Od badań po transfer technologii – poznaj możliwości CBR Novasome

1074

Badania naukowe oparte na wiedzy i rozwoju najnowszych technologii w dziedzinie medycyny, farmacji, chemii, przemysłu kosmetycznego i weterynaryjnego to domena Centrum Badawczo-Rozwojowego Novasome. Nowoczesny park maszynowo-technologiczny stwarza możliwości realizacji projektów badawczych od pomysłu do wdrożenia.

Wieloletnie doświadczenie w projektowaniu i optymalizacji procesów badawczych oraz technologicznych pozwoliły wykształcić w portfolio CBR Novasome szeroką ofertę prac badawczych, eksperckich i analitycznych.

Możliwości realizacji projektów, często o unikatowym na skalę Polski zakresie wzbudzają uznanie nie tylko krajowych, ale również zagranicznych klientów. W dorobku CBR Novasome jest kilkanaście patentów i zgłoszeń patentowych dla formulacji z substancją czynną oraz opracowanie kilkudziesięciu produktów leczniczych, które z powodzeniem zostały wprowadzone na rynek zdobywając uznanie pacjentów.

Wprowadzenie produktów na rynek

Kompleksowy zakres wykonywanych usług obejmuje realizację projektów badawczo-rozwojowych od pomysłu i doboru surowców, przez fazę rozwojową obejmującą projektowanie i optymalizację procesów badawczych i technologicznych, i  opracowanie formulacji w skali laboratoryjnej i półtechnicznej, aż do przeniesienia opracowanych metod i technologii do skali produkcyjnej oraz wdrożenia w docelowym miejscu wytwarzania produktu. CBR Novasome ma możliwość rozwiązywania różnorodnych problemów badawczych dzięki wyspecjalizowanej kadrze i rozbudowanemu parku maszynowo-aparaturowego.

Zakres prac obejmuje większość postaci doustnych: tabletki, tabletki powlekane, roztwory, syropy, zawiesiny, proszki czy granulaty. Firma opracowuje również preparaty naskórne w postaci maści, spray’ów, emulsji, kremów i żeli, w tym żeli liposomowych.

Kolejnym obszarem działalności firmy jest opracowywanie i walidacja metod analitycznych oraz procesów technologicznych i przeniesienie skali laboratoryjnej do przemysłowej. W końcowej fazie realizowane są również pełne badania stabilności wraz z przechowywaniem produktów w komorach klimatycznych. W ramach prac nad metodyką i technologią CBR Novasome Sp. z o.o. opracowuje pełną dokumentację: analityczną i technologiczną w formacie CTD niezbędną do zarejestrowania produktu leczniczego, dokumentację wymaganą do rejestracji surowca farmaceutycznego, a także dokumentację zgłoszeniową dla suplementu diety, kosmetyku i środka specjalnego przeznaczenia medycznego.

Nie tylko leki, ale też kosmetyki

Głównym obszarem działalności są produkty lecznicze. Jednak ze względu na niedawne informacje o planowanej przez Komisję Europejską rewizji rozporządzenia kosmetycznego, CBR Novasome oferuje również kompleksowe prace umożliwiające opracowanie i zgłoszenie produktów kosmetycznych. Planowana rewizja ma przede wszystkim wdrożyć Strategię ws. Zrównoważonych Chemikaliów (Chemicals Sustainability Strategy, CSS), która jest jednym z kluczowych elementów Zielonego Ładu. Po wdrożeniu mechanizmów, które proponuje Komisja Europejska, znacząca większość z obecnych na rynku kosmetyków będzie wymagać reformulacji oraz kosztownych zmian na poziomie opracowania składu.

CBR Novasome jest częścią działającej w różnych gałęziach branży farmaceutycznej i usług medycznych Grupy Hasco. Centrum powstało w 2004 roku, posiada status jednostki naukowej oraz jest notowane w Rejestrze Jednostek Naukowych Systemu POL-on.

Więcej o firmie Novasome w ramach Miesiąca Partnera Klastra w kolejnych publikacjach.

Materiały do powyższego artykułu zostały dostarczone przez Centrum Badawczo-Rozwojowe NOVASOME

Zdjęcie: depositephotos.com

Poprzedni artykułSprzedawaj treścią – o strategii w content marketingu
Następny artykułSoftware as a Medical Device. Nowe wyzwania regulacyjne oraz potrzeby w zakresie badań klinicznych.