
Innowacje i nowe inwestycje, a także rozpoznawalność w świecie nauki i biznesu – taki jest obecnie obraz europejskiej metropolii, jaką jest Kraków. Wyzwania, z którymi mierzymy się w ostatnich latach, na przykład pandemia, sprawiły, że w centrum uwagi stawiamy jakość życia, bezpieczeństwo i zdrowie wszystkich mieszkańców naszego miasta. Kraków stara się być miejscem dobrym do życia – bezpiecznym, otwartym i sprzyjającym rozwojowi lokalnej społeczności we wszystkich aspektach.
Podejmując strategiczne działania, będące podstawą rozwoju metropolii o międzynarodowym charakterze, Kraków priorytetowo traktuje podnoszenie jakości życia mieszkańców. Dlatego też budowanie swojej przyszłości miasto opiera na umiejętnym zaspokajaniu potrzeb osób w nim mieszkających, inwestujących pracujących.
W ostatnich latach w Krakowie powstało wiele nowych terenów zielonych. Wzrosła liczba parków, w tym parków kieszonkowych i przestrzeni rekreacyjnych. Tego rodzaju inwestycje sprzyjają prowadzeniu zdrowego stylu życia i dbaniu o kondycję fizyczną i psychiczną, zwłaszcza teraz, gdy wielu z nas pracuje zdalnie.
Kraków to jedno z najatrakcyjniejszych gospodarczo miast Europy Środkowo-Wschodniej, co znacząco wpływa na liczbę lokowanych tu inwestycji zagranicznych oraz rozwój lokalnej przedsiębiorczości. Z roku na rok rozwijający się dynamicznie sektor nowoczesnych usług biznesowych, szczególnie w zakresie technologii informatycznych (IT), jak i obszarze związanym z badaniami i rozwojem (R&D), daje nowe możliwości interesującej pracy i rozwoju absolwentom ponad dwudziestu krakowskich szkół wyższych oraz tym, którzy zdecydowali się osiedlić w stolicy Małopolski. To właśnie w Krakowie działa jedna czwarta wszystkich centrów R&D w kraju, znanych z innowacyjnych pomysłów dotyczących rozwoju produktów, technologii i procesów biznesowych.
Aktualnie sektor nowoczesnych usług (BSS) w Krakowie tworzy sieć ponad 250 centrów, które świadczą usługi w około 30 językach, poczynając od angielskiego, a kończąc na arabskim, węgierskim czy hebrajskim. Kraków, podejmując wiele własnych inicjatyw, wspieraja lokalny biznes i przedsiębiorców, których działalność stanowi podstawę rozwoju miasta.
Dzięki promowaniu innowacyjności, ciągłemu rozwojowi zaplecza badawczego i w połączeniu ze współpracą samorządu ze środowiskami naukowo-akademickimi, Kraków realizuje jeden ze swoich strategicznych celów, jakim jest „budowa gospodarki opartej na wiedzy”. Dlatego staramy się wspierać kooperację naukowców i wynalazców z biznesem i przemysłem. Inwestują u nas nie tylko instytucje finansowe, firmy z sektora high-tech, ale powstaje też wiele startupów – każdy z elementów tej mozaiki, poczynając od jednoosobowej działalności gospodarczej, a kończąc na globalnych markach, umożliwia miastu wchodzenie na nowe ścieżki rozwoju i wspólne tworzenie Krakowa – miasta inspirującego do działań.
Już dziś, wspólnie budujmy Kraków przyszłości!
Kraków w Social mediach