Skąd się biorą pomysły i jak stają się innowacjami?

6183

Hackathony dedykowane rozwiązaniom informatycznym, sprawdzają się w niemal zawsze i niemal wszędzie. W wersji, gdzie rozwiązaniem problemu nie jest kod, praca nad wyzwaniem jest dużo trudniejsza i wymaga zaangażowania trochę innych zasobów intelektualnych oraz często fizycznych (analogowych).

Na pierwszy rzut oka, taki Hackathon to oksymoron: w bardzo ograniczonym czasie i z ograniczonymi zasobami, należy przedstawić innowacyjne i wykonalne rozwiązanie, zwykle mocno złożonego  problemu.  A jednak nasze doświadczenia pokazują, że podejmujący wyzwanie dają radę. Nie oznacza to, że można ich zostawić bez wsparcia i z założonymi rękami czekać na efekty.

Podczas spotkania chcemy podpowiedzieć, jak można w sposób systematyczny generować nowe pomysły  i może trochę, jak zadbać, aby nie posłużyły do „brukowania piekła”. Temat adresowany jest głównie do ludzi młodych, których nie zepsuły jeszcze rutyna i wypalenie, ale paradoksalnie również osoby z dużym doświadczeniem mogą zyskać na odświeżeniu spojrzenia.  

W programie spotkania proponujemy takie oto tematy:

  • Osobowość innowatora – skąd wiemy, że możemy dokonać rzeczy, które zostaną docenione? Jak rozpoznać w sobie geniusza. To również konieczny wstęp do punktu 2, gdzie pokażemy, jak taki geniusz w nas działa.
  • Jak budować nowe rozwiązania na istniejących problemach. To główna część spotkania, w której na konkretnych przykładach przedstawimy proces generowania wielu pomysłów. Będzie to praktyczne narzędzie przydatne nie tylko na hackathonie, do wykorzystywania w innych obszarach życia.
  • Pomysłowość innowacyjność i przedsiębiorczość – czym jest. Mamy już pomysł, ale to jeszcze nie innowacja, a od biznesu dzieli nas jeszcze wiele kroków. Nie będziemy tego tematu pogłębiać, ale warto zdawać sobie sprawę, jaka ścieżka i jakie z jakimi wyzwaniami się jeszcze spotkamy.  
  • Szczęście w hackathonie – na koniec kilka refleksji na temat szczęścia: czy w ogóle jest coś takiego, czy to tylko stan ducha? Ta część ma na celu podpowiedzieć, jak można zadbać o sukces i na pewno nie będzie o tym, że szczęście można sobie wmówić.

Gospodarzem spotkania jest Kazimierz Murzyn,
Prezes Fundacji Klaster LifeScience Kraków,

Zapraszamy!


Więcej o hackathonie: https://lifescience.pl/aktualnosci/spraw-aby-pobyt-w-szpitalu-byl-lepszym-doswiadczeniem-dolacz-do-hackathonu-eithealth-i-days-w-krakowie/


Temat: Skąd się biorą pomysły i jak stają się innowacjami?
Data: Czwartek, 26 października 2023, godz. 9:00 – 10:00
Miejsce: Online

Poprzedni artykuł„Spraw, aby pobyt w szpitalu był lepszym doświadczeniem” – dołącz do hackathonu EITHealth I-Days w Krakowie! 
Następny artykułPrzed nami VI Małopolski Kongres Srebrnej Gospodarki