Active Healthy Ageing, czyli co możemy razem zmienić, aby życie było aktywne, zdrowe i z sensem. Bez względu na wiek!

🧩 Zacznijmy działać razem.

Wiemy, że w Małopolsce powstaje wiele wartościowych pomysłów, inicjatyw i projektów, skierowanych na potrzeby aktywnego i zdrowego dojrzewania (AHA – Active Healthy Ageing), jednak mamy też świadomość, że wiele z nich nie jest w pełni wykorzystanych, inne nie otrzymują wystarczającego wsparcia, a jeszcze inne w ogóle nie wychodzą poza etap koncepcji. Rozproszone, nieskoordynowane działania i projekty nie tworzą efektu synergii, nie budują przewagi konkurencyjnej i – co najważniejsze – nie przynoszą zainteresowanym oczekiwanych korzyści ekonomicznych i społecznych. 

Można to jednak zmienić poprzez współpracę podmiotów, które w ramach swojej działalności realizują lub wspierają realizację projektów dla poprawy zdrowia i jakości życia seniorów.

Współpraca obejmuje dwie ścieżki rozwoju, z których pierwsza (A) zakłada integrowanie interesariuszy w celu zwiększenia jakości komunikacji i koordynacji ich działań, a przez to zwiększenia jakości i trwałości rezultatów generowanych projektów, a druga (B) zakłada wyłanianie i wspieranie lepiej zdefiniowanych i zaprojektowanych (tj. najciekawszych) innowacyjnych pomysłów i projektów (produktów/usług) w celu zwiększania ich szans na uzyskanie finansowania i wdrożenie, czy akcelerację i skalowanie.  

🧩 Rezultaty i korzyści.

Obydwie ścieżki rozwoju będą realizowane cyklicznie, co pozwoli najpierw stworzyć, a następnie systematycznie  aktualizować i upowszechniać dwa dokumenty dotyczące tematu:

  1. Mapę Potrzeb – dokument będzie analizował, definiował i systematyzował zmieniające się, realne potrzeby i wyzwania, których rozwiązanie jest oczekiwane i wartościowe z punktu widzenia celów zarówno gospodarczych, jak i społecznych. Mapa Potrzeb będzie służyć jako materiał referencyjny, wspomagający interesariuszy w procesie przygotowywania dobrych projektów, czy rozwijania konkurencyjnych produktów i usług;    
  1. Mapę Innowacji – dokument będzie zbierał i systematyzował cele i rezultaty projektów adresujących potrzeby AHA, głównie w celu umożliwienia interesariuszom wykorzystania tych rezultatów dla własnych celów, w tym również do tworzenia na tej bazie nowych projektów i rozwiązań, unikania niepotrzebnego dublowania kosztów i wysiłków. 

Taka współpraca umożliwi osiągnięcie korzyści wszystkim – odpowiednio do ich roli – zaangażowanym: 

  • dzięki efektowi synergii i koordynacji, systematycznie zwiększać się będzie jakość planowanych i realizowanych projektów, zarówno z punktu widzenia ich zakresu (odpowiadają na realne potrzeby), jak i wpływu (dostarczają realnych korzyści);  
  • dzięki integracji działań na poziomie lokalnym i regionalnym (w tym z Regionalną Strategią Innowacji), wzrastać będą możliwości i szanse na uzyskanie wsparcia z funduszy publicznych i prywatnych, przy czym interesariusze uzyskają realny wpływ na regionalną politykę w zakresie wspierania innowacyjnej gospodarki.  

🧩 Kogo zapraszamy do współpracy.

  1. Liderzy zmian – eksperci, praktycy, pracownicy organizacji, które wspierają innowacyjność i przedsiębiorczość, specjalizujący się w rozwiązaniach AHA; 
  1. Przedsiębiorcy – osoby zaangażowane bezpośrednio w tworzenie i dostarczanie produktów i usług, adresowanych na rynek AHA; 
  1. Organizacje społeczne i NGO – pracownicy zaangażowani w definiowanie i realizację projektów o charakterze innowacji społecznych, obywatelskich, opracowujący projekty odpowiadające potrzebom AHA; 
  1. Uczelnie, centra naukowe i centra transferu technologii wspierające zespoły badawcze; 
  1. Start-upy oraz MŚPy planujące wprowadzenie nowych produktów i usług; 
  1. Władze lokalne i samorządowe odpowiedzialne za wprowadzanie polityk dotyczących AHA; 
  1. Sanatoria i szpitale, domy opieki, przychodnie i gabinety świadczące opiekę medyczną, otwarte na wdrażanie nowych rozwiązań technologicznych, społecznych, organizacyjnych czy procesowych; 
  1. Fundatorzy, inwestorzy i managerowie poszukujący wyzwań lub projektów inwestycyjnych; 

🧩 Wydarzenia.

