„Spraw, aby pobyt w szpitalu był lepszym doświadczeniem” – dołącz do hackathonu EITHealth I-Days w Krakowie! 

2650

Hackathony EITHealth i-Days promują rozwój innowacji w obszarze zdrowia wśród społeczności startupowej i studenckiej w całej Europie. Firmy i studenci wszystkich kierunków studiów rywalizują w zespołach, aby stawić czoła prawdziwym wyzwaniom zdrowotnym. Zwycięska drużyna każdego hackathonu bierze udział w Winner’s Event” w Barcelonie, finałowym konkursie, który łączy innowacje dla zdrowia i jakości życia z całej Europy

Wyzwanie dla I-Days Kraków brzmi: „Spraw, aby pobyt w szpitalu był lepszym doświadczeniem”. Hackathon organizowany jest przez LifeScience Krakow EIT Health Hub już po raz drugi. Jego celem jest zaproponowanie rozwiązań dla kilku z wielu problemów, które negatywnie wpływają na doświadczenia pacjentów oraz ich wspomnienia z pobytu w szpitalu.  

Do udziału w hackathonie zapraszamy zespoły firmowe lub studenckie, składające się z maksymalnie 6 osób, jak i indywidualne osoby, z których stworzone zostaną kolejne zespoły uczestników. Ważna jest różnorodność osób, które tworzą zespoły. Bo różnorodność pozwala na wyzwolenie większej kreatywności. I do tego zachęcamy!

Wszyscy zarejestrowani uczestnicy otrzymają dostęp do materiałów online – praktycznych narzędzi – umożliwiających lepsze przygotowanie się do pracy w pracy nad rozwiązaniami oraz ich prezentacji trakcie hackathonu. 

Kraków, I-Days 2023 odbędzie się w dwóch etapach: 25-26 października (spotkania online z prezentacją wyzwań oraz częścią szkoleniową) oraz 24-25 listopada na żywo, w Klubie Arka, Uniwersytetu Rolniczego, przy ul. 29 listopada 50 (praca nad rozwiązaniami oraz ich prezentacja).

Wydarzenie odbędzie się w ramach inicjatywy I-Days 2023, której pomysłodawcą jest EITHealth. Adresatami hackathonu I-Days są startupy i uczelnie, w tym w szczególności studenci różnych kierunków studiów. Informacje o programie dostępne są na stronie www.eithealth.eu/programmes/i-days/.  

REJESTRACJA JEST OTWARTA DO 22 LISTOPADA

– – –

Partnerem wydarzenia jest Polskie Towarzystwo Informatyczne i Rada Sektorowa ds. Kompetencji Telekomunikacja i Cyberbezpieczeństwo.  Celem Rady jest m.in. współpraca w zakresie porozumień edukacyjnych działających w zakresie zintegrowania edukacji i pracodawców oraz przekazywanie informacji nt. specyficznych potrzeb danego sektora w obszarze kompetencji do partnerów społecznych dokonujących identyfikacji potrzeb rozwojowych przedsiębiorstw w danym sektorze.

Szczegóły: 

WyzwanieKraków, I-Days: „Spraw, aby pobyt w szpitalu był lepszym doświadczeniem” 

Czy miałeś kiedyś okazję być hospitalizowany? Czy może ktoś z Twoich bliskich musiał skorzystać z leczenia w szpitalu? A może po prostu zdajesz sobie sprawę, że pobyt w szpitalu często bywa trudnym doświadczeniem?  

Teraz masz szansę choć trochę poprawić wspomnienia pacjentów i pomóc personelowi szpitalnemu! Dołącz do Hackathonu #EITHealth I-Days w Krakowie! 

Osoby poddawane leczeniu w placówkach opieki zdrowotnej – szpitalach, przychodniach, sanatoriach – muszą przejść przez wieloetapowy proces, rozpoczynając od przyjęcia, przez leczenie, aż po wypis. W każdym przypadku całe doświadczenie pacjenta jest trudnym epizodem, którego nie da się uniknąć. Jeszcze przed rozpoczęciem leczenia, zarówno pacjent, jak i jego bliscy często odczuwają obawę, a nawet strach. 

Możemy założyć, że każdy taki trudny epizod zaczyna się nieprzyjemnie. Następuje seria zaplanowanych i przypadkowych zdarzeń, standardowych i nietypowych procedur, kontaktów i innych sytuacji, które mają miejsce w nowym, obcym i często trudnym otoczeniu. Choć tylko część tych wydarzeń jest bezpośrednio związana z leczeniem, to wszystko, co pacjent przeżywa, ma wpływ na jego zdrowie i jakość życia. 

