowy rynek.

Jak dodaje Piotr Kuba, członek zarządu ds. inwestycyjnych w PFR TFI w wywiadzie dla agencji informacyjnej Newseria Biznes – Polskie firmy, które planują ekspansję zagraniczną – tę tradycyjnie rozumianą, czyli eksportową bądź też kapitałową, związaną z przejęciami zagranicznych spółek – potrzebują wsparcia przede wszystkim w zakresie mitygacji ryzyka. Wejście na nowe obszary geograficzne, w nowe jurysdykcje prawne zawsze wiąże się z jego zwiększonym poziomem. Dlatego firmy chcą się nim podzielić z instytucją dedykowaną wsparciu ekspansji, poprzez odpowiednie produkty finansowe. Tu można wymienić choćby ubezpieczenia eksportowe, a w przypadku ekspansji kapitałowej – instrumenty typu Fundusz Ekspansji Zagranicznej. 

Według danych PFR TFI, co roku rodzime przedsiębiorstwa realizują około 30 bezpośrednich inwestycji zagranicznych m.in. w krajach takich jak Niemcy czy Czechy. Fundusz Ekspansji Zagranicznej od początku swojej działalności zrealizował już 18 umów inwestycyjnych przy czym w 2019 roku sfinansował przedsięwzięcia m.in. w Stanach Zjednoczonych, Chorwacji, Grecji i w Niemczech. Zaangażowanie funduszu w realizowane projekty wahało się od 900 tys. zł do nawet kilkunastu milionów euro.

– Typowa kwota finansowania to kilka lub kilkanaście milionów euro. Nasze finansowanie jest relatywnie długie. Możemy być partnerem dla polskiego przedsiębiorcy nawet do 10 lat, więc to jest wystarczający czas, żeby te początkowe ryzyka związane z ekspansją zostały zmitygowane. Natomiast zwykle fundusz wychodzi ze swojej inwestycji po około pięciu-siedmiu latachdodaje członek zarządu ds. inwestycyjnych w PFR TFI.

Kto może korzystać z finansowania funduszu?

FEZ kieruje ofertę do polskich firm z powodzeniem działających w kraju, dla których – czy to ze względu na konkurencję, nasycenie rynku czy niszowy produkt, rodzimy rynek stał się za mały i planują ekspansję na kolejne zagraniczne rynki. Z oferty funduszu mogą skorzystać polskie przedsiębiorstwa, które mają sprawdzony model biznesowy oraz plan kapitałowej ekspansji zagranicznej.

Fundusz może być partnerem finansowym przy  przejęciu już istniejącej zagranicznej spółki, utworzeniu nowej spółki zależnej i jej organicznym rozwoju lub w finansowaniu kolejnego etapu ekspansji. Finansowane projekty mogą dotyczyć zarówno zagranicznych akwizycji jak i budowy własnego zaplecza produkcyjnego lub dystrybucyjnego poza granicami kraju.

Więcej informacji na temat funduszu na stronie www.pfrtfi.pl oraz www.mambiznes.pl

Poprzedni artykułZdrowa żywność i jej wpływ na ekologię – warsztaty projektowe Balt_PRO i ScanBalt
Następny artykułSystem WARMIE jako rozwiązanie odpowiadające na potrzebę monitorowania temperatury ciała pacjentów w trybie ciągłym