Razem można więcej: Politechnika Krakowska walczy z COVID-19

1478
Jednym z podstawowych celów działalności INTECH PK jest upowszechnianie naukowych osiągnięć wynalazców, pracowników oraz jednostek tworzących uczelniany ekosystem. Na Politechnice Krakowskiej podczas pandemii koronawirusa pojawiło się wiele pożytecznych inicjatyw ukierunkowanych na zwalczanie zagrożenia.

Pierwszy szok wywołany gwałtownym lockdownem polskiej gospodarki oraz całkowitym niemalże zamrożeniem życia społecznego nie trwał długo na Politechnice Krakowskiej. Świadomość zagrożenia wywołała wśród pracowników uczelni ponadprzeciętną mobilizację. Warto raz jeszcze pokusić się o podsumowanie wielkiego prospołecznego zrywu naukowej społeczności Politechniki. Niniejszy tekst będzie także najkompletniejszym, bo najświeższym omówieniem zaangażowania politechnicznego środowiska na rzecz walki z COVID-19.

Przyłbice i maseczki ochronne

Laboratorium Druku 3D na Wydziale Mechanicznym Politechniki Krakowskiej zainicjowało akcję druku 3D elementów do przyłbic ochronnych dla personelu medycznego w ramach akcji #Przyłbice dla Medyków, a do inicjatywy dołączyły też kolejne wydziały: Wydział Inżynierii Lądowej, Wydział Inżynierii i Technologii Chemicznej, Wydział Inżynierii Elektrycznej i Komputerowej, Wydział Inżynierii Materiałowej i Fizyki, Wydział Architektury.  W ruch poszło specjalistyczne oprogramowanie do projektowania elementów, a także drukarki 3D, które wytwarzały kluczowe elementy. Ale na tym nie kończyło się zaangażowanie pracowników uczelni. Naukowcy  zaangażowali do współpracy także firmy, które sponsorowały zakup filamentów, tj. podstawowego surowca, niezbędnego do druku 3D.

Archiwum Politechniki Krakowskiej

Do tej pory przyłbice z PK trafiły do ponad 60 placówek – szpitali, oddziałów szpitalnych, centrów diagnostycznych, zespołów ratowniczych, przychodni, domów pomocy społecznej, m.in. w Krakowie i jego okolicach oraz Nowym Sączu, Zamościu, Przemyślu, Busku Zdrój, Bochni, Rybniku, Tarnowie, Trzebini, Dąbrowie Tarnowskiej, Leśnicy Groń, Niepołomicach, Cieszynie. 

Inną metodę produkcji wybrały naukowczynie z Wydziału Mechanicznego – dr hab. inż. Ksenia Ostrowska, prof. PK i dr hab. inż. Magdalena Niemczewska-Wójcik, prof. PK, które osobiście szyły maseczki ochronne. Wspierał je Wydział Inżynierii Materiałowej i Fizyki, zapewniając medykom rękawiczki ochronne.

Potrzeba matką wynalazku

To, że w trakcie pandemii większość zakładów czy fabryk zaprzestała lub ograniczyła produkcję, nie oznacza, że również naukowcy Politechniki korzystali z urlopów. Wręcz przeciwnie. Na czas epidemii wynalazcy zaprzestali prac nad dotychczasowymi projektami, koncentrując swoje siły na rozwiązaniach mogących pomóc w opanowaniu koronawirusa. Rozpoczęli w zamian prace nad skonstruowaniem prototypu przenośnego respiratora, stosowanego w przypadku klęsk żywiołowych oraz epidemii. Swoim zaangażowaniem przy tym projekcie wyróżnili się zwłaszcza studenci Koła Naukowego Automatyki i Robotyki.

Inżynierowie z PK na potrzeby ratowników medycznych z Krakowa skonstruowali adaptery, które pozwalają podłączyć popularne filtry medyczne do masek snorkelingowych (do nurkowania). Pomysł pierwotnie pojawił się we Włoszech, ale polscy ratownicy potrzebowali wersji, która pozwoli podłączyć nie jeden, a dwa filtry równolegle. Z pomocą przyszedł mgr inż. Damian Brewczyński, który zaprojektował i wydrukował kilkadziesiąt wariantów adapterów. Zostały one przetestowane i pierwsze partie adapterów dostarczono dla Krakowskiego Pogotowia Ratunkowego i Szpitala Uniwersyteckiego.

