Walczyli z Polipragmazją i Wykluczeniem Cyfrowym | Podsumowanie drugiej edycji AHAthonu!

101

W dniach 13-14 czerwca 2024 roku w Krakowie odbyła się kolejna edycja AHAthonu, wydarzenia obfitującego w innowacyjne pomysły mające na celu poprawę jakości życia seniorów. Zorganizowany przez Klaster LifeScience Kraków i Krakowski Park Technologiczny, AHAthon przyciągnął ekspertów, startupy oraz entuzjastów innowacji, którzy wspólnie pracowali nad rozwiązaniami mogącymi realnie wpłynąć na życie osób starszych.

Celem AHAthonu było opracowanie innowacyjnych rozwiązań technologicznych, które odpowiadają na wyzwania starzejącego się społeczeństwa zarówno na poziomie lokalnym, jak i globalnym. Wydarzenie to promuje tworzenie nowatorskich technologii i usług, które pomagają seniorom łatwiej radzić sobie z codziennymi potrzebami i poprawiają ich jakość życia.

W tym roku tematyka wydarzenia skupiła się na dwóch kluczowych wyzwaniach: polipragmazji oraz wykluczeniu cyfrowym.

 1. Polipragmazja: Wyzwanie to dotyczyło problemu nadmiernego stosowania wielu leków jednocześnie, co prowadziło do negatywnych skutków zdrowotnych, takich jak interakcje między lekami oraz trudności w zarządzaniu terapią, zwłaszcza u osób starszych.
 2. Wykluczenie cyfrowe: Uczestnicy poszukiwali rozwiązań, które miały na celu zmniejszenie bariery cyfrowej, szczególnie wśród seniorów i osób z ograniczonym dostępem do technologii, aby umożliwić im pełniejsze uczestnictwo w życiu społecznym i dostępie do usług zdrowotnych.

Praca nad rozwiązaniami trwała dwa dni, podczas których uczestnicy mieli możliwość korzystania z pomocy mentorów — ekspertów w dziedzinie opieki zdrowotnej i nowoczesnych technologii.

W wydarzeniu wzięło udział 7 zespołów, które zaprezentowały swoje rozwiązania przed Jury, w skład którego weszli Eksperci: Bożena Opach, Agnieszka Włodarczyk-Gębik, Kazimierz Murzyn, Dorota Gierszewski, Konrad Tuszyński. Po trwających godzinę obradach przyznano 3 wyróżnienia i ogłoszono Zwycięzcę.

Wyróżnienia otrzymali:

 • za innowacyjność:
  Zespół IKS, (Bogusława Kiełb, Eliza Voss, Agata Wolska, Antonina Pietruniec), za projekt Radio z kuchni – zintegrowany system informowania seniorów, oparty na wykorzystaniu fal radiowych DAB w połączeniu z aplikacją mobilną.
 • za intuicyjność:
  Zespół SILVER SPARKS,(Krzysztof Piskorz, Małgorzata Kolarska, Anna Piskorz), za projekt Złoty odbiornik – inteligentne radio, które poprawia samopoczucie seniorów i stymuluje ich do nauki i rozwoju
 • za funkcjonalność:
  Zespół LECOSTAR TEAM,(Cezary Kępczyński, Aneta Lauga-Kępczyński, Adela Kępczyńska, Tadeusz Czerwiński), za projekt Lecostar – rozwiązanie do kompleksowego zarządzania lekami i wspierania seniorów w procesie skutecznego leczenia.

Zwyciężył zespół EDISONDA!

Serdecznie dziękujemy wszystkim uczestnikom, mentorom i sponsorom za ich zaangażowanie i wkład w tegoroczny AHAthon. Wasza praca i wsparcie były kluczowe dla realizacji działań mających na celu poprawkę komfortu i życia seniorów.

Do zobaczenia za rok!

Poprzedni artykułJesteś startupem, działasz w sektorze zdrowia? – rozwiń skrzydła z programem InnoStars Awards
Następny artykułWeź udział w programie Calling2Scale Health i zdobądź światowe rynki!