Tworzymy Mapy Drogowe dla rozwoju technologii medycznych w Małopolsce – Roundtable no.1

304

18 marca w Parku LifeScience w Krakowie odbyło się spotkanie Grupy Tematycznej SIG Smart Health, w którym wzięli udział Interesariusze reprezentujący sektory nauki, biznesu, opieki medycznej, otoczenia biznesu i administracji.

Spotkanie odbyło się w ramach serii tzw. „Roundtables”, dedykowanych integracji oraz koordynacji działań i strategii dotyczących rozwoju technologii medycznych. Głównym celem tego działania jest pogłębiona analiza ekosystemu innowacji, identyfikacja trendów i szans rozwoju oraz promowanie współpracy (w tym otwartych) innowacji dla zdrowia i jakości życia. Rezultatem będą Mapy Drogowe Współpracy, opracowane dla strategicznych z perspektywy ekosystemu innowacji dziedzin. Dziedziny te definiowane są albo szczegółowo (jak np. Digital Health) albo przekrojowo (jak SMART Health).

W spotkaniach biorą udział kluczowi interesariusze ekosystemu innowacji life science (Klastra LifeScience) z Małopolski – przedstawiciele firm, uczelni, szpitali, otoczenia biznesu i władz samorządowych, którzy pracują w Klastrze w ramach grup tematycznych. Grupy tematyczne skupiają interesariuszy zainteresowanych określoną dziedziną, która zwykle ma w ekosystemie lidera – organizację z potencjałem i wizją rozwoju. Liderem tematu Smart Health, która również patronuje tej serii spotkań jest firma Comarch, podczas gdy bardziej szczegółowym tematem Digital Health „opiekuje” się Sano – Centrum Medycyny Obliczeniowej. Selvita przyjęła rolę lidera dla całego obszaru Technologii Medycznych.

Rezultaty spotkań, w postaci Mapy Drogowej i fiszek projektowych dla wybranych ścieżek rozwoju, zasilą w przyszłości Aneks Specjalizacyjny Life Science stanowiący załącznik do Regionalnej Strategii Współpracy.

Warto podkreślić, że cała seria spotkań odbywać się będzie w powiązaniu z europejskim projektem COHES.io, którego celem jest poprawa efektywności w opiece zdrowotnej poprzez innowacje w dziedzinie digital health, realizowana we współpracy pomiędzy trzema ekosystemami z Małopolski, Attiki i Północnej Portugalii.

Kolejne spotkania Grupy SIG Smart Health odbędą się w następujących terminach:

16 kwietnia Mapa drogowa rozwoju SMART Health, w tym: Zadania ze spotkania 1 Trendy, szanse, zagrożenia
9 maja SMART HEALTH – ścieżki rozwoju i współpracy, w tym: Mapa projektów dotyczących dziedziny SHPotencjalne obszary współpracy – fiszki problemowe Scenariusze rozwoju współpracy
23 maja KLSK Summit – mapa drogowa współpracy w dziedzinie SMART HEALTH.  

Wszystkich zainteresowanych przystąpieniem do Grupy Tematycznej Smart Health i udziałem w kolejnych spotkaniach prosimy o bezpośredni kontakt z Klastrem.

Zapraszamy również do dołączenia do grupy SIG Smart Health na Platformie Współpracy LSOS

Projekt COHES.io ma na celu stworzenie międzyregionalnego środowiska Open Innovation w obszarze Digital Health poprzez wzmocnienie zdolności ekosystemów regionalnych i poprawę schematów wsparcia innowacji, a także opracowanie wieloletniego wspólnego planu działań.

Fotorelacja ze spotkania

Poprzedni artykułCo nowego w świecie regulacji wyrobów medycznych? – Biuletyn Kancelarii IPSO Legal #Marzec 2024.
Następny artykułO aktywnym i zdrowym życiu, bez względu na wiek – konferencja Senior-Care