Otwarta licencja Covid Pledge

1301

Open COVID Pledge – to wyjątkowa inicjatywa mająca na celu dzielenie się wiedzą i doświadczeniem w postaci różnorodnych patentów, mogących mieć kluczowe znaczenie w zwalczaniu pandemii koronawirusa na całym świecie. Sygnatariusze biorący udział w akcji zobowiązali się udostępnić swoja własność intelektualną w celu zapobiegania rozprzestrzeniania się wirusa Covid-19 w społeczeństwie. Platforma pozwala na nieodpłatne korzystanie z praw autorskich dot. opracowań leków, wyników badań czy projektów medycznych jak m.in projekty masek oraz respiratorów do druku 3D.

Zasoby platformy tworzone są przez ekspertów z czołowych uniwersytetów na całym świecie, firm medycznych oraz instytucji zajmujących się ochroną zdrowia, zapewniając społeczeństwu bezpłatny, tymczasowy dostęp do praw własności intelektualnej w szczególności wiedzy oraz wynalazków.

Platforma COVID Pledge otrzymała liczne wyrazy wsparcia od organizacji na całym świecie m.in Creative Commons; Mozilla; Unified Patents; the Idea Laboratory for Intellectual Property in Bogota, Colombia; Universities Allied for Essential Medicines; The Neuro (Montreal Neurological Institute-Hospital);

Projekt jest obecnie prowadzony i nadzorowany przez Creative Commons, organizację non-profit, która pomaga przezwyciężyć przeszkody prawne w dzieleniu się wiedzą i kreatywnością celem realizacji aktualnych wyzwań społecznych.

Zachęcamy do wsparcia platformy poprzez firmy, uniwersytety lub zespoły badawcze działające w obszarze medycznym oraz aktywnego korzystania z jej zasobów.

Więcej informacji na stronie opencovidpledge.org


Poprzedni artykułTrwa rekrutacja do 6. edycji programu #StartUP Małopolska
Następny artykułModele biznesowe, czyli jak zaprojektować firmę na bazie innowacyjnego pomysłu