Dlaczego warto wybrać Kraków

1353

Silnym i dojrzałym ekosystemom gospodarczym mimo, że nie przewidywały pandemii, z którą przyszło im się zmierzyć, udaje się nie tylko przetrwać, ale także uodpornić się i przygotować na nowe wyzwania, które przyniesie przyszłość. Takim ekosystemem jest z pewnością Kraków – miasto o wielu walorach, które przemawiają za tym, by zatrzymać się tutaj na dłużej.

Nauka przyszłością Krakowa

Firmy, zarówno już tu obecne jak i te, które rozważają Kraków jako potencjalną lokalizację, kierują się przede wszystkim twardymi danymi. Nie bez znaczenia jest fakt, że Kraków gwarantuje doskonałą dostępność wykwalifikowanej kadry (23 uczelnie wyższe w tym 5 uniwersytetów, 130 tys. studentów, 50 tys. absolwentów rocznie) oraz najwyższej klasy powierzchnie biurowe (1,6 mln m2). Matematyka to jednak nie wszystko, bo ważnym czynnikiem jest postrzeganie miasta w kategoriach niematerialnych. Kraków jest miastem UNESCO – jednym z 12 miast na świecie wpisanych na 1. Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO w 1978 roku. To także Europejska Stolica Kultury 2000, Miasto Literatury UNESCO, Członek Sieci Miast Kreatywnych UNESCO, Kulturalna Stolica Polski czy w końcu Stolica Kultury Gastronomicznej. Jednym słowem Kraków to nie tylko atrakcyjne miejsce pracy, ale także, a może i przede wszytskim atrakcyjne miejsce do życia i spędzania wolnego czasu.dotyczące np. pomocy charytatywnej, wsparcia dla grup wykluczonych, rekreacji dla dzieci i młodzieży czy edukacji obywatelskiej.

Kraków liderem sektora BSS

Sektor nowoczesnych usług biznesowych w Polsce i w Krakowie, pomimo wyzwań postawionych przez pandemię, cały czas się rozwija. Potwierdzeniem tych słów jest wzrost liczby zatrudnionych w tym sektorze w kraju w ciągu ostatnich dwóch lat o ponad 17 tys. pracowników (307 tys. w I kw. 2019 r. do 355 tys. w I kw. 2021 r.). Kraków cechuje także najwyższe przeciętne zatrudnienie (332). 22 centra zlokalizowane w Krakowie zatrudniają po 1000 lub więcej pracowników, co stanowi 35,5% wszystkich centrów znajdujących się w Polsce. Dane te dowodzą, że ta branża pozostaje kluczową pod względem wielkości zatrudnienia gałęzią gospodarki w kraju, a Kraków wciąż jest liderem pod względem przyciągania inwestycji tego typu.  Śmiało można stwierdzić, że sektor nowoczesnych usług biznesowych w Krakowie jest uznawany za specjalizację lokalną miasta ze względu na zwiększoną koncentrację zatrudnienia w porównaniu do innych ośrodkó biznesowych w Polsce: Trójmiasta, Wrocławia, Katowic czy Bydgoszczy.

Miliony przestrzeni w Krakowie

Pamiętajmy, że miasto to system naczyń połączonych. Jedna dziedzina bez drugiej nie funkcjonuje bądź jej funkcjonowanie jest mocno utrudnione. I tak branżą, która w sposób bezpośredni jest związana z sektorem BSS i na którą również znaczący wpływ miała pandemia, jest rynek nieruchomości biurowych. W 2020 r. pomimo pandemii w Krakowie wciąż przybywało nowej powierzchni biurowej. Nie jest to przyrost porównywalny do lat poprzednich, jednak biurowce wciąż rosną, a zasoby biurowe przekroczyły już 1,6 mln m2. W budowie jest kolejne 270 tys. m2. W  2020  roku do użytku oddane zostały m.in. Tertium Business Park II przy ul. Lublańskiej, Wadowicka 3 bud. B oraz siedziba LPP przy ul. Bagrowej, a wśród największych realizowanych obecnie inwestycji wymienić można kolejne etapy kompleksu Fabryczna Office Park przy al. Pokoju, Unity Centre (dawny „Szkieletor”), Ocean Office Park przy ul. Kuklińskiego, High 5ive 3 przy ul. Pawiej, Podium Park przy al. Jana Pawła II czy The Park przy ul. Saskiej. Pandemia nie zahamowała rozwoju Krakowa, który pozostaje największym rynkiem regionalnym w Polsce. Cały czas obserwujemy dalszy wzrost aktywności najemców na rynku biurowym. Jednak to jak zmieni się rynek biurowców w Krakowie, dowiemy się dopiero po ustaniu pandemi. Wtedy firmy podejmą decyzję w jakim stopniu i na jaką skale będą wykorzystywane biura.

Troska o mieszkańców podstawą

Dzięki spójnej polityce proinwestycyjnej i promocyjnej stawiamy w Krakowie na budowanie takiego miasta, które przyczyni się do poprawy dobrostanu mieszkańców. Strategiczne podejście do realizowanych działań pozwoliło też Krakowowi na pokonanie trudnej sytuacji związanej z COVID-19 bez większego uszczerbku. Jak podaje druga edycja raportu „Krakowskie Obserwatorium Rynku Pracy”, krakowski rynek pracy na przełomie trzech ostatnich lat wykazał ogromną dynamikę zmian. Pandemia oraz wynikające z niej obostrzenia w prowadzeniu polityki gospodarczej skutkowały wzrostem stopy bezrobocia do poziomu z 2017 roku (3,3 proc.). Obecnie, od lutego bieżącego roku, wskaźnik stopy bezrobocia zatrzymał się właśnie na tym poziomie, co daje ogromne nadzieje na ustabilizowanie całej sytuacji krakowskiego rynku pracy. Mając na uwadze, że spadek poziomu stopy bezrobocia z 3,3 proc. z 2017 roku na poziom 2 proc. z marca 2019 roku trwał trzy lata, można pokusić się o postawienie tezy, że w 2023 roku wrócimy do sytuacji sprzed pandemii.

Rysujacy się w ten sposób obraz sytuacji społeczno-gospodarczej w Krakowie skłania do ostrożnego optymizmu: trend, po znacznej redukcji obostrzeń wynikających z lockdownów, wydaje się być pozytywny i zmierzający do uzyskania podobnego poziomu dynamiki gospodarczej jak w roku 2019.


Miasto Kraków jest Partnerem Generalnym

Life Science Open Space – The Open Innovation Forum 2021

http://www.lsos.info
Poprzedni artykułSpółka celowa OncoTransfer – ogniwo łączące środowisko naukowe Instytutu Onkologii z biznesem
Następny artykułDziałasz w sektorze digital health? Nawiąż współpracę z niemieckimi firmami!