Projekt CANVAS przyspieszy badania nad terapią immunologiczną niedrobnokomórkowego raka płuca

3264

Projekt CANVAS otwiera nowe perspektywy w badaniach nad terapiami immunologicznymi niedrobnokomórkowego raka płuca (NSCLC). Dzięki międzynarodowej współpracy wybitnych ekspertów z Polski, Włoch i Francji, naukowcy zyskają dostęp do nowatorskich narzędzi badawczych oraz interdyscyplinarnych rozwiązań. W ramach Miesiąca Partnera Klastra, którego Partnerem w grudniu jest Real Research, sprawdź czyprojekt CANVAS przyniesie przełom w walce z nowotworami oraz jakie korzyści przyniesie ta innowacyjna inicjatywa!


Międzynarodowa współpraca w ramach projektu CANVAS

Nasz klastrowy partner Real Research S.A. wraz z konsorcjantami: Międzynarodowym Centrum Badań nad Szczepionkami Przeciwnowotworowymi (International Centre for Cancer Vaccine Science – ICCVS), oraz University of Rome Tor Vergata (UNITOV) we Włoszech i Komisją Energii Alternatywnych i Energii Atomowej (CEA) we Francji realizuje projekt „Enhancing Cancer Vaccine Science for New Therapy Pathways” (CANVAS). Jednym z celów projektu CANVAS jest zdobycie nowych narzędzi badawczych, które przyczynią się do postępu badań nad terapią komórkową niedrobnokomórkowego raka płuca (NSCLC). Projekt i konsorcjum zostały zainicjowane i są kierowane przez prof. Natalię Marek- Trzonkowską w ICCVS. Projekt uzyskał dofinansowanie w wysokości 1,5 mln euro w ramach konkursu Twinning w programie Horyzont Europa.

Cele i badania pilotażowe projektu

Celem projektu CANVAS jest znaczące podniesienie potencjału naukowego oraz zdobycie nowych narzędzi badawczych, które przyczynią się do postępu badań nad terapią komórkową niedrobnokomórkowego raka płuca (NSCLC) zainicjowaną przez prof. Natalię Marek-Trzonkowską w ICCVS. Ważnym elementem projektu jest wspólne badanie pilotażowe, które pozwoli wybrać optymalny model badawczy dla oceny skuteczności opracowanego leczenia.

Współpraca zespołów i interdyscyplinarne podejście

Dr Marcin Krzykawski, Real Research CEO o projekcie:  
Praca w międzynarodowym zespole to niezwykle inspirujące doświadczenie. Różnorodność perspektyw, wiedzy i podejść kulturowych do rozwiązywania problemów sprzyja kreatywności i napędza innowacje. Prowadzenie badań w obszarze immunoterapii nowotworów na wysokim poziomie wymaga szerokiej współpracy z wybitnymi specjalistami z różnych dziedzin i środowisk. Nasze konsorcjum sprawia, że dysponujemy wachlarzem interdyscyplinarnych metod do poszukiwania przełomowych rozwiązań. Korzyści społeczne wynikające z projektu CANVAS są ogromne. Dzięki pogłębianiu wiedzy na temat szczepionek przeciwnowotworowych dążymy do stworzenia terapii bardziej skutecznych, spersonalizowanych i dostępnych. Wyniki prowadzonych badań mogą mieć szerokie znaczenie, wpływając na przyszły rozwój medycyny i wzmacniając globalną społeczność naukową.

Wszystkie zespoły w ICCVS pracują nad różnymi aspektami immunoterapii nowotworów. Wierzymy, że multidyscyplinarne podejście do badanego problemu oraz połączenie różnych punktów widzenia jest konieczne dla opracowania nowych strategii przeciwnowotworowych. Projekt CANVAS stanowi swego rodzaju platformę, która umożliwi nam dogłębne przygotowanie się do terapii raka płuca ze wsparciem międzynarodowych partnerów”
mówi prof. dr hab. Natalia Marek-Trzonkowska, dyrektor ICCVS i koordynator projektu CANVAS.
Ponadto ten projekt to wyjątkowa okazja do nawiązania długotrwałej współpracy naukowej, której celem jest zwiększenie możliwości badawczych i innowacyjnych ICCVS.”

Szkolenia, rozwój kompetencji i przyszłość projektu

Projekt obejmuje wizyty i wymiany stażowe między partnerami mające na celu szkolenia w obszarze różnych aspektów badań nad immunologią nowotworów, letnie/zimowe szkoły naukowe i warsztaty mające na celu przekazywanie wiedzy między partnerami konsorcjum oraz utworzenie przestrzeni dla nowych innowacyjnych pomysłów badawczych. W trakcie projektu realizowane są  ponadto szkolenia z kompetencji miękkich, doskonalenie umiejętności pisania grantów oraz zarządzania badaniami, co niewątpliwie poprawi konkurencyjność ICCVS w pozyskiwaniu funduszy na dalsze badania.

CANVAS zapewni świetne możliwości rozwoju zawodowego zarówno dla naukowców, jak i menedżerów oraz administratorów badań
mówi Izabela Raszczyk, Dyrektor ds. administracji w ICCVS, zaangażowana w zarządzanie projektem CANVAS.

Projekt CANVAS niewątpliwie przyczyni się do podniesienia jakości badań, a także bezpośrednio wpłynie na instytucjonalną zdolność przyciągania i ciągłego rozwoju utalentowanych badawczy jak i pracowników administracyjnych w międzynarodowym zespole.

Więcej informacji o projekcie na stronie: https://canvas.ug.edu.pl/

Materiały do powyższego artykułu zostały dostarczone przez Real Research.

Poprzedni artykułŻywność funkcjonalna: Mapa wartości i innowacyjne kierunki rozwoju w Małopolsce – zapoznaj się z Raportem 2024
Następny artykułMałopolski Kongres Srebrnej Gospodarki, czyli jak zapewnić lepszą przyszłość naszym seniorom!