Celem rywalizacji jest: 

przedstawienie koncepcji i ew. prototypów rozwiązań technologicznych, technicznych lub organizacyjnych, których zastosowanie pomoże zmniejszyć ilość negatywnych zdarzeń, czy negatywnych sytuacji, występujących na wszystkich etapach leczenia szpitalnego. Rozwiązania te powinny skupiać się na problemach o charakterze organizacyjnym (procesy, logistyka, komunikacja …). 

Prezentowane rozwiązanie powinno obejmować: 

Koncepcję, zawierającą minimum: 

 • definicję problemu (złe doświadczenia pacjenta), w tym dane obrazujące ten problem oraz opis rodzaju i źródeł informacji, 
 • opis rozwiązania zmieniającego doświadczenie pacjenta, w tym zasady i zakres jego działania / zastosowania oraz rodzaj i źródła informacji wykorzystywanych w rozwiązaniu, 
 • nowe doświadczenie pacjenta;  
 • opis procesu wdrożenia rozwiązania; 
 • prototyp proponowanego rozwiązania (opcjonalnie). 

Rozwiązania będą oceniane wg następujących kryteriów: 

 1. Potrzeba – ocena potrzeby/problemu i zdolność wytworzenia empatii z osobami, do których rozwiązanie jest adresowane. 
 1. Rozwiązanie – jakość i unikalność proponowanego rozwiązania. 
 1. Oddziaływanie – zakładany impakt rozwiązania dla zaangażowanych osób i systemu  
 1. Wdrożenie – ocena możliwych barier i problemów na etapie tworzenia i wdrażania rozwiązania. 
 1. Prezentacja – zdolność zespołu do zaprezentowania rozwiązania w sposób wzbudzający zainteresowanie jego realizacją i rozszerzający jego kontekst oraz znaczenie.    

Skala ocen: 5: Wyjątkowe 4: Konkurencyjne 3: Dobre 2: Właściwe 1: Słabe 0: Chybione 

Nagrody: 

Suma nagród pieniężnych wynosi 10.000 zł. Dodatkowo 3-4 osoby z najlepszego zespołu wezmą udział w finale EIT Health Innovation Days w Barcelonie (30 listopada-1 grudnia 2023). 

Szczegółowy Harmonogram działań: 

 1. Zgłoszenia chętnych do uczestniczenia w EIT Health i-Days 2023 w Krakowie przyjmujemy do 22 listopada
 2. Ostateczne potwierdzenie uczestników – 23 listopada
 3. I-Days Część 1: Przygotowanie
 • Prezentacja programu; Spotkanie z Mentorem – przedstawienie wyzwania i problemów (spotkanie online 25 października, od 15:00 do 16:30)
  • Problemy pacjentów z perspektywy personelu medycznego” – Samanta Łyś, Położna z Oddziału Intensywnej Terapii Noworodka w Szpitalu Narutowicza
  • Doświadczenia w szpitalu – perspektywa pacjenta i etyka” – Jarosław Kucharski, Etyk z Uniwersytetu Ignatianum
 • Spotkanie z Ekspertem, dzięki któremu uczestnicy hackathonu dowiedzą się jak generować innowacyjne pomysły (spotkanie online 26 października, od 9:00 do 10:30)
 • Dodatkowe szkolenia z metodyki design thinking i umiejętności pitchingu (zarejestrowani uczestnicy otrzymują linki do materiałów dostępnych online)
 1. I-Days Część 2: Hackathon – praca zespołowa, mentoring i prezentacje rozwiązań* (24 listopada od 9:00 – 18:00+ i 25 listopada od 8:00 – 11:00, na żywo w Klubie Arka, Uniwersytetu Rolniczego, przy ul. 29 listopada 50) 
 2. I-Days Część 3: Prezentacje rozwiązań*,  ocena Jury i ogłoszenie wyników – (25 listopada od 11:00 – 15:00, w Klubie Arka, Uniwersytetu Rolniczego, przy ul. 29 listopada 50) 
 3. I-Days Część 4: Międzynarodowy Finał EIT Health i-Days 2023 w Barcelonie, Hiszpania (30.11-01.12.2023 – udział 3-4 osób ze zwycięskiego zespołu) 

Wszyscy zarejestrowani uczestnicy otrzymują linki do nagrań dostępnych online (prezentacje wyzwania i szkolenia)

*prezentacja może być wygłoszona w języku polskim, ale zwycięski zespół musi być gotowy na przygotowanie i wygłoszenie prezentacji w języku angielskim (w trakcie finału I-Days w Barcelonie) 

Szczegółowe informacje na temat uczestnictwa dostępne w regulaminie udziału (PDF).


Poprzedni artykułNowoczesne kosmetyki, a walka z przebarwieniami skórnymi
Następny artykułSkąd się biorą pomysły i jak stają się innowacjami?