BERRY+ to inicjatywa wspierająca inteligentne specjalizacje oraz partnerstwa w zakresie modernizacji przemysłu. BERRY+ jest zawiązanym partnerstwem
w zakresie modernizacji przemysłu, akredytowanym przez Komisję Europejską w dniu 17 listopada 2020 r. (na bazie wcześniej realizowanego projektu INTERREG o tej samej nazwie). Głównym celem tego partnerstwa jest:
- budowanie wspólnych relacji partnerskich pomiędzy członkami BERRY+,
- przygotowywanie wspólnych przedsięwzięć i projektów przez partnerów regionalnych pod kątem środków dostępnych w nowej perspektywie finansowej (Horyzont Europa, Międzyregionalny Instrument Innowacji/The Interregional Innovation Invesrments – Instrument I3),
- ustanowienie międzyregionalnego klastra wśród regionów partnerskich, kładąc nacisk na przetwarzanie odnawialnych zasobów naturalnych do zastosowań
o wysokiej wartości dodanej oraz zapewnienie dostępu do rynku poprzez współpracę w ramach łańcuchów wartości.
Istotą inicjatywy BERRY+ w zakresie wzmacniania przewag konkurencyjnych są łańcuchy wartości sektorów bazujących na odnawialnych zasobach naturalnych. Partnerstwo promuje i wspiera te sposoby produkcji, które powodują najmniejsze obciążenie dla środowiska i są zgodne z koncepcją gospodarki o obiegu zamkniętym.
Funkcjonowanie i cele inicjatywy Berry+
Funkcjonowanie inicjatywy BERRY+ określają trzy kluczowe cele:
- ustanowienie międzyregionalnej sieci współpracy,
- dążenie do wspierania wspólnych inwestycji,
- zintegrowanie występujących w regionach innowacji w istniejące lub nowe łańcuchy wartości.
Cele inicjatywy BERRY+ przekładają się na działania rozwojowe, które mają wnieść wartość dodaną do współpracy, m. in.:
- wzmacnianie zakorzenienia łańcuchów wartości w regionach,
- poprawa zarządzania sieciami współpracy i powiązaną infrastrukturą innowacyjną,
- wzrost poprzez komplementarność działań i inicjatywy oparte na innowacjach,
- badania w celu identyfikacji narzędzi do analizy łańcuchów wartości.
Łańcuch wartości (value chain) wyznacza i charakteryzuje zakres kolejnych działań, które prowadzi firma, począwszy od pomysłu, projektu, produkcji, aż po sprzedaż i serwis produktu lub usługi. Firmy przeprowadzają analizę łańcucha wartości, badając każdy etap produkcyjny wymagany do stworzenia produktu lub usługi i określają sposoby zwiększenia wydajności. Celem jest zapewnienie maksymalnej wartości przy jak najmniejszym całkowitym koszcie. Każdy etap łańcucha powinien generować dodatkową wartość.
Źródłem wiedzy w zakresie BERRY+ jest w szczególności informacja na stronie Komisji Europejskiej: https://s3platform.jrc.ec.europa.eu/berry.
Projekt realizowany w 2024r. przez Fundację Klaster LifeScience Kraków będzie polegał na:
- opracowaniu mapy rozwoju w domenie „Żywność funkcjonalna”,
- pogłębieniu analizy składników łańcucha wartości oraz mapowaniu zasobów regionalnych,
- przygotowaniu koncepcji projektu dla zbudowania konsorcjum poprzez zaangażowanie małopolskich interesariuszy z ich odpowiednikami w regionach partnerskich BERRY+.
Zadania realizowane będą na podstawie materiałów wypracowanych w ramach warsztatów, w których udział wezmą przedstawiciele przedsiębiorców i organizacji ich zrzeszających oraz naukowcy.