Technologiczne innowacje w służbie ratowania ludzkiego życia – EIT Community Stories #2

379

Na łamach serwisów Klastra wielokrotnie omawialiśmy działalność spółki MedApp. W publikacjach „MedApp S.A. jest w gronie nielicznych, polskich firm, które zdobyły certyfikat FDA„, „Jak MedApp wspiera polską służbę zdrowia?” oraz „MedApp S.A. odznaczona godłem „Teraz Polska” prezentowaliśmy różnorodne aspekty jej działalności. O ich flagowych rozwiązaniach takich jak: CarnaLife, HoloComm czy CyfrowaPrzychodnia, usłyszeć można było także podczas Śniadania Klastra oraz Morning Health Talks.

MedApp dołączył do grona Partnerów Klastra w połowie 2023 roku, lecz od dłuższego czasu wyróżnia się swoją działalnością nie tylko w środowisku life science. Ta innowacyjna marka regularnie zdobywa kolejne wyróżnienia i nagrody za swój wkład w rozwój i innowacje w dziedzinie medycyny cyfrowej.

MedApp S.A. to firma technologiczna specjalizująca się w tworzeniu oprogramowania dedykowanego sektorowi medycznemu. Ich działalność skupia się na rozwijaniu zaawansowanych technologii wspierających diagnostykę obrazową, jak CarnaLife Holo, oraz nowej generacji medycynę cyfrową, jak CarnaLife System. Ich rozwiązania posiadają niezbędne certyfikaty definiujące je jako wyrób medyczny i są dostępne na kluczowych dla medycyny cyfrowej rynkach w tym USA.

W ramach cyklu EIT Community Stories, zapraszamy do zapoznania się z historią rozwoju i sukcesu tej technologicznej spółki, która od ponad 10 lat zmienia oblicze nowoczesnej medycyny.

Innowacje wspierające lekarzy – od wyzwania aż po rozwiązanie

Firma MedApp, rozwijając innowacyjne rozwiązania, takie jak CarnaLife Holo, musiała zmierzyć się z licznymi wyzwaniami związanych z obszarami pracy współczesnych placówek medycznych. W obliczu rosnących wymagań dotyczących planowania operacji i podejmowania decyzji śródoperacyjnych, firma opracowała narzędzia, które nie tylko ułatwiają pracę lekarzom, lecz również w dużym stopniu wpływają na efektywność i bezpieczeństwo zabiegów.

Wdrożenie technologii holograficznej w medycynie stanowiło wyzwanie zarówno techniczne, jak i logistyczne. Firma musiała opracować system, który pozwalałby na renderowanie obrazów medycznych w czasie rzeczywistym na lokalnym komputerze użytkownika, zapewniając jednocześnie bezpieczeństwo danych oraz wysoką responsywność aplikacji. Wymagało to zastosowania zaawansowanych algorytmów oraz optymalizacji działania aplikacji, aby eliminować opóźnienia w przesyłaniu informacji.

Dzięki temu systemowi, możliwe jest nie tylko łatwiejsze, ale także szybsze planowanie, co przekłada się na poprawę efektywności oraz bezpieczeństwa zabiegów. Prześledźmy razem, w jaki sposób CarnaLife Holo rewolucjonizuje praktykę medyczną, znalazłszy już szerokie zastosowanie w różnych specjalnościach, w tym w kardiologii, chirurgii onkologicznej czy ortopedii.

Dzięki innowacyjnym rozwiązaniom stworzonym przez firmę MedApp, lekarze mają możliwość łatwiejszego i szybszego planowania operacji oraz podejmowania skomplikowanych decyzji. Flagowy produkt spółki, CarnaLife Holo, został zaprojektowany jako rozwiązanie holograficzne do obrazowania medycznego w rzeczywistości mieszanej. Jest to narzędzie umożliwiające lekarzom i wykwalifikowanym specjalistom przeglądanie obrazów medycznych, takich jak CT, MRI czy ECHO, w formie trójwymiarowych obrazów holograficznych.

„Według badań i oceny klinicznej CarnaLife Holo umożliwia klinicystom samodzielną wizualizację i pomiar obrazów 3D oraz zapewnia wgląd w strategię proceduralną. Widzimy, że w dynamicznym krajobrazie innowacji technologii medycznych nasze zaangażowanie w ulepszanie narzędzi wspierających podejmowanie decyzji klinicznych pozostaje niezachwiane. Współpracując z klinicystami i liderami kluczowych opinii, torujemy drogę do zdrowszej przyszłości”.

Andrzej Skalski, CTO, MedApp S.A.

System działa w pełni lokalnie w oparciu o aplikacje, które są synchronizowane w obie strony za pomocą połączenia sieci lokalnej. Dzięki temu lekarze mogą korzystać z narzędzia w czasie rzeczywistym, bez obaw o opóźnienia czy utratę danych.

