Skąd się biorą kompetentni pracownicy w sektorze life science

1196

Pozyskanie dla firmy pracownika z talentem, wiedzą i chęciami staje się coraz większym wyzwaniem. W sektorze life science jest to trudniejsze niż np. w sektorze IT. Podstawowy problem dotyczy tutaj wiedzy, którą zdobywa się w długim i żmudnym procesie, wymagającym dostępu do infrastruktury laboratoryjnej. Z dużej liczby studentów nauk o życiu, wielu nie podejmuje pracy zgodnie z wykształceniem (być może na skutek odkrycia w sobie innych talentów), wielu zdolnych i ambitnych szuka swojej szansy za granicą.  Jak z brakami kadr radzą sobie firmy stające w obliczu możliwości dynamicznego rozwoju?

Jest wiele przykładów dobrych praktyk odnośnie selekcji i naboru pracowników – z niektórych modeli czerpiemy wzorce wdrażając nową usługę Klastra. Istnieją programy dedykowane rozwojowi i walidacji kompetencji pracowników – tutaj również wiele się dzieje w zakresie projektów realizowanych w naszym środowisku. Pracownicy mają indywidualnie większe możliwości budowania i rozwijania kariery, zgodnie ze swoimi talentami i preferencjami.

W jaki sposób możemy wzmocnić rynek pracy w sektorze life science i sprawić, aby brak rąk do pracy (powinniśmy raczej powiedzieć: mózgów) nie stał się barierą rozwoju.

Jednym z działań jest dedykowany, branżowy serwis internetowy, umożliwiający zamieszczanie ofert pracy i łączenie ich ze zgłoszeniami odpowiednich kandydatów. Serwis ten ma ułatwić rekrutację pracowników poprzez zebranie ofert w jednym, branżowo zorientowanym miejscu oraz dzięki automatyzacji procedur kojarzenia. Większa skuteczność naboru będzie wynikać m.in. z koncentracji w ramach sektora life science oraz z międzynarodowego zasięgu, dzięki wykorzystaniu możliwości promocji w krajowych i międzynarodowych sieciach współpracy Klastra.

O tym i innych działaniach, które mają miejsce w Regionie, oraz w jaki sposób te działania mogą być wykorzystane przez Partnerów Klastra porozmawiamy na kolejnym śniadaniu.

Zapraszamy już w nadchodzący czwartek, 20 maja o godz. 9.00, z własną kawą i rogalikiem.

Temat: Skąd się biorą kompetentni pracownicy w sektorze life science
Data: Czwartek, 20 maja 2021, godz. 9:00 – 10:00
Miejsce: Online – wejście via link

Do zobaczenia!

Poprzedni artykułWymień się doświadczeniem i nawiąż nowe kontakty – weź udział w konferencji EUROBIOTECH Online
Następny artykułGaraż LifeScience – współdzielony dostęp do zasobów laboratoryjnych i biurowych