Aby zapoczątkować współpracę i osiągnąć zakładane cele, zaplanowaliśmy szereg wydarzeń, z których każde z osobna dostarczy konkretnych korzyści i których nadrzędnym celem jest pokazanie, że poprzez współpracę można zyskać więcej:   

  1. Design Thinking dla Liderów zmian” (Kraków – 24 maja); Warsztaty dla osób odpowiedzialnych za organizację i wspieranie projektów z dziedziny Aktywne Zdrowe Życie. Głównym celem warsztatów jest wyposażenie uczestników w wiedzę i narzędzia umożliwiające zarówno efektywne projektowanie, jak i efektywną ocenę lub wspieranie pomysłów i projektów proponowanych przez przedsiębiorców i społeczników; 
  1. Jak rozwinąć atrakcyjną i konkurencyjną ofertę na rynku AHA (Tarnów – 12 czerwca; Zakopane – 13 czerwca, Nowy Sącz – 15 czerwca, Chrzanów – 16 czerwca); Warsztaty dla przedsiębiorców i organizacji społecznych zainteresowanych pozyskaniem dofinansowania na projekty, których celem jest zbudowanie lub rozszerzenie oferty na rynek AHA. Głównym założeniem warsztatów jest wyposażenie uczestników w kompletną wiedzę, jak zwiększyć zakres i atrakcyjność oferty produktów i usług adresowanych do osób starszych; dlaczego warto, w jaki sposób i gdzie starać się o finansowanie różnego rodzaju innowacyjnych projektów oraz jak korzystać z programów wsparcia w długim okresie czasu.  
  1. Otwarty konkurs „AHA! Mam pomysł!” (maj-czerwiec), którego celem jest wyłonienie i wsparcie pomysłów na produkty, usługi czy rozwiązania problemów AHA. W konkursie mogą wziąć udział również uczestnicy wyżej opisanych warsztatów. Trzydzieści (30) wybranych pomysłów otrzyma wsparcie techniczne i merytoryczne, którego celem będzie zwiększenie szansy na otrzymanie finansowania i na realizację. Pięć (5) projektów o największym potencjale rozwoju i komercjalizacji otrzyma dodatkowo wsparcie mentoringowe Ekspertów programu EIT Health.  
  1. AHAThon (Kraków – 20 czerwca), czyli całodniowy hackathon, którego celem jest wygenerowanie pomysłów w odpowiedzi na konkretne potrzeby rynku AHA. Udział w AHAThonie mogą wziąć zespoły reprezentujące różne środowiska i instytucje, w tym uczelnie, NGO, stowarzyszenia, szpitale itp.  Rezultaty hackathonu będą wystawione na giełdę w celu umożliwienia ich dalszego rozwoju poprzez współpracę z zainteresowanymi podmiotami. Pomysł o największym potencjale rozwoju również otrzyma wsparcie mentoringowe Ekspertów programu EIT Health.   
  1. Grupa Tematyczna AHA (maj-grudzień) wszyscy zainteresowani rozwojem swojej działalności, a w związku z tym potrzebujący dostępu do informacji, zasobów wiedzy, wydarzeń i funduszy dedykowanych innowacyjności i przedsiębiorczości, są zapraszani do wpisania się do Grupy Tematycznej na Platformie Współpracy Life Science Open Space (www.lifescienceopenspace.com).  Spotkania Grupy AHA będą się odbywać online (lub na żywo) w dogodnych terminach ustalanych przez samych zainteresowanych. Głównym celem spotkań w grupie jest wykorzystanie potencjału wiedzy uczestników dla rozwoju pomysłów czy zaspokojenia potrzeb. Zakładamy również, że spotkania będą z czasem poświęcone budowaniu wspólnych przedsięwzięć i ułatwianiu dostępu do funduszy.      
  1. Forum Life Science Open Space 2023 (Kraków – 30 listopada – 1 grudnia 2023), na zakończenie roku zapraszamy do udziału w wydarzeniu, którego głównym celem jest ułatwienie nawiązywania współpracy przy realizacji innowacyjnych projektów naukowych, biznesowych, społecznych i innych, dotyczących Zdrowia i Jakości Życia. Impreza jest zarówno okazją do prezentowania pomysłów lub potrzeb współpracy, pokazania rezultatów projektów, ogłoszenia wyzwań, jak również okazją do podsumowania całorocznych działań oraz inspiracji do nowych przedsięwzięć!       

🧩 Partnerzy.

  • Miasto Kraków,
  • Województwo Małopolskie,
  • Jagiellońskie Centrum Innowacji,
  • Izba Przemysłowo – Handlowa w Tarnowie,
  • Tatrzańska Izba Gospodarcza,
  • Sądecka Izba Gospodarcza,
  • Urząd Miejski w Chrzanowie
  • LifeScience Kraków EIT Health Hub

Serdecznie zapraszamy do udziału i współpracy!

Osobą kontaktową jest Renata Fryc, Koordynator LifeScience Kraków EIT Health Hub’u (rfryc@lifescience.pl).