Biznes i nauka razem.

Innowacje dla zdrowia i jakości życia.

POLBIONICA

POLBIONICA efektywnie pracuje nad pierwszą bioniczną trzustką przeznaczoną do przeszczepu. Bioniczna trzustka to narząd zbudowany z elementów biologicznych w tym z komórek pochodzących od samego chorego, co eliminuje konieczność stosowania immunosupresji.  Komórki pobrane od chorego są kolejno układane w kompletny narząd przy pomocy inżynierii i mechatroniki. Narząd powstaje w procesie biodruku 3D i będzie składał się z rusztowań, funkcjonalnych naczyń i wysepek trzustkowych. W kolejnym etapie  wysepki trzustkowe zastąpione będą komórkami macierzystymi zmodyfikowanymi (transformacja) na komórki alfa i beta, czyli komórki produkujące insulinę i glukagon. Dzięki takiemu rozwiązaniu pacjent nie będzie czekał na komórki od dawcy, ponieważ wykorzystamy jego własne komórki macierzyste pobrane ze szpiku kostnego lub tkanki tłuszczowej. Metoda ta nie wymaga interwencji chirurgicznej na trzustce pacjenta i wykorzystuje minimalnie inwazyjne procedur.

POLBIONICA prowadzi badania i komercjalizuje kluczowe elementy wspierające rozwój bionicznej trzustki: nowatorski bioreaktor do hodowania narządów. Wykorzystanie najnowszych technologii i pionierskich badań nad organizmem ludzkim, doprowadził do opracowania technologii uzyskania unikalnego skład biotuszu. Biotusz dostosowany do indywidualnych potrzeb oraz metody druku 3D (G-code).

Na bazie opracowywanych rozwiązań inżynierii tkankowej i towarzyszących im biotechnologicznych rozwiązań oferować będzie usługi przedklinicznych badań toksykologicznych oraz oceny skuteczności nowych cząsteczek (substancji leczniczych). Modele bionicznych tkanek z układem naczyniowym będą odpowiedzią na niedoskonałości obecnych modeli hodowli komórkowych, które z racji swojej dwuwymiarowości (2D) mogą dawać mylne wyniki oceny toksyczności bądź skuteczności badanych substancji. Istotnym elementem jest również odpowiedź tworzonych narzędzi na problem ochrony zwierząt używanych w badaniach naukowych.Głównym odbiorcą będą ośrodki badawcze, firmy farmaceutyczne zainteresowane rozszerzeniem zakresu badań w procesie rozwoju substancji leczniczych.

Adres

Ludwika Rydygiera 8
01-793 Warszawa

Kontakt

Leloch Arkadiusz Mail: arkadiusz.leloch@polbionica.com Tel: 602213519, (+48) 577 408 602

Strona www