Sano Centrum Medycyny Obliczeniowej i NEO Hospital – wspólnie w kierunku nowych technologii

993

Sano Centrum Medycyny Obliczeniowej rozpoczyna współpracę z Grupą NEO Hospital celem wytworzenia wiedzy i technologii służących rozwojowi opieki zdrowotnej.

Pierwszym wyzwaniem dla nowej współpracy, przy wsparciu metod sztucznej inteligencji, będzie oszacowanie skali długu zdrowotnego jaki powstał w czasie ograniczeń wynikających z pandemii w dwóch schorzeniach, tj. raku szyjki i trzonu macicy.

W badaniach wykorzystane zostanie komputerowe modelowanie inteligentnych zachowań z minimalną interwencją człowieka, algorytmy sztucznej inteligencji oraz metody deep learning.

Jak dodaje Arkadiusz Sitek – Dyrektor Generalny Sano:Cieszę się niezmiernie z nawiązanej współpracy z grupą NEO Hospital podczas której zastosujemy metody sztucznej inteligencji do oszacowania skali długu zdrowotnego w dwóch schorzeniach, tj. raku szyjki i trzonu macicy. Mamy nadzieję, że na podstawie tych działań będzie można stworzyć narzędzie, dzięki któremu eksperci będą mogli zaproponować działania, które pomogą dyrektorom szpitali oraz lekarzom stworzyć najlepszy możliwy plan pomocy pacjentkom i redukcji tego zjawiska w najbardziej optymalny sposób. Oczywiście nie planujemy się ograniczać do tylko tych dwóch wskazań, docelowo chcielibyśmy zrobić podobne analizy dla innych chorób onkologicznych oraz chorób kardiologicznych i zaprosić do współpracy ośrodki zajmujące się leczeniem tych schorzeń.

Nowa współpraca wpisuje się w działalność fundacji Sano, której głównym celem jest rozwój medycyny obliczeniowej, a co za tym idzie zaawansowanych metod komputerowych celem zapobiegania, diagnozowania i leczenia skomplikowanych chorób.


Sano.Science to nowe międzynarodowe centrum naukowe powstające w Krakowie. Jego rozwój i początkowe działanie jest finansowane ze wspólnej inwestycji Komisji Europejskiej i Fundacji na rzecz Nauki Polskiej, a jego celem jest zjednoczenie pośród jednej instytucji wszystkich umiejętności niezbędnych do opracowania zaawansowanych obliczeniowych podejść do profilaktyki, diagnostyki i leczenia choroby, od pomysłu do praktyki klinicznej. Klaster Life Science Kraków jest jednym z głównych partnerów projektu. Więcej informacji na stronie sano.science.


Poprzedni artykułJesteś naukowcem i chcesz aplikować o grant ? Weź udział w MSCA Postdoctoral Fellowships
Następny artykułMIXiii Biomed 2021 – innowacje z dziedziny biotechnologii i medycyny – rejestracja trwa!