Sprawdź czy nie jesteś zarażony SARS-CoV-2. Testy COVID-19 w trosce o zdrowie i bezpieczeństwo bliskich.

59

Pandemia koronawirusa SARS-CoV-2 sprawia, że musimy wymagać od siebie coraz więcej w kwestii odpowiedzialności i bezpieczeństwa. Aktualne obostrzenia tylko w pewnym stopniu są w stanie powstrzymać rozprzestrzenianie się wirusa, finalnie jednak wszystko zależy od nas samych.

Trwający w naszym kraju proces szczepień zajmie jeszcze sporo czasu, podczas którego jesteśmy zobowiązani do zachowywania wszelkich zasad bezpieczeństwa. Uczestnictwo w życiu publicznym nierzadko wymusza na nas kontakt z innymi osobami zarówno w życiu zawodowym jak i osobistym. W trosce o bezpieczeństwo naszych bliskich możemy skorzystać z kilku możliwości szybkiej i pewniej diagnostyki za pomocą różnego rodzaju testów.

  • Molekularne testy RT-PCR – Ich działanie pozwala na wykrycie nawet śladowych ilości kodu genetycznego patogenu w pobranych próbkach. W ich wykorzystaniu niezbędny jest udział przeszkolonego personelu i zastosowanie specjalistycznej aparatury.
  • Testy antygenowe – Pozwalają na bardzo szybka diagnostykę na podstawie charakterystycznych dla koronawirusa białek w próbce śliny lub wydzielinie z nosogardzieli. Badanie można przeprowadzić samodzielnie, a wynik dostępny jest po ok. 15 minutach
  • Testy serologiczne – Ich działania bazuje na oznaczeniu przeciwciał IgM (obecna infekcja) oraz IgG (przebyta infekcja) skierowanych przeciwko antygenom wirusa SARS-CoV-2 na bazie próbki krwi.

Szczególnie polecane są testy antygenowe. Ich czułość diagnostyczna to ok 90%, a wyniki dostępne są już po 15 minutach. Testy antygenowe pozwalają w łatwy sposób oznaczać zakażenie już w kilka dni po kontakcie z wirusem.

Jednym z dostawców takiego rodzaju testów jest firma 4Active Centrum Diagnostyki Medycznej, Partner Klastra LifeScience Kraków. 4Active Centrum Diagnostyki Medycznej ma również w ofercie szybkie antygenowe testy z wymazu z nosogardzieli oraz serologiczne testy IgG/IgM na przeciwciała przeciw SARS-CoV-2.

Szybka i niezawodna diagnostyka koronawirusa SARS-CoV-2 ma dziś niebywale znaczenie i z pewnością przyczyni się do zwalczania pandemii i dbałości o bezpieczeństwo osób w naszym najbliższym otoczeniu.

Więcej informacji na temat testów oraz ich zastosowania można przeczytać na stronie koronawirusbadanie.pl

Poprzedni artykuł50 najważniejszych innowacji na najbliższe 5-20 lat
Następny artykułIntelligent Health AI – sztuczna inteligencja w medycynie