System zamówień instytucji UE – szansa na działalność poza Polską?

1194
nowe technologie na rynek

Jak się okazuje, sytuacja wywołana pandemią stwarza możliwości dla przedsiębiorców do rozwinięcia działalności poza granicami kraju. Nowa rzeczywistość wymusza na wszystkich dostosowanie się do nowych warunków i zasad gry na rynku. System zamówień organizacji międzynarodowych, w tym też unijnych oraz wsparcie międzynarodowych instytucji finansowych może przyjść polskim przedsiębiorcom z pomocą. Obecnie coraz więcej podmiotów dostosowuje profil koordynacji swoich projektów i zamówień do wymogów rynków zmagających się z pandemią COVID-19 i jej skutkami.

Poniżej przedstawiamy zestaw praktycznych informacji dotyczących systemu zamówień instytucji Unii Europejskiej, jednocześnie zachęcając Państwa do udziału w tym rynku.

Europejska wyszukiwarka zamówień publicznych

Możliwości finansowania i przetargi to punkt wejścia dla uczestników i ekspertów w programach finansowania i przetargach zarządzanych przez Komisję Europejską i inne organy UE. Zachęcamy Państwa do skorzystania z wyszukiwarki UE i zapoznania się z dostępnymi programami UE, które oferują różne możliwości finansowania.

Złożenie oferty w UE – to tylko 5 kroków!

Zainteresowanych udziałem w procedurze przetargowej przekierowujemy do strony UE, gdzie opisanych jest 5 kolejnych etapów, które pozwolą na skuteczne złożenie oferty. Zachęcamy również do zapoznania się z Poradnikiem.

Dodatkowe informacje:

PRAG – Praktyczny przewodnik dotyczący zewnętrznych akcji UE (procedury zamówieniowe)

E-CERTIS – Pomocnicza baza danych (zaświadczeń), gdzie można sprawdzić, jakie zaświadczenia są wymagane w ramach procedur udzielania zamówień publicznych w UE. Z e-Certis korzystają zarówno europejskie firmy zainteresowane postępowaniem przetargowym, jak i nabywcy publiczni, oceniający złożone oferty — zob. link.

Baza TED – zamówienia krajowych instytucji Państw Członkowskich UE

TED to internetowa wersja „Suplementu do Dziennika Urzędowego UE” dot. europejskich zamówień publicznych. Informacje udostępniane są tu wg: branż, miejsca dostawy czy możliwości biznesowych. TED oferuje bezpłatny dostęp do ogłoszeń o zamówieniach publicznych, publikowanych w UE, poza unijnych państwach Europejskiego Obszaru Gospodarczego oraz innych krajach. TED dostarcza informacje o możliwościach biznesowych UE/ EOG, których wartość osiąga ponad 420 mld EUR rocznie. Średnio, w danym roku publikowanych ok 460 tys. ogłoszeń. Zamówienia składane przez wszystkie instytucje unijne dostępne są pod tutaj.

Zaleca się dokonać rejestracji w systemie eTendering. Daje ona dodatkowo dostęp do: przesyłania i zmiany treści pytań dotyczących ogłoszeń o przetargach, subskrypcji powiadomień o zmianach w dokumentacji, filtrowania wiadomości dotyczących wybranych ogłoszeń o przetargach, którymi jesteśmy zainteresowani.

W odpowiedzi na COVID-19 uruchomiono specjalne podstrony dedykowane wybranym zamówieniom. Informacja o nich dostępna jest tutaj. Strony te zawierają rozbudowany system wyszukiwania, który pozwala na precyzyjną kwerendę pod kątem własnej działalności. Wyniki przetargów związanych z COVID-19 dostępne są tutaj.

Portal Klastrów Europejskich (ECC) – specjalna zakładka #covidcalls

ECC zawarło specjalną zakładkę #covidcalls poświęconą odpowiedzi europejskich klastrów na COVID-19. Znajdują się w niej informacje dot. możliwości współpracy pomiędzy klastrami oraz linki do aktualnych zamówień EU. W zakładce umieszczono również platformę do wymiany doświadczeń dot. COVID-19.Choć dotyczy ona klastrów, mogą tam również Państwo znaleźć ciekawe informacje dot. różnych projektów oraz rozwiązań. Cennym instrumentem jest również forum, na którym można zadawać pytania i wymieniać się informacjami, w tym w kontekście zamówień w związku z COVID-19. Wiecej informacji o forum na naszym poprzednim wpisie, do którego link dostępy jest tutaj.

3HP – Third Help Programme / Funds

W ramach obecnych programów wspomagających branżę medyczną utworzona została np. podstrona programu 3HP/Third Help Programme. Programy zdrowotne Unii Europejskiej finansują projekty mające na celu poprawę zdrowia publicznego, zapobieganie chorobom i eliminowanie zagrożeń dla zdrowia fizycznego i psychicznego w krajach europejskich.
Jest to główny instrument wykorzystywany przez Komisję do wdrażania strategii zdrowia UE. Roczne plany prac programu określają obszary priorytetowe i kryteria jego finansowania.

ERAvsCORONA – European Research Area Corona Platform

Platforma jest punktem kompletnej obsługi zapewniającej kompleksowe informacje na temat możliwości finansowania w odniesieniu do koronawirusa na poziomie Unii Europejskiej i krajowym. Oferuje stale aktualizowane informacje o przedłużeniach terminów połączeń w programie „Horyzont 2020”, specyficzne lub powiązane z finansowanymi i realizowanymi projektami Coronavirus, FAQ i inne przydatne linki. We współpracy z korespondentami krajowymi platforma utrzymuje wydzieloną sekcję poświęconą działaniom krajowym, możliwościom finansowania, inicjatywom i projektom w państwach członkowskich i innych krajach europejskich.

Poprzedni artykułSerwis COVID-19 – informujemy i łączymy siły, bo mamy wspólny cel!
Następny artykułNCBR włącza się w walkę z Covid-19: trwa nabór do dwóch konkursów