Świat zbiera fundusze na globalną współpracę badawczą

1112

4 maja 2020 r. Unia Europejska, razem ze Światową Organizacją Zdrowia i innymi partnerami, zorganizowała międzynarodową konferencję darczyńców. UE planuje zebrać 7,5 mld EUR wstępnego kapitału, by rozpocząć globalną współpracę badawczą. Środki zostaną przeznaczone na trzy rodzaje działań:

  • diagnostykę
  • leczenie
  • szczepionki

Multilateralna reakcja na Covid-19

Pandemia Covid-19 to GLOBALNE wyzwanie, które wymaga GLOBALNYCH rozwiązań. Inicjatywa jest elementem multilateralnej reakcji na Covid-19 i efektem zobowiązania przywódców UE, podjętego na spotkaniach G-20 i G-7. Świat musi szybko opracować i wdrożyć skuteczną diagnostykę, terapię i szczepionkę. Bez nich każde państwo świata pozostanie podatne na epidemię.

EU promuje badania nad terapiami i szczepionkami

UE zarezerwowała już ponad 380 mln EUR na badania i innowacje, które pomogłyby opracować szczepionki, nowe terapie, testy diagnostyczne i systemy medyczne i tym samym zapobiegły ekspansji wirusa.

UE uruchomiła:

  • 48,25 mln EUR z unijnego programu badań Horyzont 2020 na 18 projektów dotyczących szczepionek i terapii
  • 90 mln EUR ze środków publicznych i prywatnych na leki i diagnostykę poprzez inicjatywę w zakresie leków innowacyjnych (IMI)

i dodatkowo przekierowała:

  • 164 mln EUR dla małych i średnich firm oraz start-upów na innowacje przeciw Covid-19 poprzez program „Akcelerator” Europejskiej Rady ds. Innowacji
  • do 80 mln EUR wsparcia finansowego dla CureVac (wysoce innowacyjnej europejskiej firmy pracującej nad szczepionką) w ramach wspólnej inicjatywy UE i Europejskiego Banku Inwestycyjnego.

Wraz z kilkoma partnerami Unia stworzyła też europejski portal danych o Covid-19, dzięki któremu można będzie szybko gromadzić i upowszechniać dostępne dane badawcze.

Źródło informacji: https://www.consilium.europa.eu/

Poprzedni artykułNowa strona KE dla przemysłu oraz MŚP jako odpowiedź na COVID-19
Następny artykułRozwijamy się przez pączkowanie, czyli historia sukcesu AstraZeneca w Polsce – część 2