Konsultacje publiczne w sprawie strategii farmaceutycznej dla Europy – zabierz głos!

1048

Trwają konsultacje publiczne w sprawie strategii farmaceutycznej dla Europy. Z uwagi na panującą sytuacje prowadzone są w całości on-line, a ich celem jest umożliwienie społeczeństwu oraz ekspertom wyrażenia sugestii i opinii w kwestii optymalnych rozwiązań problemów związanych z dostępnością leków w Unii Europejskiej. Rezultatem konsultacji mają być wyniki będące podstawą nowej strategii farmaceutycznej opublikowanej jesienią, która ma zostać przyjęta do końca bieżącego roku.

Wspomniana strategia ma być częścią nowego Programu EU dla zdrowia i w następstwie pandemii COVID-19 dostosować się do programu w zakresie badań naukowych i innowacji Horyzont Europa. Jej celem będzie zapewnienie mieszkańcom EU swobodnego dostępu do leków w przystępnych cenach oraz wsparcie europejskiego przemysłu farmaceutycznego w utrzymaniu roli innowatora i światowego lidera.

Konsultacje potrwają trzy miesiące i dotyczą kluczowych tematów jak: autonomia strategiczna i produkcja leków, dostęp do leków po przystępnych cenach, innowacje, zrównoważenie środowiskowe i wyzwania związane ze zdrowiem.

Strategia farmaceutyczna dla Europy jest podstawą naszej polityki w dziedzinie zdrowia na najbliższe pięć lat i jest to okazja dla wszystkich zainteresowanych stron do udzielenia nam pomocy w jej kształtowaniu. Apeluję do stowarzyszeń pacjentów, przemysłu, organów publicznych, środowisk akademickich i ogółu społeczeństwa o udział w konsultacjach – powiedziała unijna  komisarz ds. zdrowia i bezpieczeństwa żywności Stella Kyriakides . – Dzięki strategii, którą przedstawię do końca roku, będziemy reagować na wyzwania spotęgowane pandemią COVID-19 i na wszystkie problemy strukturalne w zakresie dostępu, przystępności cenowej i strategicznej autonomii naszej Unii w dziedzinie leków. Musimy zadbać o to, by wszyscy pacjenci mieli dostęp do optymalnej opieki i leków po przystępnych cenach. Razem dokonamy zmiany – dodaje Stella Kyriakides z European Commission

Celem strategii jest stworzenie wytrzymującego próbę czasu systemu, który przyniósłby korzyści związane z cyfryzacją i promował innowacje, zwłaszcza w obszarach, w których potrzeby nie są zaspokajane, takich jak środki przeciwdrobnoustrojowe, leki dla dzieci i leki na choroby rzadkie. Komisja zamierza również zmniejszyć zależność UE od importu z państw trzecich. Część farmaceutycznych składników czynnych niezbędnych do produkcji niektórych leków generycznych (w tym „starszych” antybiotyków, leków onkologicznych i najbardziej podstawowych leków, takich jak paracetamol) pochodzi z Chin i Indii.

Strategia przyczyni się także do zmniejszenia wpływu leków na środowisko i rozwiązania problemu oporności na środki przeciwdrobnoustrojowe. Ponadto obecny kryzys związany z pandemią COVID-19 pokazał, że UE musi mieć pewność, że leki – w tym szczepionki – są dostępne w każdych okolicznościach.

Konsultacje potrwają 13 tygodni, tj. do 15 września 2020 r.

Dołącz i wyraź swoją opinię!

Oprócz konsultacji publicznych w dniu 2 czerwca Komisja rozpoczęła również konsultacje w sprawie planu działania dotyczącego tej strategii, które potrwają do 7 lipca 2020 r.

Źródło: Krajowy Punkt Kontaktowy Programów Badawczych Unii Europejskiej

Poprzedni artykułSpotkania on-line z firmami tajwańskimi dla branży medycznej i IT
Następny artykułInfrastruktury badawcze JRC dostępne bezpłatnie!