Modelowanie 3D w służbie urologii.

1032

Tekst opublikowany ze względu na współpracę Klastra LifeScience Kraków z Fundacją Kraków Miastem Startupów.

Odrobina historii czyli jak to się zaczęło?

W marcu 2018 roku Katarzyna Heryan (doktorantka na wydziale Elektrotechniki, Automatyki, Informatyki i Inżynierii Biomedycznej krakowskiej AGH) oraz Paweł Zdańkowski (inżynier, student AGH) dołączyli do programu pre-akceleracyjnego Krk InnoTech Starter (KITS). Współpraca w programie doprowadziła ich do zainicjowania startupu RenVis, który miał zająć się modelowaniem 3D nerek i odpowiedzieć tym samym na zapotrzebowanie zgłaszane przez lekarzy urologów.

Dzięki zaproponowanemu przez nich rozwiązaniu, przeprowadzane operacje są zdecydowanie mniej inwazyjne i bezpieczniejsze dla pacjentów.

Pierwszy pacjent leczony z wykorzystaniem RenVis

Pierwszym przypadkiem gdzie zostało zastosowane rozwiązanie zaproponowane przez RenVis był pacjent z kamieniem nerkowym wielkości 34mm. W przypadku tym funkcje nerki były znikome, co w świetle dotychczas stosowanych metod leczenia kwalifikowało pacjenta do usunięcia nerki. Dzięki zastosowaniu specjalnych modeli 3D stworzonych przez RenVis, udało się wskazać optymalną drogę podejścia lekarzowi, następnie bez uszkodzeń naczyń rozbić kamień i w konsekwencji go usunąć.

I co dalej?

Na dzień dzisiejszy krakowscy chirurdzy przeprowadzili już 8 zabiegów w 5 krakowskich szpitalach specjalistycznych z wykorzystaniem technologii zaproponowanej przez RenVis i wszystkie zakończyły się sukcesem.

Projekt jest ciągle rozwijany, aby w przyszłości rozwiązanie to mogło być częściej stosowane u pacjentów z kamicą nerkową oraz przy usuwaniu zmian nowotworowych.

Krótka historia pełna sukcesów krajowychi międzynarodowych

RenVis mimo swojej bardzo krótkiej historii może się pochwalić osiągnięciami w kraju, a także na arenie międzynarodowej. Został laureatem regionalnego programu akceleracyjnego oraz wystąpił w międzynarodowych finałach III Kohorty Projektu CERIecon Playpark w Wiedniu, w ramach projektu ”CERIecon – CENTRAL EUROPE Regional Innovation Ecosystems Network”. Jest to program współfinansowany przez Centrum Wspierania Przedsiębiorczości Wydziału ds. Przedsiębiorczości i Innowacji Urzędu Miasta Krakowa.

Przedstawiciele RenVis wzięli również udział i zwyciężyli w konkursie dla startupów i spin-offów podczas sesji Startup PITCH, który odbył się w Krakowie, dzięki czemu uzyskali przepustkę do prezentacji podczas innoSHARE UNIversity 2019 – „Tu nauka stanie się biznesem”, które jest jedynym na świecie wydarzeniem skupiającym naukowców, innowatorów i przedsiębiorców z Polski, ale również obcokrajowców zainteresowanych współpracą z Polską.

Kiedy może pomóc i jak działa modelowanie 3D zaproponowane przez RenVis?

Nawet 20% społeczeństwa cierpi na kamicę nerkową, co w wielu przypadkach prowadzi do konieczności przeprowadzenia specjalnego zabiegu chirurgicznego. Dotychczas w przypadku dużych kamieni lekarze byli zmuszeni usuwać nerki, gdyż nie widziano szans na powodzenie zabiegu.

Dane o stanie pacjenta lekarze pobierali ze standardowego badania tomografii komputerowej jamy brzusznej z kontrastem. Ponieważ badanie to trwa kilkanaście minut, a w jego trakcie pacjent się porusza, może dojść do przesunięcia pomiędzy sekwencjami skanów. Na podstawie tego badania lekarz widzi obraz 2D w skali szarości i ogląda każdy z obrazów oddzielnie. Stan taki nie pozwala za obserwację relacji przestrzennej pomiędzy poszczególnymi strukturami.

Rozwiązanie zaproponowane przez RenVis pozwala na zniwelowanie przesunięć oraz po obliczeniu i segmentacji wygenerowanie modelu 3D, dzięki któremu widzimy zmianę nowotworową lub kamień oraz kluczowe struktury sąsiadujące Dzięki obserwacji relacji przestrzennych możliwe jest zoptymalizowane dotarcie do wykrytej u pacjenta zmiany, a sam zabieg może być dzięki temu mniej inwazyjny. Zmniejsza się też ryzyko uszkodzenia struktur kluczowych jak np. krwawienie z naczyń krwionośnych.

Więcej informacji znaleźć można na stronie renvis

Poprzedni artykułZakład Hodowli Trzody Chlewnej Instytutu Zootechniki
Następny artykułDlaczego świnie są tak cenne dla badań biomedycznych?