Aplikacja komputerowa CarnaLife Holo może być wykorzystywana do planowania przedoperacyjnego oraz pomocy śródoperacyjnej poprzez opcję przesyłania strumieniowego na żywo danych z urządzeń GE Vivid Echo. Specjaliści mają możliwość podejrzenia anatomii i patologii pacjentów w prawdziwym wolumetrycznym 3D, co ułatwia zrozumienie i nawigację po obrazie. Dzięki temu narzędziu lekarze mogą precyzyjniej planować i przeprowadzać operacje, co przekłada się na poprawę efektywności oraz bezpieczeństwa zabiegów. System może być wykorzystywany w różnych specjalnościach medycznych, które korzystają z danych z obrazowania medycznego 3D. Znajduje już zastosowanie w kardiologii, kardiologii interwencyjnej, chirurgii onkologicznej, ortopedii i urologii, co świadczy o jego wszechstronności i przydatności w różnych obszarach medycyny.

CarnaLife Holo to nie jedyne innowacyjne rozwiązanie spółki MedApp. Firma intensywnie rozwija oprogramowanie Cyfrowa Przychodnia, które daje możliwość przeprowadzenia zdalnych konsultacji specjalistycznych, diagnostyki pacjenta w dowolnym miejscu i czasie oraz bieżącej weryfikacji wyników badań poprzez algorytmy sztucznej inteligencji.

Więcej o rozwiązaniach MedApp przeczytacie w publikacjach powstałych w ramach Miesiąca Partnera Klastra:

Współpraca MedApp z EIT Health

Firma MedApp S.A. pierwszy raz usłyszała o społeczności EIT w 2021 roku, lecz zainteresowanie i współpraca zintensyfikowały się w latach 2022 i 2023. EIT Health oferuje wiele możliwości wsparcia dla start-upów i firm w fazie rozwoju, które nie są bardzo dobrze znane i rozpowszechnione w Polsce. Na przełomie perspektyw finansowych UE 2014-2020 i 2021-2027 poszukiwano różnych źródeł wsparcia, finansowania i współpracy, dlatego oferta EIT Health była szczególnie interesująca. Rozważano udział w programie Bridghead oraz w konkursie RIS Innovation Call, ale ostatecznie firma zdecydowała się na aplikację do programu EIT Health Germany – Meet & Match w 2022 roku oraz do programu EIT Health Flagships w 2023 roku. Firma dotarła do finałowych etapów obu konkursów.

Najważniejszą korzyścią z udziału w EIT Health było spotkanie z doświadczonymi ekspertami z różnych dziedzin. Podczas licznych spotkań online spółka otrzymała konkretne wskazówki dotyczące pisania udanych wniosków o dotacje, tworzenia prezentacji dla inwestorów oraz zapewniania ochrony własności intelektualnej. Firma otrzymała również wsparcie w budowaniu sieci kontaktów i poszukiwaniu partnerów projektowych, dzięki czemu stała się rozpoznawalna w społeczności EIT, zwłaszcza w obszarach EIT Health InnoStars i LifeScience Krakow EIT Health Hub.

Prezentacja MedApp podczas sesji Data-Driven Treatments, Life Science Open Space 2023 (link do odpowiedniego momentu w filmie)

W ramach działań na rzecz rozwoju, spółka pozyskała liczne fundusze z programów takich jak: European Regional Development Fund, Horizon 2020, Horizon Europe oraz Eureka – Eurostars. Środki te zostały przeznaczone na badania i rozwój kluczowych dla firmy linii produktów CarnaLife.

MedApp została również wyróżniona w licznych konkursach:

  • Google Acceleration Program for start-ups (2021)
  • Central European BioForum – Innovative Start-Up Award (2022)
  • OVH Cloud best Healthcare Startup Award (2022)
  • OVH Cloud Startup Programme 2022 Grand Prix
  • 24th Annual Competition Polish Product of the Future Special Prize (2022)
  • Economic Award of the President of the Republic of Poland – SME Leader – finalist (2022)
  • Mother and Child Startup Challenge Grand Prix (I edition, 2022)
  • Polish Promotional Emblem TERAZ POLSKA (2023)

Obecnie MedApp nieustannie rozwija technologie wspomagające diagnostykę obrazową i medycynę cyfrową nowej generacji, poszerzając przy tym portfolio usług, dopasowując je do potrzeb zmieniającego się świata i nowych obszarów zastosowania.

Jesteście zainteresowani dalszym rozwojem firmy MedApp? Obserwujcie profil firmy na Platformie Współpracy Life Science Open Space. Znajdziecie tam bieżące informacje, opcje współpracy, oferty i zapytania.

Poprzedni artykułSystemy ERP dla produkcji – spotkanie dla praktyków
Następny artykułWspierajmy młode talenty! – wyjazd na finał iGEM Grand Jamboree