Krakowska Agenda – przepis na przyszłość life science w Europie. Poznaj raport LifeScience4EU.

15

W maju 2025 roku Kraków stał się miejscem kluczowej debaty o przyszłości europejskich nauk o życiu. Konferencja LifeScience4EU, zorganizowana przez Klaster LifeScience Kraków, zgromadziła liderów instytucji, nauki i biznesu z całej Europy. Efektem wydarzenia jest raport „The Kraków Agenda for Europe’s Life Sciences”, który stanowi ważny głos środowiska w dyskusji o kierunkach rozwoju sektora.

Każdy uczestnik LifeScience4EU wniósł istotny wkład w jego tresc  i ma udział w prezentowanych rezultatach. Mamy nadzieję, że raport będzie przydatnym narzędziem w pracy, jaką wszyscy wykonujemy na rzecz rozwoju innowacyjności w LifeScience. 

Najważniejsze wnioski raportu

Raport podkreśla, że sektor nauk o życiu jest jednym z filarów europejskiej gospodarki, odpowiada za niemal 10% PKB UE i zatrudnia 29 milionów osób. To tu powstają przełomowe terapie i technologie, które realnie poprawiają jakość życia Europejczyków.

Jednocześnie raport wskazuje na kluczowe bariery hamujące rozwój sektora:

  • Fragmentacja regulacyjna – różne zasady i ich wdrażanie w krajach UE utrudniają rozwój innowacji.
  • Zbyt wolne tempo wdrażania innowacji – długie cykle finansowania i skomplikowane procedury osłabiają dynamikę sektora.
  • Brak efektu skali – rozproszony charakter europejskiego ekosystemu utrudnia osiąganie przełomowych wyników.
  • Globalna konkurencja – Europa traci udziały na rzecz USA i Chin, zarówno w badaniach klinicznych, jak i w finansowaniu biotechnologii.

Raport LifeScience4EU nie tylko diagnozuje problemy, ale proponuje konkretne rozwiązania: wzmocnienie finansowania badań, uproszczenie regulacji, budowę jednolitego rynku danych, wsparcie dla współpracy międzynarodowej i aktywne włączanie pacjentów w procesy innowacji.

Spójność z europejską strategią

Publikujemy ten raport w szczególnym momencie i co istotne, wnioski z Krakowa są spójne z nową Europejską Strategią dla Nauk o Życiu (https://research-and-innovation.ec.europa.eu/strategy/strategy-research-and-innovation/jobs-and-economy/strategy-european-life-sciences_en#latest), ogłoszoną przez Komisję Europejską w czerwcu 2025 roku. Oba dokumenty – choć powstały niezależnie – wskazują te same priorytety i kierunki działań. To potwierdza, że środowiska naukowe, przemysłowe i decydenci polityczni w całej Europie widzą te same wyzwania i są gotowi wspólnie im sprostać.

Dlaczego to ważne?

Zgodność Krakowskiej Agendy z europejską strategią wzmacnia głos środowiska i zwiększa szanse na skuteczne wdrożenie zmian. To także dowód na dojrzałość ekosystemu innowacji w Europie i gotowość do współpracy na rzecz zdrowia, bezpieczeństwa i konkurencyjności.

Zachęcamy do korzystania z tego dokumentu, jako wspólnie wypracowanego materiału referencyjnego, pomagającego zachować spójność myślenia nt. celów, czynników sukcesu czy potrzebnych działań. Zachęcamy też do rozpowszechnienia dokumentu w swoich sieciach współpracy.

Raport „The Kraków Agenda for Europe’s Life Sciences – Recommendations for Actions in Research and Innovation for Health and Quality of Life in the EU dostępny jest na stronie www.LifeScience4EU.eu oraz bezpośrednio pod linkiem

Poprzedni artykułWejdź do europejskiej ligi innowacji – rusza EIT Regional Innovation Booster