Spółka Jagiellońskie Centrum Innowacji została powołana w 2004 r. przez Uniwersytet Jagielloński w Krakowie w celu budowy i zarządzania infrastrukturą Life Science Parku, a także zapewnienia szerokiego zestawu usług dla przedsiębiorców i naukowców rozwijających nauki przyrodnicze.
W latach 2009 – 2013 oferta JCI obejmowała przede wszystkim wynajem powierzchni laboratoryjnych, projekty grantów oraz wsparcie finansowe firm w ramach działającego przy JCI funduszu JCI Venture.
Fundusz zalążkowy JCI Venture, zainicjował w latach 2009 – 2013 działalność kilkunastu innowacyjnych spółek rozwijających m.in. specjalistyczne usługi badawcze, leki innowacyjne, leki generyczne oraz urządzenia medyczne. Doświadczenie zespołu oraz dotychczasowe osiągnięcia wzbudziły zaufanie i uznanie Narodowego Centrum Badań i Rozwoju, co zaowocowało przyznaniem pod koniec 2017 r. kolejnych środków na inwestycje w ramach programu Bridge Alfa.
Od 2013 r. Jagiellońskie Centrum Innowacji konsekwentnie rozwijało ofertę,
w tym przede wszystkim o usługi badań kontraktowych realizowanych w należących do spółki sześciu laboratoriach: Analiz Biologicznych, Chromatografii i Spektrometrii Mas, Kontroli Jakości, Mikrobiologicznym, Obrazowania, Spektroskopii NMR oraz Tkanek i Komórek. Ponadto, rozwijana była także oferta badań klinicznych prowadzonych w dedykowanym, specjalistycznym ośrodku Centrum Badań Klinicznych JCI specjalizującym się przede wszystkim w diagnostyce obrazowania. Obecnie w Centrum Badań Klinicznych JCI prowadzimy 16 badań klinicznych głównie z dziedzin: onkologia, dermatologia, ginekologia, pulmonologia, szczepienia i obrazowanie.
W 2013 r. powstało także Przedszkole JCI,
które jest autorskim projektem Jagiellońskiego Centrum Innowacji. Ta bezpieczna i kolorowa przestrzeń na terenie Life Science Parku powstała z myślą o dzieciach. Jest to przedszkole naukowe, gdzie dziecięca ciekawość świata staje się fascynującą przygodą ukierunkowaną na odkrywanie bogactwa i piękna przyrody poprzez doświadczenia naukowe, obserwację i eksperymenty. Najnowszym projektem Przedszkola JCI jest utworzenie centrum wczesnego wspomagania rozwoju dla dzieci z deficytami rozwojowymi i uzdolnionych „Wings”.
W 2018 r. spółka uzupełniła ofertę skierowaną do przemysłu kosmetycznego,
rozszerzając usługi o recepturowanie i produkcję kosmetyków. Od roku 2019 firma przygotowywała się do wejścia na rynek wyrobów medycznych, a w 2021 r. otrzymała zezwolenia na wytwarzanie produktu leczniczego (w formie płynnej i półpłynnej) przeznaczonego dla ludzi o numerze 262/0584/21. Wcześniej JCI wdrożyło System Zarządzania Jakością, zgodnie z wymaganiami normy ISO 9001: 2015 oraz w wybranych obszarach działalności tj. projektowaniu i rozwoju, badaniach, kontroli jakości i produkcji wyrobów medycznych nieaktywnych do podania na skórę i błony śluzowe w postaci stałej, płynnej i półpłynnej na zlecenie innych wytwórców wyrobów medycznych zgodnie z normą ISO 13485:2016-04. Ponadto, Jagiellońskie Centrum Innowacji wdrożyło wymagania GMP w produkcji kosmetyków zgodnie z normą ISO 22716.
Głównym celem Jagiellońskie Centrum Innowacji, i zarządzanego przez niego Parku Life Science, jest wspieranie firm z szeroko rozumianej branży life science. Dlatego systematycznie aktualizujemy naszą ofertę aby jak najbardziej odpowiadała na zapotrzebowania rynku.
Z tego też względu na wczesnym etapie działania firmy zostaliśmy jednym z członków założycieli Klastra Life Science Kraków, a obecnie jesteśmy jego złotym członkiem. Choć działamy na rynku międzynarodowym to jesteśmy przekonani, że ogromne znaczenie ma wspieranie lokalnych przedsiębiorców dlatego chętnie angażujemy się wspólnie z Klastrem Life Science w takie projekty „Pro Bio Małopolska” czy „Budowanie zdolności kooperacji w ramach sieci współpracy bio-regionów Europy”.
Materiały i treść do powyższego artykułu zostały dostarczone przez Jagiellońskie Centrum Innowacji