Nowa mutacja wirusa – jak wpłynie na przebieg pandemii?

1010

Z związku z nową mutacją wirusa COVID – 19, na zlecenie Ministra Zdrowia wraz z Małopolskim Centrum Bitechnologii Uniwersytetu Jagiellońskiego, Agencja Badań Medycznych pod kierownictwem prof. dr hab. Krzysztofa Pyrcia rozpoczęła prace monitorujące zmienność genetyczną SARS-CoV-2 w Polsce.

Projekt jest odpowiedzią na potrzebę realizacji badania geno-epidemiologicznego wariantów genetycznych SARS-CoV-2 oraz monitorowania stwarzanego przez nie zagrożenia oraz efektywności prowadzonych szczepień.

Jak dodaje lider projektu prof. Krzysztof Pyrc – Kierownik Pracowni Wirusologii Małopolskiego Centrum Biotechnologii Uniwersytetu Jagiellońskiego, badania skupią się na monitoringu zmienności i ewolucji wirusa SARS-CoV-2 na przestrzeni najbliższych 18 miesięcy w Polsce. Prace w połączeniu z stałą weryfikacją obecności wariantów potencjalnie niebezpiecznych, dadzą odpowiedzi na pytania związane ze skutecznością szczepionki, testów diagnostycznych RT-qPCR oraz możliwością reinfekcji.

Wiadomo obecnie, że mutacje genowe wirusa SARS-CoV-2 mają szeroki wpływ na zwiększenie zakaźności oraz wywołanie choroby. Ponadto są one odpowiedzialne za niższą podatność na przeciwciała ozdrowieńców oraz te indukowane podczas procesu szczepienia. Utrudniają również prawidłową diagnostykę wirusa poprzez dostępne narzędzie diagnostyczne jak RT-PCR i testy antygenowe. Narzędzie te powinny być aktualizowane na podstawie prowadzonych badań w celu rozpoznawania najnowszych wariantów genetycznych SARS-CoV-2.

Rozpoczęcie badania na zlecenie na Ministra Zdrowia stanowi ważny element dla dalszych decyzji w zarządzaniu pandemią. Wkrótce dowiemy się czy mutacja koronawirusa ma znaczenie dla rozprzestrzeniania, zakażalności i przebiegu pandemii. Dzięki ogólnopolskiemu badaniu będziemy wiedzieli nie tylko punktowo czy mutacja jest w Polsce, ale również jaka jest jej powszechność i czy ma wpływ na rozwój epidemii – komentuje p.o. Prezes Agencji Badań Medycznych dr n. med. Radosław Sierpiński.

Identyfikacja występujących obecnie wariantów genetycznych wirusa SARS-CoV-2 wraz z czynnikiem ryzyka realizowana będzie poprzez sekwencjonowanie izolatów wirusa pobranych od pacjentów spełniających kryteria epidemiologiczne oraz analizę bioinformatyczną uzyskanych danych.


Poprzedni artykuł#MEDICA 2020 – giełda kooperacyjna dostępna do końca marca 2021
Następny artykułRozwiń swój StartUp w Europie – wykorzystaj #Bridgehead Programme 2021