PETRA – pierwszy robot wykonujący badania przesiewowe

292

Wraz z rozwojem robotyki i sztucznej inteligencji rośnie rola robotów także w medycynie. Już dziś zastępują one ludzi w niektórych czynnościach i zabiegach.

Firmy Merck i Furhat Robotics stworzyły pierwszego robota wykonującego badania przesiewowe – PETRA. Obecnie PETRA jest w stanie wykryć trzy schorzenia: niedoczynność tarczycy, chorobę alkoholową i stan przedcukrzycowy.

Wrzesień 2021 r. – roboty zaczynają odgrywać coraz ważniejszą rolę w wielu dziedzinach naszego życia, w tym także w obszarze opieki zdrowotnej. Sztuczna inteligencja i robotyka zmieniają sposób, w jaki zapobiega się chorobom, diagnozuje je i leczy. Odgrywają też ważną w rolę w udoskonaleniu opieki nad pacjentami. Już dziś roboty medyczne wyręczają lekarzy w rutynowych zadaniach, przeprowadzają wymagające precyzji operacje, usprawniają rehabilitację i pozwalają zaaplikować lekarstwo wewnątrz ludzkiego ciała.


Obserwując rozwijające się technologie i dostrzegając potencjał płynący z włączenia sztucznej inteligencji i robotów w system opieki zdrowotnej, nasza firma we współpracy z Furhat Robotics skonstruowała pierwszego na świecie robota PETRA, którego zadaniem jest przeprowadzanie badań przesiewowych oraz diagnozowanie ewentualnych schorzeń – niedoczynności tarczycy, choroby alkoholowej bądź stanu przedcukrzycowego mówi Piotr Paczwa, Dyrektor Medyczny w Merck Sp. z o.o.

PETRA została zaprogramowana tak, aby wyglądać i zachowywać się bardziej jak człowiek niż jak robot. Jej przyjazna osobowość zachęca pacjentów do dzielenia się swoimi problemami zdrowotnymi. Z drugiej strony fakt, że jest robotem sprawia, że pacjenci nie czują dyskomfortu, który często towarzyszy wizytom u lekarza i zwierzaniu się ze swoich problemów innej osobie.

PETRA ma w przyszłości trafić do miejsc publicznych, takich jak apteki, centra handlowe, stacje kolejowe czy lotniska, gdzie będzie spełniała swoje zadanie promowania zdrowia, przeprowadzania badań przesiewowych i stawiania diagnoz.

Warto dodać, że skonstruowanie robota PETRA wpisuje się w Cele Zrównoważonego Rozwoju opracowane przez Organizację Narodów Zjednoczonych.

Więcej informacji na stronie internetowej www.merckgroup.com


Merck prowadzi swoją działalność w Polsce od blisko 30 lat. 700-osobowy zespół pracuje w trzech spółkach: Merck Sp. z o.o. (z siedzibą w Warszawie) – działalność Healthcare i Surface Solutions (część biznesu Electronics), Merck Life Science Sp. z o.o. (z siedzibą w Poznaniu) – działalność Life Science oraz Merck Business Solutions Europe Sp. z o.o. (z siedzibą we Wrocławiu) – Centrum Usług Biznesowych – jedno z zaledwie trzech tego typu ośrodków na całym świecie i jedyne w Europie.
Więcej informacji można naleźć na stronie www.merck.pl oraz profilu LinkedIn www.linkedin.com/company/merckpolska.

Poprzedni artykułZDROWIE – czyli Tydzień z Klastrami, Klaster 1
Następny artykułDziałasz w obszarze Biotechnologii? Nawiąż współpracę z liderem branży leków dermatologicznych!