Przegląd zmian w prawie w branży Life Science and Healthcare

1105

Drugie Śniadanie VIP Klastra | 9:00 | 24 kwietnia | ul. Józefa 17

Zmiany legislacyjne nie nadążają za rozwojem sektora life science. Codziennie mamy do czynienia z nowymi informacjami dotyczącymi projektów, wydarzeń, wprowadzanych na rynek produktów, czy usług, innowacyjnych i przełomowych odkryć.

W ślad za zmianami na rynku zmienia się prawo  – z jednej strony odpowiadając na potrzeby branży, próbując nadążyć za pojawiającymi się trendami, czy wprowadzając coraz to nowe standardy zmierzające w szczególności do ochrony konsumentów i pacjentów. Celem zmian jest z jednej strony minimalizacja różnych ryzyk prawnych, a z drugiej zaproponowanie narzędzi motywujących przedsiębiorców i naukowców do kooperacji lub wdrażania nowych innowacji.

O najnowszych zmianach w prawie w obszarze life science, opowie Dr Joanna Uchańska, Managing Associate, Radca Prawny, Szef Działu Life Science & Healthcare z Kancelarii Chałas i Wspólnicy.

Aktualne trendy

W 2019 roku na popularności zyskują produkty, czy usługi, które w oparciu o innowacyjne składniki lub technologie, jednocześnie odpowiadają na wymagania konsumentów i pacjentów.  Utrzymuje się zainteresowanie tematem „mindfull beauty” z nastawieniem na naturalność, innowacyjność, a także etyczne praktyki biznesowe. Dominują także trendy „sub-zero waste” i „zrównoważony rozwój”. Producenci i usługodawcy chcą odpowiedzieć na aktualne oczekiwania rynku mierząc się z licznymi wyzwaniami w obszarze zdrowia i jakości życia w XXI wieku. Wyzwaniem mogą okazać się również wymagające przepisy prawa.

Na śniadaniu Klastra przyjrzymy się wyzwaniom związanym z:

  • Branżą Farmaceutyczną: zajmiemy się najnowszymi zmianami prawa farmaceutycznego oraz SPC Manufacturing Waiver – szanse, czy zagrożenia dla polskiego rynku leków: rynek innowacyjny vs. generyczny – za i przeciw?
  • Badaniami genetycznymi i biobankowaniem: pojawiła się kolejna zapowiedź najnowszych dalszych zmian legislacyjnych w obszarze nowej ustawy o badaniach genetycznych i biobankowania;
  • Telemedycyną i podatkami: mamy za sobą pierwsze miesiące stosowania IP BOX-a; pojawiają się także wątpliwości związane ze stosowaniem preferencyjnej stawki VAT, w szczególności na rynku nowych technologii i branży medycznej (telemedycznej);
  • Branżą beauty: koniec kwietnia to także czas pierwszych chwil stosowania nowej ustawy o produktach kosmetycznych. Wkrótce nadchodzące zmiany i konieczność wdrażania odświeżonych, czy nowych deklaracji marketingowych;
  • Branżą spożywczą i suplementową: omówimy najnowsze wiadomości dotyczące zasad ocena bezpieczeństwa składników dokonywana przez Komisję Europejską i ponownego uruchomienia stosowania art. 8 Rozporządzenia 1925/2006 na przykładzie postępowania dotyczącego monakoliny K pozyskiwanej z czerwonego ryżu, aloesu i aloiny jako nośników hydroksyantracenów;
  • IP: Poruszymy propozycję wprowadzenia sądów własności intelektualnej. Jak odnoszą się do tego specjalistyczne branża biotechnologiczna, farmaceutyczna, medyczna, spożywcza, czy beauty?

Szczegółowo zostanie przedstawiony temat „Prawo kosmetyczne i kwestia wprowadzenia zmian w etykietowaniu i reklamie”


 

Czekamy na Państwa w środę, 24  kwietnia  2019 roku,  w restauracji Kolanko Nº 6, przy ul. Józefa 17 na krakowskim Kazimierzu.

Prosimy o zgłoszenie swojego udziału za pośrednictwem FORMULARZA

Zapisz się


O Kancelarii Prawnej Chałas i Wspólnicy

Kancelaria Prawna Chałas i Wspólnicy funkcjonuje od 25 lat. Koncentruje się na obsłudze dużego biznesu. Specjalizuje się w obsłudze dużych podmiotów gospodarczych – najliczniejszą grupę Klientów stanowią wiodące zagraniczne koncerny. Na polskim i europejskim rynku kancelaria znana jest z realizacji dużych i skomplikowanych projektów oraz transakcji. Usługi prawne obejmują wszystkie obszary prowadzenia działalności gospodarczej. Dominującymi specjalizacjami są: proces, prawo korporacyjne, fuzje i przejęcia, własność intelektualna, life science and healthcare, obsługa rynków wschodnich.

Informacje o ekspercie

dr Joanna Uchańska – Managing Associate, Radca Prawny w Kancelarii Prawnej Chałas i Wspólnicy, Szef Praktyki Life Science and Healthcare oraz wykładowca Uniwersytetu Jagiellońskiego. Zajmuje się prawnymi aspektami life science, przede wszystkim w branżach biotechnologicznej, farmaceutycznej, medycznej, spożywczej i beauty. W obszarze jej zainteresowań jest także prawo własności przemysłowej, prawo cywilne i ochrona dóbr osobistych. Doradza zarówno podmiotom gospodarczym, jaki i klientom indywidualnym. Członek organizacji branżowych, w tym Krajowej Rady Suplementów i Odżywek (członek zarządu). Napisała kilkadziesiąt artykułów naukowych i branżowych m.in. na temat prawa własności intelektualnej, prawa medycznego, farmaceutycznego, spożywczego, czy kosmetycznego.

 


ZASADY DRUGICH ŚNIADAŃ VIP KLASTRA LIFESCIENCE KRAKÓW:

  1. Na Śniadania VIP zapraszamy przede wszystkim Członków Klastra LifeScience Kraków – osoby reprezentujące zarząd, władze lub inne organy decyzyjne a także zaproszeni goście. Czekamy również na osoby wyrażające chęć wstąpienia w nasze szeregi.
  2. Uczestnicy płacą za siebie i swoich gości. Złoty Partner Klastra nie płaci za pierwszą osobę.
  3. Koszt śniadania wynosi 28 zł od osoby, płatne elektronicznie przy zgłoszeniu udziału (opcja polecana) lub na miejscu gotówką – dla zainteresowanych wystawimy fakturę za usługi biznesowe.
  4. Tematy ustalamy z wyprzedzeniem 2-3 spotkań.  Za każdym razem powiemy krótko, co ważnego dzieje się w Klastrze. Zawsze pozostawimy też czas na „sprawy inne”.

Powyższe zasady mogą zostać uzupełnione lub zmienione – formułę Śniadań dopasowujemy do oczekiwań uczestników.

Zapisz się

Poprzedni artykułTu Technologia Staje się Biznesem – Zdrowa Żywność i Żywienie
Następny artykułJak zmieniał się rynek trenerski w Polsce?