Kraków Miastem Innowacji

1941
Panorama

Kraków to jedno z największych polskich miast, dysponujące odpowiednim potencjałem do prowadzenia innowacyjnego biznesu, wspierające współpracę ze środowiskami naukowymi i biznesowymi oraz tworzenie platform wielostronnych kontaktów. Organizowane na przestrzeni ostatnich lat liczne kongresy, konferencje czy wydarzenia służące promocji biznesu i nowoczesnych technologii, należy uznać za cenny wkład Krakowa w stały rozwój i wzbogacanie lokalnego ekosystemu innowacyjnego.

Dzięki takim wydarzeniom jak Konferencja #LSOS19 miasto potwierdza swój status znaczącego ośrodka innowacji na mapie Polski i świata. Co więcej, tworzenie korzystnych warunków współpracy nauki i biznesu w stolicy Małopolski przyczynia się do wzrostu innowacyjności lokalnych firm: w Krakowie pojawia się coraz więcej firm z sektora edutech, medtech, life science czy IoT. Prężnie działa program Krakowskiego Parku Technologicznego dla młodych firm – akcelerator ScaleUP, ułatwiający przepływ innowacyjnych pomysłów między startupami z obszaru Industry 4.0 a finalnymi odbiorcami ich technologii. Kraków wykorzystuje więc swój ogromny potencjał naukowy i akademicki – tutaj funkcjonują centra transferu technologii, inkubatory technologiczne, klastry czy regionalne agencje rozwoju, proponujące różne formy wsparcia dla biznesu.

Miasto podejmuje również szereg innych działań, służących kreowaniu odpowiedniego klimatu do inwestowania. To między innymi dzięki szkoleniom, warsztatom, spotkaniom networkingowym czy hackathonom młodzi innowatorzy mają szansę na zaprezentowanie swoich inicjatyw i pomysłów na biznes, a potencjalni inwestorzy mają możliwość wyłowienia talentów, jednocześnie służąc im wsparciem. Takie wspólne działania są doskonałym sposobem na nawiązanie długofalowej współpracy z inwestorami i osiągnięcie obopólnych korzyści.

Tramwaj Wodny

Przyszłość naszego miasta to jednak nie tylko kwestia wdrażania nowoczesnych technologii, ale przede wszystkim wykreowanie przestrzeni do rozwijania aktywności i pomysłów mieszkających tu i pracujących ludzi. Kraków to przede wszystkim otwarci i zaangażowani mieszkańcy. To dzięki nim jesteśmy pionierem walki o czyste powietrze. Nie czekamy na rozwiązania importowane, ale dokładamy starań, by proponować i realizować własne. Dlatego jednym z głównych celów wymienionych w Strategii Rozwoju Krakowa do 2030 roku pozostaje podnoszenie jakości życia jego mieszkańców. Jednocześnie miasto na bieżąco reaguje na zachodzące w gospodarce zmiany i dostosowuje swoją infrastrukturę oraz działania tak, aby wspierać nowoczesne branże. Starając się budować sieć kontaktów między środowiskami naukowymi i biznesem zostało stworzone „Porozumienie na rzecz Rozwoju Przedsiębiorczości w Krakowie” odpowiedzialne m.in. za budowanie platformy dla takiej współpracy.

Wiele z wydarzeń wspieranych przez miasto jest kierowanych do młodych przedsiębiorców i startupów. Jednym z nich jest organizowana w dniu 26 listopada 2019 roku w Krakowie Konferencja #LSOS19, będąca międzynarodowym forum promocji innowacyjnych rozwiązań w branży medycznej, biomedycznej oraz branżach pokrewnych.

To tutaj podczas licznych paneli i wystąpień znanych i cenionych ekspertów – teoria spotka się z praktyką, otwierając nowe możliwości dla rozwijania przedsiębiorczości i międzysektorowej współpracy w Krakowie.

Zajrzyj na BLOG Klastra!

Dołącz do #LSOS19

Poprzedni artykułDrug discovery from intramolecular voids perspective
Następny artykułSpotkanie młodego biznesu