Poznaj działanie szczepionek opartych na technologii mRNA – weź udział w webinarium

2972

Zapraszamy do udziału w webinarium organizowanym przez Jagiellonian Centre for Experimental Therapeutics, którego tematem będzie technologia mRNA oraz jej działanie i zastosowanie do produkcji szczepionek.

Wykład poprowadzony przez Prof. dr hab. Jacka Jemielity – Laboratorium Chemii Bioorganicznej w Centrum Nowych Technologii Uniwersytetu Warszawskiego, poruszy ważne kwestie związane z terapią genową oraz opracowaniem szczepionek mRNA – będących genetycznym przepisem konkretnego białka.

Uczestnicy wykładu poznają ideę terapii genowych oraz ich olbrzymi potencjał wykraczający poza terapie przeciwnowotworowe i przeciwwirusowe. Dowiedzą się również o głównych problemach związanych z opracowywaniem tej nowatorskiej terapii oraz sposobach ich rozwiązania przy użyciu metod biologiczno-chemicznych, w tym również tych opracowanych na Uniwersytecie Warszawskim.

Jeżeli chcesz dowiedzieć się jak skonstruowane są nowe szczepionki przeciwko SARS-CoV-2 oraz na czym polega technologia mRNA weź udział w nadchodzącym webinarium.

Spotkanie odbędzie się 19 lutego o godzinie 14:30. Wymagana jest rejestracja.


Prof. Jacek Jemielity – od 2014 roku jest kierownikiem Laboratorium Chemii Bioorganicznej w Centrum Nowych Technologii Uniwersytetu Warszawskiego. Doktorat uzyskał na Wydziale Chemii UW w roku 2002, i w tym samym roku rozpoczął pracę jako adiunkt w Zakładzie Biofizyki IFD Wydział Fizyki UW. W roku 2020 uzyskał tytuł profesora chemii. Zajmuje się badaniami nad syntezą, właściwościami oraz zastosowaniem chemicznie modyfikowanych nukleotydów. Rozwija metody syntezy ważnych biologicznie nukleotydów, tworzy narzędzia do modyfikacji kwasów nukleinowych użyteczne w badaniach ekspresji informacji genetycznej i zastosowaniach medycznych. Jest twórcą
metody otrzymywania mRNA o właściwościach niezbędnych do zastosowań terapeutycznych. Opracowane przez niego modyfikacje są stosowane w kilkunastu badaniach klinicznych nad immunoterapią przeciwnowotworową. Jest autorem ponad 130 publikacji naukowych w recenzowanych czasopismach naukowych (w tym najbardziej prestiżowych czasopismach w dziedzinie takich jak Nucleic Acids Reserach, J. Am. Chem. Soc., Angewandte Chemie Int. Ed, RNA, Organic Lett., Chemical Science, Molecular Cell, Nature Structural & Molecular Biology, Nature Communications i inne).

Jego prace cytowane były ponad 2160 razy. Jest współautorem 6 patentów chroniących jego wynalazki niemal na całym świecie i kilku zgłoszeń patentowych. Jedna z tych technologii polegająca na modyfikacji mRNA jest stosowana w badaniach klinicznych nad szczepionkami przeciwnowotworowymi przez takie firmy jak BioNTech, Sanofi, Roche, Pfizer. Jest stypendystą tygodnika „Polityka” (2008) oraz laureatem nagrody gospodarczej Prezydenta RP w kategorii „badania + rozwój” (2017), był nominowany w konkursie organizowanym przez Europejski Urząd Patentowy „European Inventor Award” 2018 w kategorii „Research”. W jego karierze zawsze bardzo ważna była popularyzacja nauki, w tym praca ze zdolną młodzieżą zafascynowaną badaniami naukowymi. Jest współzałożycielem i prezesem spółki ExploRNA Therapeutics, spin off UW, która zajmuje się opracowywaniem technologii modyfikacji mRNA oraz rozwijaniem innowacyjnych terapii opartych na mRNA.

Poprzedni artykułPoznaj możliwości finansowania w obszarze druku 3D – webinarium w ramach programu 3DP Pilot
Następny artykuł#BioTrinity 2021 – hybrydowe wydarzenie life science w czerwcu!