Od wizji do działania – LifeScience4EU zmienia sposób myślenia o innowacjach

51

Ponad 400 uczestników, eksperci z całej Europy, konkretne rekomendacje i wspólna wizja przyszłości – tak wyglądała konferencja LifeScience4EU, zorganizowana przez Klaster LifeScience Kraków.

W dniach 15–16 maja 2025 r. w Auditorium Maximum Uniwersytetu Jagiellońskiego odbyła się wyjątkowa konferencja międzynarodowa LifeScience4EU: „Technologia, innowacje i polityka – razem dla konkurencyjności Europy”. Było to jedno z najważniejszych wydarzeń roku w obszarze nauk o życiu i zdrowiu publicznym, łączące środowiska akademickie, sektor biznesu i liderów polityki zdrowotnej z całej Unii Europejskiej.

Wspólna odpowiedź na wyzwania Europy

Konferencja była odpowiedzią na diagnozy zawarte w raporcie Mario Draghiego i szeroko dyskutowane wyzwania związane z konkurencyjnością Europy w obszarze zaawansowanych technologii i innowacji zdrowotnych. Podczas dwóch intensywnych dni uczestnicy debatowali m.in. otym:

  • jak zwiększyć skuteczność wdrażania innowacji w systemach ochrony zdrowia,
  • w jaki sposób lepiej koordynować współpracę między nauką, przemysłem a regulatorami,
  • jak mierzyć postęp w sektorze life science za pomocą konkretnych wskaźników,
  • jak edukować w zakresie AI i medycyny cyfrowej,
  • i wreszcie – jak budować trwałe partnerstwa oparte na zaufaniu i wspólnej wizji.

Eksperci i decydenci mówią jednym głosem

Wśród prelegentów i panelistów znaleźli się m.in.:

Emer Cooke (EMA), Irene Norstedt (KE), Paweł Przewięźlikowski (Ryvu Therapeutics), Nathalie Moll (EFPIA), Magda Chlebus (EFPIA), Andrzej Ryś (DG SANTE), Claire Skentelbery (EuropaBio), Maciej Małecki (UJ CM), Klaudia Szklarczyk Smolana (Intelliseq), Andrew Smith (ELIXIR Europe), Montse Daban (CEBR), Bożena Kamińska Kaczmarek (Instytut Nenckiego PAN), Albert King (NHS Scotland), Jacob Ravn (Aalborg University Hospital) i wielu innych.

Wszystkich łączyło jedno przesłanie: Europa ma potencjał, by stać się światowym liderem w dziedzinie innowacji zdrowotnych – ale wymaga to odwagi, przełamywania silosów i odważniejszych decyzji politycznych.

Klaster LifeScience Kraków – gospodarz i integrator

Organizatorem wydarzenia był Klaster LifeScience Kraków, który od blisko 20 lat działa na rzecz łączenia nauki, biznesu i polityki publicznej w obszarze life sciences. Dzięki silnym relacjom z partnerami w Polsce i całej Europie, Klaster pełni funkcję hubu innowacji i integratora ekosystemu wspierającego transformację systemów zdrowia.

„Chcieliśmy, żeby LifeScience4EU była przestrzenią realnej współpracy – nie tylko debatą, ale punktem wyjścia do konkretnych działań. To się udało” – podkreśla Kazimierz Murzyn, dyrektor zarządzający Klastra LifeScience Kraków.

Konferencja to dopiero początek

Kulminacyjnym punktem wydarzenia była sesja World Café, podczas której uczestnicy – korzystając z narzędzi cyfrowych – wypracowali konkretne pomysły i rekomendacje dotyczące skalowania innowacji, uproszczenia przepisów i zwiększenia interoperacyjności systemów ochrony zdrowia w Europie.

Na zakończenie zapowiedziano, że w ramach kontynuacji działań:

  • powstanie szczegółowy raport pokonferencyjny, zawierający wnioski, rekomendacje i propozycje dalszych działań,
  • Klaster LifeScience Kraków będzie kontynuował prace nad wdrażaniem postulatów konferencji we współpracy z partnerami europejskimi,
  • kolejna edycja wydarzenia odbędzie się w 2026 r., w ramach duńskiej prezydencji w Radzie UE.

Chcesz być częścią dalszych działań?

📩 Już teraz możesz zapisać się do newslettera Klastra, by otrzymać raport i zaproszenia na kolejne wydarzenia.

📷 Wkrótce udostępnimy galerię zdjęć oraz nagrania z wystąpień prelegentów – śledź nasze kanały społecznościowe!

LifeScience4EU 2025 to nie tylko wydarzenie – to impuls do wspólnego budowania zdrowej, innowacyjnej i silnej Europy. Dziękujemy, że byliście z nami. Do zobaczenia wkrótce!

#LifeScience4EU #HealthInnovation #Poland25EU

Poprzedni artykułGotowe receptury kosmetyczne jako element przewagi konkurencyjnej
Następny artykułNaukowe przedszkole na Ruczaju, w którym dzieci odkrywają świat