Politechnika Krakowska zadbała o wyposażenie nie tylko personelu medycznego, ale i samych szpitali. W tym celu podarowała im kamery termowizyjne, pozwalające mierzyć pacjentom temperaturę z bezpiecznej odległości. Sprzęt trafił do Krakowskiego Szpitala Specjalistycznego im. Jana Pawła II, Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego i Specjalistycznego Szpitala im. Ludwika Rydygiera. Akcja nie byłaby możliwa bez zaangażowania takich jednostek PK jak: Wydział Inżynierii i Technologii Chemicznej, Wydział Inżynierii Środowiska i Energetyki, Wydział Inżynierii Lądowej, Wydział Mechanicznego, Wydział Architektury, a także Małopolskie Centrum Budownictwa Energooszczędnego i FutureLab PK. 

Archiwum Politechniki Krakowskiej

Jeszcze innym ciekawym pomysłem, zrealizowanym dzięki udziałowi naukowców z Wydziału Mechanicznego, są prowadzone w Uniwersyteckim Szpitalu Dziecięcym w Krakowie testy niskobudżetowej bramki do automatycznego pomiaru temperatury i dezynfekcji rąk z modułem transmisji danych wifi. Taka bramka służy jako śluza identyfikacyjno-dezynfekcyjna wszędzie tam, gdzie istnieje ryzyko infekcji wirusem dużych grup ludzi. Zastosowane w niej rozwiązania pozwoilą badać z równą dokładnością osoby o różnym wzroście i o różnym stopniu sprawności, także poruszające się na wózku inwalidzkim. Głównym konstruktorem tego rozwiązania jest mgr inż. Wiktor Harmatys z Laboratorium Metrologii Współrzędnościowej, który szacuje, że w zależności od stopnia zaawansowania wykorzystanych w bramce elementów, koszt jej konstrukcji może zaczynać się już od ok. 3,5 tys. zł (komercyjne rozwiązania kosztują nawet kilkadziesiąt tysięcy zł).  

Archiwum Politechniki Krakowskiej

W uczelnianych laboratoriach naukowcy z Politechniki wyprodukowali też kilkaset litrów płynu do dezynfekcji, przygotowanego według wytycznych Światowej Organizacji Zdrowia. Uczelnia przekazała go potrzebującym placówkom medycznym i opiekuńczym. Naukowcy z Wydziału Inżynierii i Technologii Chemicznej PK wcześniej byli także konsultantami dla firmy Orlen w sprawie receptury płynu dezynfekującego, który firma wprowadziła na rynek. Przygotowali oni analizę czystości alkoholu etylowego wykorzystanego do produkcji płynu.

Miękka pomoc

Poza wsparciem materialnym, przedstawiciele politechnicznego środowiska służyli również wsparciem w obszarze konsultacji, doradztwa, czy po prostu – pomocną dłonią.

Archiwum Politechniki Krakowskiej

Takie działania podjęło Stowarzyszenie Wychowanków Politechniki Krakowskiej we współpracy z INTECH PK. Już 30 marca zainicjowano akcję #PomagamSWPK. Jej idea polegała na oferowaniu wsparcia przez wychowanków uczelni w robieniu zakupów, odbiorze leków z apteki, załatwieniu spraw na poczcie. Możliwe było też skorzystanie z merytorycznego wsparcia przy aplikowaniu o środki dostępne w ramach tzw. tarczy antykryzysowej.

Studenci Politechniki Krakowskiej w maju rozpoczęli wolontariacką pracę w Uniwersyteckim Szpitalu Dziecięcym w Krakowie, wspierając personel techniczny i medyczny m.in. w obsłudze sprzętu i przy wstępnej ocenie medycznej nowych pacjentów.       

Z kolei specjaliści MCBE PK zostali konsultantami dla gminy Tarnów i tarnowskiego Szpitala im. E. Szczeklika. To tam działa kamera termowizyjna udostępniona przez Zespół Szkół Budowlanych w Tarnowie. Służy ona do pomiaru temperatury ciała osób wchodzących do szpitala.

Widać wyraźnie, jak szeroki zakres wsparcia tak dla medyków, jak i pacjentów oraz ogółu obywateli zaoferowała społeczność Politechniki Krakowskiej. Ale to jeszcze nie koniec – naukowcy Politechniki Krakowskiej pracują nad kolejnymi formami pomocy dla służby zdrowia, będącej w pierwszej linii frontu z epidemią koronawirusa oraz nad rozwiązaniami ukierunkowanymi na zwalczanie zagrożenia COVID-19.

Zapraszamy do kontaktu: www.intechpk.pl

Poprzedni artykułBiopolimery – nowe możliwości biznesowe.
Następny artykułCzy jesteśmy świadkami kryzysu wiedzy?