Uniwersytet Rolniczy zdobywcą I miejsca za wynalazek w konkursie Eureka! DGP

445
24 czerwca 2020 odbył się Wielki Finał 7. edycji konkursu “Eureka! DGP – odkrywamy polskie wynalazki”. W konkursie udział wzięły uczelnie, instytuty badawcze i jednostki naukowe PAN. I miejsce za wynalazek – Biopolimerowy nanokompozyt, zdobyła dr inż. Ewelina Jamróz z Wydziału Technologii Żywności i Żywienia Człowieka UR.

Ideą konkursu jest przedstawienie wynalazków, które mają zastosowanie w praktyce, mogą być wykorzystane w gospodarce i w produkcji. Jak można przeczytać na stronie organizatora konkursu – laureatami konkursu mogli zostać autorzy wynalazku wybranego z grona wynalazków opublikowanych na łamach Gazety Prawnej przez kapitułę konkursu złożoną z przedstawicieli redakcji DGP, przedstawicieli patronów merytorycznych i medialnych oraz przedstawicieli sponsorów. Nagrodą w konkursie jest 30 tys. zł dla zespołu wynalazczego i kampania reklamowa o wartości 50 tys. zł dla reprezentowanej przez zespół instytucji w mediach INFOR Biznes.

Przedstawiony przez dr inż. Ewelinę Jamróz wynalazek to biopolimerowa folia, która jest usieciowana nanowypełniaczami. Matrycę folii biopolimerowych stanowi kompleks polisacharydu (furcelleran- FUR) oraz białka (żelatyna-GEL), natomiast nanowypełniacze to nanocząstki selenu (SeNPs) oraz nanocząstki srebra (AgNPs). Wykorzystane białko i polisacharyd to komponenty, które są dopuszczone do spożycia. Proponowany wynalazek stanowi rozwiązanie wielu problemów, z którymi obecnie zmaga się cały świat. Folie biopolimerowe stają się obiecującą alternatywą dla tworzyw sztucznych, które aktualnie stanowią konkretne zagrożenie dla środowiska. Aktywne folie biopolimerowe typu ‘smart’, są zdefiniowane jako materiały opakowaniowe o polepszonych właściwościach (np. antyoksydacyjnych lub antymikrobiologicznych), które są całkowicie biodegradowalne.

Więcej na temat wynalazku można przeczytać w DGP

Gratulujemy Uniwersytetowi Rolniczemu wygranej w konkursie!