Wykrywanie i leczenie nowotworów oraz innych chorób będzie szybsze i skuteczniejsze. W Krakowie rusza nowatorskie Centrum Medycyny Obliczeniowej.

1167

Z udziałem światowej sławy naukowców powstanie w Krakowie Centrum Medycyny Obliczeniowej, którego celem jest rozwój technologii medycznych wspomagających lekarzy w precyzyjnym diagnozowaniu i leczeniu chorób, a także ich zapobieganiu. Tworzeniem centrum, nakładem unijnych 30 milionów euro, czyli blisko 130 mln złotych, zajmuje się Międzynarodowa Fundacja Badawcza „Sano”.

Inicjatorzy i twórcy Centrum oraz przedstawiciele Komisji Europejskiej i polskiego resortu nauki zjadą we wtorek 26 listopada do EXPO Kraków (ul. Galicyjska 9). Konferencja prasowa z ich udziałem rozpocznie się o godz. 10.00, tuż po oficjalnym otwarciu tegorocznej edycji kultowej konferencji Life Science Open Space (#LSOS19), poświęconej zdrowiu i jakości życia.

Przedsięwzięcie firmowane przez fundację „Sano”, która rozpoczyna właśnie działalność w Krakowie, jest jednym z najbardziej prestiżowych projektów realizowanych w ramach sztandarowego unijnego programu Horyzont 2020.

Celem jest tworzenie i rozwijanie zaawansowanych technologii obliczeniowych służących zapobieganiu, diagnozowaniu i leczeniu chorób sercowo-naczyniowych, onkologicznych, układu mięśniowo-szkieletowego i innych. Międzynarodowi partnerzy gwarantują, że technologie te będą sukcesywnie udostępniane lekarzom i pacjentom. Więcej informacji na temat Sano – na stronie https://sano.science/.   

Na spotkanie konsorcjum tworzącego Centrum Medycyny Obliczeniowej przyjeżdżają światowej sławy naukowcy z uniwersytetów w Sheffield, Bolonii, Aachen, Amsterdamu, a także najwyżsi urzędnicy Komisji Europejskiej oraz przedstawiciele kluczowych ministerstw i agencji krajowych.

Spotkanie odbędzie się we wtorek 26 listopada w Międzynarodowym Centrum Targowo-Kongresowym Kraków EXPO. To jedno z ważnych wydarzeń międzynarodowego Forum Innowacji i Współpracy Life Science Open Space 2019, organizowanego przez Klaster LifeScience Kraków. Prężnie działający krakowski Klaster, w ramach którego współpracują ze sobą firmy, instytucje i osoby skoncentrowane na poprawie zdrowia i jakości życia, jest jednym z partnerów w projekcie Sano.

W ramach #LSOS19 zaplanowano szereg bloków merytorycznych dotyczących współpracy dla zdrowia i jakości życia. Szczególnie wyróżnia się właśnie sesja Digital Health, poświęcona w całości medycynie obliczeniowej. Ta niezwykle dynamicznie rozwijająca się dziedzina w praktyce klinicznej już dziś rewolucjonizuje nie tylko zasady leczenia, ale i sposoby zarządzania szpitalami. A wszystko po to, by skutecznie rozwiązywać problemy współczesnego, starzejącego się społeczeństwa.

Podczas konferencji prasowej przedstawiciele kluczowych instytucji przedstawią założenia, cele i planowane skutki projektu „Sano” oraz chętnie odpowiedzą na pytania.  Do dyspozycji dziennikarzy będą:

  1. Wojciech KAMIENIECKI, Dyrektor Narodowego Centrum Badań i Rozwoju
  2. Dr Wolfgang BURTSCHER, Wicedyrektor Komisji Europejskiej ds. Badań i Innowacji (RTD)
  3. Prof. Marian BUBAK – Sano / AGH Cyfronet
  4. Prof. Marco VICECONTI – Sano / Przewodniczący Międzynarodowego Komitetu Naukowego
  5. Wojciech MAKSYMOWICZ – Wiceminister Nauki i Szkolnictwa Wyższego

Konferencja prasowa będzie prowadzona w j. angielskim. Organizator zapewnia tłumaczenie pytań i odpowiedzi na język polski.

Informacji na temat konferencji prasowej oraz akredytacji udziela: Renata Fryc; 601 157015; r.fryc@sano.science.

Informacje dot. projektu Sano oraz konferencji #LSOS19: Kazimierz Murzyn, Dyrektor Klastra LifeScience Kraków, Członek Rady Fundacji Sano, Organizator Life Science Open Space, tel. 504 106 466.

Więcej o sesji Digital Health – Sano na stronie wydarzenia #LSOS19


Zajrzyj na BLOG Klastra!

Poprzedni artykułChemoinformatics in Nanomedicine
Następny artykułDigital Pathology and Artificial Intelligence applied to Precision Medicine: use cases from AstraZeneca